310 Shares 8194 views

Obiekty wodne Moskwy (rzeki, stawy): nazwy, opis

Moskwa jest słynnym miastem, ozdobionym majestatycznymi budynkami, zielonymi ogrodami i starożytnymi krętymi ulicami – żyjącym przykładem dawnych czasów. Ale nie tylko architektura słynie z rosyjskiej stolicy. Natura jest obfita w tych miejscach, a liczne cieki wodne zlokalizowane w najpiękniejszych zakątkach Moskwy pełnią swój niepowtarzalny wygląd. Zapoznamy się z nimi i otworzymy listę obiektów wodnych w Moskwie – stawy, jeziora i kanały.

Staw Troparevsky

Na terenie parku krajobrazowego "Teply Stan", w południowo-zachodniej części stolicy, znajduje się sztuczny staw – staw Troparevsky. Pojawił się w okresie powojennym, zajmując wąwóz, położony nad źródłem rzeki. Ochakovki. I chociaż suche sformułowanie "wodnych obiektów Moskwy" w ogóle nie pasuje do tego czarującego zbiornika, zaczniemy od niego opisać. Staw Troparevsky jest jedynym płynącym stawem na rozległym obszarze, gdzie można cieszyć się pełnym wypoczynkiem w przyrodzie. Rzeka Ochakovka i strumień Kukrinsky, które wpadają do stawu, nie pozwalają na stagnację wody. Brzeg stawu został odpowiednio wyremontowany: linia brzegowa została odnowiona, wzniesiono nabrzeże, ławki, leżaki i mosty zainstalowano na plaży, przytulne kawiarnie, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, praca w strefie plaży, wypożyczalnia łodzi i katamarany.

Bezpieczne zejście do wody i regularne monitorowanie jego stanu umożliwiają spędzanie wakacji w weekendach ze swoimi dziećmi. Ci, którzy chcą odpocząć w strefie przybrzeżnej, mają tereny dla dzieci, siatkówki i boisk piłkarskich.

Staw Golitsyn

Na prawym brzegu rzeki Moskwy zbiorniki w Moskwie reprezentowane są przez staw Golitsynsky. Znajduje się w słynnym parku. Gorky, jest ulubionym miejscem wypoczynku dla Miłuchów. Ten wspaniały zakątek przyniesie niezapomnianą przyjemność wszystkim, ponieważ jest wszystko, o czym można marzyć. Nabrzeże stawu zostało przywrócone i wyrafinowane, w bezpośrednim sąsiedztwie wody są wygodne leżaki, drewniane ławki i stoły. Na plaży można z powodzeniem połączyć odpoczynek z momentami pracy: kompleks usług obejmuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu. Ten staw jest najbardziej romantyczny w Moskwie. Tutaj można jeździć na łodzi i nakarmić pierzastych mieszkańców – kaczki i łabędzie, przyzwyczajone do mężczyzny i chętnie przyjmujące jego traktowanie.

Staw Golitsynsky jest bogaty w rozmaite ryby, raz wprowadzone do czyszczenia celów. Przyzwyczajony mięsożerny i biały puchar osiągają znaczny rozmiar. Rybacy tutaj są częstymi gośćmi, ponieważ dozwolone jest połowy. Staw Golitsynsky jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków stolicy, łącząc piękno natury rosyjskiej z osiągnięciami cywilizacji.

Staw Srebro-Winogrona

Ten zbiornik jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych na liście "Cechy wodne Moskwy". Znajduje się w zalewie rzeki. Serebryanka w pobliżu miejsca, gdzie w XVII w. Stał cara Aleksandra Michajłowicza – ojca Piotra Wielkiego. Był założycielem dynastii rzymskiej, która łączyła zapory z rzeką z dwoma małymi stawami, otaczając Izmaylovsky Island wodą ze wszystkich stron. W tym stawie Tsarevich Peter odbył pierwszą podróż na małej łodzi, żartobliwie nazwany później "dziadkiem rosyjskiej floty".

To historyczne miejsce dziś jest pomnikiem sztuki krajobrazowej. Zbiornik i strefa przybrzeżna były oczyszczane i odbudowywane, zapory zastąpiono mostkami, zamontowano huśtawki dla dzieci, budowano boisko do koszykówki i siatkówki, wzmocniono wybrzeże i plażę. Piaszczysta plaża, dwie stacje łodzi, wypożyczalnia sprzętu sportowego i obiektów sportowych zostały docenione przez turystów. Dla tych, którzy przyjeżdżają samochodem, są dwa dobrze wyposażone parkingi. Teren plaży jest ogrodzony ozdobnym grillem, zapewniając bezpieczeństwo turystom.

