551 Shares 5076 views

Sainte-Chapelle. Atrakcje w Paryż

Idąc z Moskwy do Paryża, czekamy na wspaniałe niezapomniane wakacje. Okazja do zapoznania się z arcydzieł architektonicznych i dzieł sztuki, odwiedzić jak najwięcej „gwiazda” restauracje, zakupy w najmodniejszych sklepów, i wiele innych – wszystko to daje się na wycieczkę do Paryża.


średniowieczny Paryż

Ale nie było innego Paryż – Medieval. Położony jest nad brzegiem Sekwany, która rozwijała się w stolicy cesarskiej. Na prawym brzegu było centrum handlowe, gdzie w 1183 doszło do hali targowej Les Halless. I na lewym brzegu zbudowano wiele szkół kościelnych, klasztory, uczelnie.

W 1163 wybudowano katedrę Notre Dame. Później, za panowania Filipa II Augusta, rozpoczął budowę Luwru. I jego bardzo pobożny wnuk Louie (St. Louis Ninth) wybudował wspaniały kościół Sainte-Chapelle Saint-Denis.

Paryż był centrum cywilne i religijne z 14 wieku i stał się największym miastem w Europie, w którym znajduje się prawie dwieście tysięcy ludzi.

relikwie

Dzięki Saint Louis, Paryż był uważany za drugą stolicą chrześcijaństwa. To on z siódmym i ósmym krucjat wniesionych do Francji jest bardzo ważne dla wartości chrześcijan, którzy od dawna są trzymane w Konstantynopolu:

  • Świętego Krzyża;
  • korona ciernie Zbawiciela;
  • Włócznia Longinusa.

Zwłaszcza do przechowywania tych relikwii Louis zbudowali Sainte-Chapelle. Chęć posiadania tych kapliczki była tak wielka, że na koronie cierniowej, Louis rozplanowane w czasie bajeczne sumy – 135 tysięcy liwrów.

Sainte Chapelle

Majestatyczny zabytek architektury średniowiecza znajduje się w samym sercu Paryża, na Ile de la Cité, u boku Pałacu Sprawiedliwości i więzienie Conciergerie (gdzie Mariya Antuanetta trzymano przed egzekucją w odpowiednim czasie). Ta katedra jest prawdziwym arcydziełem architektonicznej dojrzałego gotyku.

Ponadto, Kaplica Świętego odegrał ważną rolę w zwiększaniu autorytetu króla, gdyż posiada dużą liczbę różnych wartości i świętych relikwii. Kaplica Sainte-Chapelle od dawna uważany za główny kaplicy relikwiarz aż do rewolucji, podczas której został poważnie uszkodzony w pożarze.

Katolicy, próbując uratować święte relikwie ekscesach rewolucjonistów, perepryatat je w różnych miejscach. Korona Zbawiciela jednocześnie także podzielone na trzy części.

Dopiero w 1806 roku, relikwie zostały zebrane w jednym miejscu, ale już umieścić w skarbcu katedry Notre-Dame de Paris, gdzie są one przechowywane dzisiaj.

Budynek w 19. wieku został pomyślnie zrekonstruowany. Zespół przywrócenie Jean-Baptiste Lassyus, Viollet de Luc i Felix Duban. Został naprawiony dach, Iglica, zewnętrzne schody, witraże i Tapicerka wykonana.

budowa

Budowa Sainte-Chapelle w Paryżu została przeprowadzona na miejscu dawnego Pałacu Królewskiego i została zakończona w najkrótszym możliwym czasie do średniowiecza. Ruszył proces Per de Montreuil. Z budowy kaplicy użyto unikalnej technologii w czasie, czyli konstrukcje metalowe (zostały one aktywnie wykorzystywane w budowie tylko sześć wieków). Armatura, która przenika całą przestrzeń kościoła architekt zdołał umiejętnie wpleść w poplamionych opraw szklanych.

Ta technika może mieć sens z łatwością i nieograniczonej szczycie budynku. Na zewnątrz, silny fundament i ciężkie przypory są jakby w przeciwieństwie do tej lekkości. Materiał na budowę służył jako bardzo silny piaskowca światła.

Pomimo niewielkich wymiarach (długość – 35 metrów, szerokość – 17 metrów i wysokości – 43 m), Sainte-Chapelle uderza w elegancji i finezji.

Katedra składa się z dwóch godzin, górnej i dolnej, które są połączone przez spiralne schody. Jego iglica jest zwieńczony figurą Arhangela Mihaila, a na dachu siostrzanym chimery Notre-Dame de Paris.

niższy Chapel

Dolna kaplica służy jako rodzaj fundamentu. Na swoich niskich łuki (6,6 metry), które są obsługiwane przez masywne kolumny, utrzymuje ciężar budynku. Początkowo niższy kaplicy Sainte-Chapelle był przeznaczony dla urzędników sądowych uwielbienie.

