612 Shares 7709 views

Miasta Dagestan: od South Sukhokumsk do Derbent

Dagestan to perła Kaukazu, kraina zagadek i gór, od niepamiętnych czasów przyciągająca go przez ogromną liczbę podróżnych, poetów, artystów, pisarzy. Ta tajemnicza ziemia słynie z bogactwa zwyczajów, gościnności, uśpienia piękna górskich krajobrazów. Przez tysiące lat Hunowie i Rzymianie, Mongołowie-Tatarowie i Turcy, Khazarze i Arabowie walczyli o prawo do posiadania tej ziemi.

Dagestan dzisiaj

Teraz jest to najbardziej południowy region Rosji i największy w liczbie mieszkańców republiki Północnego Kaukazu. Całe terytorium, o powierzchni pięćdziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych, to majestatyczne góry, piaszczyste, słoneczne plaże wybrzeża Morza Kaspijskiego, wysokie lodowce górskie, stepy, lasy subtropikalne, a także oczywiście miasteczka i wsie Dagestanu. Tutaj są duże rezerwy gazu i ropy, jest duży depozyt miedziany. Ale głównym bogactwem regionu jest populacja, unikalna wspólnota etniczna obejmująca ponad sto narodowości i narodowości! Nigdzie na świecie na tak małym terytorium nie mieszkają tak inni ludzie.

Miasta Dagestan

Kulturalnym i administracyjnym centrum republiki jest Makhachkala, licząca ponad sześćset tysięcy osób. To młode miasto, ma tylko 165 lat. Makhachkala została założona jako rosyjska twierdza podczas kampanii perskiej, w której znajdował się Piotr Teatr Wielki. Jednak nie wszystkie miasta Dagestan są tak młode, tutaj znajduje się jedno z najstarszych osad rosyjskich – Derbent. To perskie imię sięga szóstego wieku i jest tłumaczone jako "brama zamkowa". Miasto usprawiedliwia jego nazwę: obejmuje wąskie przejście wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego. Miejscowość osiedliła się w czasach starożytnych między dwiema twierdzami, które zaczęły się w cytadurze Naryn-kali, która na wysokim brzegu zeszła i wyszła na morze. Derbent wzrosła w ciągu wielu wieków, stała się nowoczesna, ale nawet teraz ulice starego miasta, starożytne meczety i starożytne mauzoleum zachowują ducha tamtego czasu i wschodniego uroku.

Lista miast w Dagestan

Główne bogactwo regionu – w swojej historii, oryginalnej i niepowtarzalnej kulturze, sztuki narodów. Tu współczesna cywilizacja przylega do zabytków starożytności, minaretów i wież, kamiennych fortyfikacji. Na terytorium republiki znajduje się ponad sześć tysięcy zabytków historycznych. Niezależnie od miast i dzielnic Dagestanu odwiedzonych, wszędzie można zobaczyć unikalne miejsca kulturowe.

W regionie jest czterdziestu dwóch dzielnic, dziesięciu miast i dziewiętnastu miasteczek. Istnieje 1610 osad wiejskich, z czego 701 to wioski. Większość osad z ludnością nieśłowiacką, oficjalnie reprezentowana jako wsie, jest historycznie określana jako auls. Miasta Dagestan to Makhachkala, Derbent, Dagestan Ogni, Khasavyurt, Kaspiisk, Izberbash, Kizilyurt, Buinaksk, Yuzhno-Suhokumsk, Kizjalar. Każdy z nich jest interesujący na swój sposób.

Z Dagestan's Lights do Kizlyar

Światła Dagestanu są satelitami Derbent. Oba miasta rozwijają się szybko, zbliżając się nieuchronnie do siebie nawzajem. Położony nad brzegiem Morza Kaspijskiego, u stóp Wielkiego Kaukazu, kontrastuje ostro z sąsiadem. Światła Dagestanu wydają się kłócić się z potężnym Derbentem cały czas, broniąc prawa do istnienia. To najmłodsze miasto Dagestanu. W czasach starożytnych obszar słynął z naturalnych wylotów gazu, aw 1914 r. Bracia z Maliszewa, przemysłowcy z Astrachanu, zbudowali tu fabrykę pracującą nad gazem palnym. Osada została nazwana Dagestan Lights, a następnie uzyskała status miasta.

Innym ciekawym miejscem na mapie Dagestanu jest Khasavyurt, miasto, które powstało pod koniec XVII wieku. Na prawym brzegu rzeki Jaryk-su w 1840 r. Zbudowano wojskową fortyfikację "Khasavyurt", która później została osadą. Teraz jest centrum administracyjnym dużej dzielnicy, która w malarstwie narodowym reprezentuje miniaturowe Dagestan. W mieście żyje około 135 tysięcy osób reprezentujących ponad trzydzieści narodowości i narodowości.

Wszystkie miasta w Dagestanie są oryginalne i piękne. Buinaksk – pierwsza stolica regionu, znana skała Kavaler-Battery, na szczycie którego w tamtym czasie rozbił się namiestnik mongolski Tamerlane. Izberbash jest miastem właścicieli ropy naftowej, założonym u stóp góry Pushkin-Tau, na bezludnym wybrzeżu Morza Kaspijskiego. Kizlyar – osad, wspomniany w annałach z 1652, a nastę pnie stał się centrum winiarstwa i uprawy winorosli. Kaspiisk jest pomysłem pierwszych radzieckich pięcioletnich planów, imion nadawanych siwowłosej kaspijskim, a także życia w fabryce Dagdizel.

Unikalna ziemia

Jednym z najbardziej gościnnych i najpiękniejszych zakątków Dagestanu jest dzielnica Dakhadaevsky. Tu przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są ze sobą ściśle powiązane. Co roku setki turystów przyjeżdżają tu, aby zobaczyć Kubachi z ich oczami – wieś złotników, którzy produkują nieformalną biżuterię, dzbanki, naczynia, szable i wiele innych.

W jakimkolwiek zakątku Dagestanu znajdziecie się, wszędzie znajdziesz niesamowite miejsca, wszędzie spotkasz niezwykłych ludzi. Nie da się opisać piękna miejscowych kanionów, gór, rzek, piękna dusz ludzi zamieszkałych w republice. Dagestan powinien być odczuwany. Potrzebny jest Dagestan. W Dagestanie musisz żyć!