737 Shares 9827 views

Atak terrorystyczny na „Avtozavodskaya” strasznych skutków terroryzmu

6 luty 2004 roku w moskiewskim metrze między stacjami „Paveletskaya” i „Avtozavodskaya”, nie było ataku terrorystycznego z dużą liczbą ofiar i rannych. Kilka lat minęło od tamtego pamiętnego dnia, ale ludzie nie zapomnieć o tragedii, a do tej pory do stacji „Avtozavodskaya” Metro przyciąga strumieni żałobników złożenie kwiatów ku pamięci ofiar.


Eksplozja w tunelu metra

Rano, o godzinie 8 rano. I 32 minut, pociąg metra, jak zwykle, był całkowicie wypełniony pasażerami na ich drodze do pracy i nauki. Tym razem nazywa się „Rush Hour”. Terroryści często posiadają ataki terrorystyczne podczas tej godziny, i wybrać najbardziej tętniące życiem miejsce, ponieważ tylko w ten sposób będzie maksymalna liczba ofiar. Pociąg jechał z dala od stacji „Awtozawodzkaja” zaledwie 300 metrów, w drugiej przewozu nastąpił wybuch wielkiej siły niszczącej. Tuż za wybuch zaczął duży ogień, piąty stopień trudności.

Drugi samochód, płomienie, został poważnie okaleczony. Trzeci samochód zmiażdżony przez wybuch, który uderzył w ścianach tunelu, wyciska to rykoszetem. Od fali uderzeniowej, rozpada się na małe fragmenty przeleciał wszystkie okna w wagonach, znajdujących się w pobliżu miejsca eksplozji. Złamany prawy szyby w kabinie kierowcy. Drugi samochód, był straszny widok: bałagan z trupami ludzi, ogień pożerający wszystko wokół i wydostać się z samochodu było niemożliwe, ale w ogóle, i do nikogo.

Skala ataku terrorystycznego potwierdza liczbę zgonów – 41 osób, jeśli nie brać pod uwagę tego zamachowca-samobójcę, a 250 rannych w różnym stopniu. Liczby te wzrosną na myśl o tych rodzin, które straciły bliskich z powodu ich smutku nieodwracalnie. Do stacji „Avtozavodskaya” zainstalowano tablicę z listą ofiar, a u jego podnóża – wazon z kwiatami. W wazonie są zawsze świeże kwiaty. Każdego roku, ludzie w dzień obchodów ku czci ofiar tragedii przyjść, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Atak terrorystyczny na „Avtozavodskaya” zebrał Rosjanie wypełniona współczucie i sprawiedliwy gniew terrorystów. Ponadto, kraj dowiedział się o swoich bohaterach, którzy żyją wśród nas. Ludzie, którzy wiedzą, jak w decydującym momencie wziąć na siebie odpowiedzialność, aby sprawnie i szybko działać w ekstremalnych warunkach.

Kierowca-ratownik

Kierowca Vladimir Gorelov rano prowadził pociąg, w którym nastąpiła eksplozja. Trzymał głowę, działając szybko i profesjonalnie: zastosowano system hamowania awaryjnego i, korzystając z trybu głośnomówiącego, poprosił pasażerów nie panikować. Następnie skontaktować się z kierownikiem, I ostrzegł go, że nie jest to atak terrorystyczny na „Avtozavodskaya” i poprosił go, aby wyłączyć wysokie napięcie, tak aby ludzie nie zostali ranni podczas ewakuacji. Ponadto, otworzył drzwi pociągu i zaczął się ludzi. Zadanie było trudne: wrócić do stacji „Awtozawodzkaja” nie było możliwe, choć było blisko. Z rannych mężczyzn z pierwszego samochodu na zadymionej tunel, kierowca przyniósł ludzi do stacji „Paveletskaya” (prawie 2 km). Lionheart otrzymał Order „Za odwagę”.

Bohaterowie wśród nas

Atak terrorystyczny na „Avtozavodskaya” wykazały, że odwagi – Charakterystyczną cechą Rosjan. Kolejny medal „Za Odwagę” był sytuacjach awaryjnych pułkownik Siergiej Kavun. Profesjonalny do pracy w sytuacjach awaryjnych, szybko zorientować się w sytuacji, organizował ewakuację i uciąć pojawienie się tendencji do paniki. Ludzie zaczęli opuszczać cicho atak terrorystyczny miejsce, pomagając sobie nawzajem. Wielu bohaterów otrzymali medale i odznaki honorowe za ich odwagę w tej trudnej sytuacji.

Efektywności systemu ratownictwa

Atak terrorystyczny na „Avtozavodskaya” pokazał, jak szybko pracę i obsługę Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych „pierwszej pomocy”. 20 minut po eksplozji już przybyła straż, aby pomóc ofiarom: piętnaście obliczeń ratowników i strażaków, 60 brygad „pierwszej pomocy”, 5 zespołów reagowania awaryjnego Medicine Center Disaster, 3. Brygada Ministerstwo Zdrowia Centrum Medycyny Katastrof Federacji Rosyjskiej „Protection”, 3 grup psychologów. Ofiary zostały przewiezione do Instytutu Opieki Ratunkowej nazwany NV Sklifosovsky Instytut traumatologii i ortopedii N. N. Priorova w szpitalach miejskich.

Terroryści są odnalezieni i ukarani

Teraz każdy wie, że atak terrorystyczny w metrze do „Avtozavodskaya” zaangażowana samobójca Anzor Izhaev, który w tym czasie był tylko 21 lat. Wszedł do samochodu na stacji „Kantiemirowskaja”, a kiedy pociąg wyjeżdża ze stacji „Awtozawodzkaja” w kierunku „Paveletskaya” terrorysta przyniósł urządzenie wybuchowe do działania, wysadzenie siebie i wszystkich pasażerów w samochodzie. Później zidentyfikowano jego wspólników: Ministerstwo Sprawiedliwości pracownika Murat Shavaev, który zorganizował zamach terrorystyczny i dostarczanie komponentów do eksplozji Maxim Ponarin i Tambo Hubiev odpowiedzialną za przygotowanie materiałów wybuchowych. Wszystkie z nich zostało skazanych na dożywocie 2 lutego 2007 r.

Atak terrorystyczny na stacji metra „Awtozawodzkaja” był bodźcem do twardej polityki antyterrorystycznej w państwie. Byli wszędzie wzmocnić bezpieczeństwo, nadzór wideo na terytorium metrze, a nawet w samochodach pociągów.

09 lutego 2004 został ogłoszony dniem żałoby. Atak terrorystyczny na „Avtozavodskaya” 10 lat od dnia, w którym oznaczone zimę 2014, ludzie nigdy nie zapomną. Ból utraty bliskich, oczywiście, nie ustępują, a ofiary będą zawsze pamiętać o tych, którzy im pomogli. Terroryści karane. Ale mam nadzieję, że okaże wspólne ludzkie marzenie – aby żyć w bezpiecznym świecie, pełne miłości i współczucia.