Dolna kaplica pod wezwaniem NMP. Po wejściu do budynku, goście są witani jej figurę. Większość rysunków i dekoracją rzeźbiarską świątyni przywrócone w 19 wieku. Ale są niepowtarzalne rzeczy, takie jak 13-wiecznym fresku, który ilustruje Zwiastowanie jest najstarszym w murali paryskich. Również tutaj można zobaczyć herb królowej Kastylii Blanche (matka Ludwika dziewiątego), 12-reliefami przedstawiającymi bas apostołów.

górna kaplica

W porównaniu ze skromnym wnętrzu dolnej kaplicy, górna zachwyca swoim przepychem i luksusem. Przez długi czas przed wejściem do tej części budynku było możliwe tylko dzięki galerii, która przylega do apartamentów królewskich. Że srebrny relikwiarz został wystawiony tu z pozłacanej miedzi, które były trzymane święte relikwie:

  • Korona Zbawiciela;
  • Krzyża;
  • przykryć głowę Jana;
  • mleko Dziewicy;
  • Ikona „The Holy Face” i innych kosztowności.

Wszystko to zostało nabyte przez Louisa dziewiąty w 1239 roku. Dopiero rewolucja, podczas której Wielki Rak został zniszczony.

Uczestniczyć górną kaplicę mógł tylko król i członków rodziny królewskiej. Konsekrował górną kaplicę Sainte-Chapelle na cześć Jezusa Chrystusa. Tutaj, podobnie jak na dole większości odrestaurowanych arcydzieł 19 wieku. Ale są też cudem przeżył. Oryginalny pięć posągi apostołów. Wśród nich znajduje się posąg św Piotra, który dzierży klucze do nieba.

Ozdoby w postaci liści, które są ozdobione stolic ścian bocznych, nigdy powtórzyć. Dekoracja katedry użyto dużo zdjęć królewskiej kwiat – lilia. Anioły są przedstawione w ornamenty, odtworzyć sceny 42 męki. sufit Kaplicy usiane złotymi gwiazdami.

Światło okno

Mimo to, światowej sławy katedry, Sainte Chapelle witraż przyniósł. Górna kaplica, której wysokość wynosi ponad 20 metrów, nie ma ścian – wszystkie one są zastępowane przez ogromne okna. Okna te są wypełnione średniowiecznych witraży, których łączna powierzchnia wynosi 600 metrów. Większość z nich – jest to doskonała reprodukcja, ale istnieje również oryginały.

W wieku piętnastu lat witraże przedstawiają sceny biblijne w 1113 roku. Czternaście witraż „czytać” od lewej do prawej, patrząc na nich, można poznać historię świata od narodzin do ukrzyżowania Jezusa Chrystusa. Witraż „Historia relikwii Męki Pańskiej” jest jedynym, który czytać „serpentyn”, w lewym dolnym rogu, a następnie od prawej do lewej. Opisał scena znajdzie relikwie Świętej Heleny w Jerozolimie i przybyciu we Francji.

Jest to obok niezwykłej witraży – Zachodnia Rose. sięga dziewięciu metrów średnicy, przedstawia sceny z Apokalipsy. W centrum Roses, Jezus powróci, aby sądzić żywych i umarłych na końcu świata.

W centralnym witraży można zobaczyć Chrystusa, Ioanna Bogoslova i Ioanna Krestitelya. Na innych przedstawiających sceny ze Starego Testamentu. Niebieskie i czerwone kolory, panujących w dekoracji sali, dać kaplicy specjalną jasność i blask.

Najlepiej jest odwiedzić Sainte-Chapelle w słonecznej pogodzie, natomiast witraże zapewniają niezwykłe światło, z uczuciem dotykania coś bardzo wielkiego.

Jak się tam dostać

Jeśli chcesz korzystać z tej arcydzieło francuskiego gotyku, trzeba najpierw wykupić bilet z Moskwy do Paryża. I już istnieje wiele opcji do odwiedzenia Sainte-Chapelle.

Podróż do Paryża samochodem, trzeba iść wzdłuż Sekwany do Boulevard du Palais, włącz go i będzie celem. Czy można się tam dostać autobusem – trasy, które prowadzą do katedry, dużo. Jeśli poruszać się po mieście metrem, trzeba wprowadzić stację Cité.

Wizyta w katedrze kosztuje osiem euro, a młodzież od 18 do 25 lat – sześć euro i dzieci poniżej 18 roku życia mogą wybrać się na wycieczkę za darmo. Albo można kupić jako Muzeum kartą, która kosztuje od 39 do 69 euro, w zależności od okresu ważności. Na niej będzie można odwiedzić większość innych atrakcji Paryża.

opinie

Turyści, którzy odwiedzili katedrę Sainte-Chapelle, chętnie dzielą się swoimi opinie. Zasadniczo jest to, oczywiście, słowa podziwu i zachwytu. Jest to mały, ale dostojny budynek powoduje pewne szczególne uczucia i emocje.

Jedyną rzeczą, która nie działa, więc jest to, aby cieszyć się pięknem sam, i prawdopodobnie będzie musiał stać w kolejce przy wejściu jak goście są zawsze dużo. Ale byłem tam ludzie nie żałuję czasu spędzonego, ale wręcz przeciwnie, zaleca się, aby przejść do tego świętego miejsca.

Nie zapomnij, że najlepszym sposobem na przeprowadzenie podróży w jasny słoneczny dzień, aby uzyskać maksymalną przyjemność z gry promienie słoneczne na witraży.