Stawy patriarchalne

Lista obiektów wodnych w Moskwie byłaby niekompletna bez sławnych stawów patriarchy. Pomimo licznych, dzisiaj jest to jeden staw otoczony małym, zadbanym parkiem. Stawy patriarchalne – niezwykle ciche miejsce w samym sercu stolicy, o bogatej historii i literackiej sławie. Ponadto, wydaje się, że został stworzony do spacerów, odpoczynku i refleksji.

W zbiorniku, uszlachetnionym i oczyszczonym w 2003 r., Wprowadzono ryby. Oprócz tego, łabędzie i kaczki przywiódł tutaj. Staw był otoczony przez fortyfikowane brzegi, zrekonstruowany plac i obrócił ten cichy zakątek w obiekt dziedzictwa kulturowego.

Czyste stawy

Moskwa jest zróżnicowanym miastem. W zgiełku ogromnej metropolii jest wiele zaskakująco cichych miejsc wypełnionych starą Moskwą energią. Na przykład Czyste Stawy – staw leżący pośrodku bulwaru Chistoprudniy, chroniony przez starzenie się lipy, eleganckie kasztany i trawione trawniki.

Otoczony przez bloki starych budynków i z powodzeniem mieszany z nowoczesnymi budynkami, staw i sąsiedni park to historyczne miejsce, które zachowuje pamięć o przeszłości.

Stawy Vorontsovskiye

Dekoracja południowo-zachodniej stolicy to park z 5 zbiornikami znajdującymi się na terenie posiadłości Vorontsovo. Są to zadbane, malownicze miejsca, zajmujące prawie 40 hektarów – prawdziwą ziemską raj. Zachowane w XVIII wieku drzewa stwarzające kaskadę zbiorników, ufortyfikowane wybrzeże, wspaniałe wnętrze parku, kilka przytulnych kawiarni i placów zabaw są dobre o każdej porze roku. Stawy Vorontsovskie – doskonałe miejsce na zajęcia na świeżym powietrzu.

Stawy Borisov

Największe w stolicy obiekty wodne w Moskwie uzupełniają stawy Boryskowa – zbiornik, imieniem Boris Godunov i istniejący od kilku wieków. Jej powierzchnia wynosi prawie 86 ha.

Wyposażone na północną plażę wybrzeża jest doskonale utrzymane, ale w stawie woda są substancjami szkodliwymi, które nie pozwalają pływać, co wskazuje na zniewalające znaki. Niemniej jednak, ławce i kaczki żyją nad stawem, a na czystym piasku plaży można się zrelaksować, biorąc kąpiele słoneczne.

Kanały Moskwy

Mając na uwadze główne sztuczne zbiorniki stolicy, pamiętajmy o drogach wodnych. Tu są:

• Kanał. Moskwa.

• Odprowadzanie wody.

• Golovinsky.

• Krylatskoe (kanał wioślarski).

Obiekty wodne Moskwy, reprezentowane przez kanały, mają szczególną naturę. Słynny kanał dla nich. Moskwa, łącząca Wołgę z Moskwą, wybudowaną w latach 30. ubiegłego wieku. Ogromna konstrukcja była spowodowana ostrym niedoborem wody w mieście, dlatego zdecydowano się ją zbudować. Długość kanału wynosi 128 km. Zapewnia 60% konsumentów.

Od 18 wieku kanał odwadniający (lub bocznikowy) funkcjonuje od końca rzeki Moskwy pod Kremlem. Krótki (4 km), jest to prawdziwy wystrój stolicy: 10 mostów są rzucane przez niego, z których 4 są piesze.

Kanał 7-kilometrowy z Golovinsky (otwarty w 1940 roku) jest częścią systemu zaopatrzenia w wodę Likhoborsk i jest przeznaczony do dodatkowego zaopatrzenia w wodę w Yauza.

Kanały moskiewskie uzupełniają Krylatskoe – kanał wioślowy, wybudowany w 1973 r., Będący obiektem sportowym.

Jeziora

Stolica jest bogatym i naturalnym zbiornikiem wodnym. Jeziora Moskwy reprezentują Białe, Święte, Czarne Jeziora, połączone wzajemnie przez sztuczne kanały tworzące trójinskie Kosinsky. Biały jest największym kompleksem, który zajmuje powierzchnię 27 hektarów i głębokości 19 m. Czarny jezioro jest połączone z białym sztucznym kanałem. Błotniste dno i wiosenne karmienie to dobre warunki do rozmnażania ryb. Święte Jezioro słynę z uzdrawiania wody zawierającej wiele pierwiastków chemicznych. Jeziora Moskwy – doskonałe miejsca do wypoczynku i wędkowania.

W ramach jednego artykułu nie można powiedzieć o wszystkich zbiornikach stolicy, wymieniliśmy tylko najsłynniejsze z nich.