484 Shares 3083 views

Epilog – to ujawnienie, termin …

Epilog – termin stosowany w krytyce literackiej. W szerokim sensie, jest ona traktowana jako narrację o tym, jak postacie opisane losy po zakończeniu wydarzeń odbywających się w głównej części pracy.


Należy zauważyć, że nie należy mylić go z posłowia. Ostatnio, co do zasady, nie jest związana z tekstem zdarzenia płótnie iw większości przypadków stosowanych przez autora do celów „vnehudozhestvennyh”, na przykład w celu wyjaśnienia swoich poglądów etycznych i estetycznych poglądów lub wejść w polemikę z krytykami. Następnie, jako epilog – jest naturalną kontynuacją fabuły. Słynny literacki V. E. Halizev w jego przełomowej „Teorii Literatury” dał definicję terminu. Pisze, że epilog – jest elementem kompozycji jest bardzo ważne dla zrozumienia otwieraniem / zamykaniem działce.

dzieła klasyczne

Najbardziej uderzających przykładów epilogues można znaleźć w dziełach literatury rosyjskiej XIX wieku, a dokładniej w powieści Turgieniewa, Dostojewskiego, Tołstoja. Weźmy pod uwagę niektóre z nich w szczegółach.

Dostojewski

Jednym z najważniejszych powieści autora jest uważany za „Zbrodnia i kara”. Epilog to jest bardzo ważne dla zrozumienia idei Dostojewskiego – historia nie była bez byłoby skończone. Przypomnijmy pokrótce fabułę działa: młody człowiek, Rodion Raskolnikow wysuwa teorię, zgodnie z którą wszystkie ludzkości można podzielić na dwa rodzaje: „Prawo do posiadania”, „odrażający stworzeniu” i

Pierwsza kategoria obejmuje ludzi wszystkich zwykłych, zwykłych ludzi, z których większość. Druga grupa, do której ambitny młody człowiek uważa się, składa się z „nadludzi”, którego głównym celem jest, aby robić wielkie rzeczy. Ponadto, w przypadku „prawo mieć”, według Raskolnikowa, nie ma żadnych kryteriów moralnych i norm – w razie potrzeby, mogą przejść na całej drodze aż do napadu i morderstwa. W celu „test” jego teorii i potwierdzić swoją przynależność do jednego z wielkich tego świata, młody człowiek bierze życie średniej stara kobieta lichwiarz. Młody człowiek przekonuje się, że to morderstwo jest uzasadnione, a nawet konieczne: Starsza kobieta nie przynosi żadnych korzyści dla społeczeństwa, poza tym, że „łapie” ich cisi siostra i bezczelnie okrada biednych. Jednak, jak to często bywa, teoria nie pokrywa się z rzeczywistością. Raskolnikow nie jest w stanie wznieść się ponad swoje sumienie i pod koniec powieści wciąż przyznał się do zbrodni. Epilog – są to zdarzenia, które wystąpiły po ujawnieniu prawdy. Składa się on z dwóch części: pierwsza opisuje proces Raskolnikowa i jego zesłanie na Syberię. W więzieniu był przeżywa duchowy punkt zwrotny. Wyznaje Soni i zmienia swój stosunek do rzeczywistości. Zamiast dumy przyjść do akceptacji i wiary w Boga.

Epilog powieści „Wojna i pokój”

W tym przypadku wniosek autora jest bardzo ważne dla zrozumienia obrazy znaków. Wszystkie z nich uległy istotnym zmianom: Natasha i Pierre, Nikolai Rostov i Maria poszły daleko do końca, aby znaleźć szczęście, jeden z własną rękę. Natasha od Lightfoot nogach piosenkarza i stał się doskonałą matką dużej rodziny, nadaje się do dzieci. Nikolai Rostov próbuje stać się obecny właściciel. Jak dla ukochanego bohatera Tołstoja Bezukhov, jego przyszłość nieco niepewna. Oczywiście, był szczęśliwym mężem i ojcem, ale nie ma powodów, by sądzić, że jest to – nie ostatni etap jego rozwoju duchowego.