605 Shares 7626 views

Elżbietański architektury barokowej z Petersburga: opis, cechy i właściwości

Elżbietański Barok – styl architektoniczny, który pojawił się w okresie panowania cesarzowej Elżbiety. Rozkwitu jego upadkiem w połowie XVIII wieku. Architekt, były przedstawiciel najbardziej uderzające stylu, stał Francesco Bartolomeo Rastrelli (1700/71). Na cześć jego elżbietańskiej baroku często nazywany „Rastrelli”.

poprzednik

Panowanie Piotra Wielkiego wprowadziliśmy wiele zmian w życiu kulturalnym kraju. Nowy kapitał został zbudowany w stylu budynków, ciągnęło do europejskich standardów architektury. Jest to era tzw Piotrowej baroku, inspirowane przez niemieckie, holenderskie i szwedzkie przykładów architektury. Nowy styl jest niemal całkowicie od tradycji bizantyjskiej, cieszył się szacunkiem i regularnie obserwowane w architekturze rosyjskiej od stuleci. I barokowy nazwał bardzo warunkowe. Architektura okresu prawie nie wiedział, bujną wystrój, pierwotnie specyficzny styl.

Piotra i elżbietański baroku, zastąpił go, mają kilka istotnych różnic. Ostatni wchłania tradycje Moskwie architektury z końca XVII. – Na początku XVIII wieku, powrócił do cross-kopułą programu budowy świątyń, cebula i kształcie gruszki powłok dekoracyjnych.

idiosyncrasy

Deska najmłodsza córka Piotra Wielkiego zaobserwowano wzrost organu władzy państwowej wzmocnienia wielkości kraju. Tendencja ta nie mogła mieć wpływ na architekturę. Elżbietański Barok w Petersburgu i za granicą stała się uosobieniem władzy państwowej. Zauważamy pewne charakterystyczne cechy tego stylu:

  • zdumiewająca różnorodność elementów dekoracyjnych;

  • plastyczność i dynamiczne formy architektoniczne;

  • kontrastowym kombinacje kolorów na zewnątrz;

  • korzystanie z pilastrów i kolumn trzy czwarte;

  • rozrywka i mnóstwo szczegółów dekoracyjnych we wnętrzach;

  • powrót do pewnych tradycji starożytnej architektury rosyjskiej.

Maestro styl

Jego pierwsze dzieło powstało w Kurlandii Rastrelliego Duke Biron. Potem stał się głównym architektem Anny Iwanowny, i wreszcie Elizabeth. We wczesnych latach 40-tych XVIII wieku Rastrelli odwiedził Moskwę, gdzie miał okazję zapoznać się z próbkami tradycyjnej architektury rosyjskiej. Jak podkreślają krytycy, jest to krótka podróż wpływ na dalsze prace mistrza, i, w konsekwencji, w obliczu współczesnego Petersburga niego.

Pierwszy budynek, który został zbudowany przez Rastrelli z rozkazu cesarzowej, a który rozpoczął się jego sławy, był letni pałac. Niestety, ten budynek nie został zachowany, ponieważ był drewniany. Następnie, z różnym zaangażowaniem pracował nad kilkoma projektami:

  • Wielki Pałac Peterhof (1747-1752);

  • Katedra św Andrzeja w Kijowie (malowane szkic budynku w 1747 roku);

  • przegrupowanie Tsarskoselskogo z Catherine Palace (1752/57).

Najwyższy budynek w mieście

Pałac Zimowy był jednym z ostatnich dzieł Rastrelliego. Budynek, w którym znajduje się dzisiaj Hermitage, a dziś demonstruje wszystkim elżbietański baroku. Budowa rozpoczęła się w 1754 roku. Jego powierzchnia wynosi 60.000 metrów kwadratowych i zawiera 1500 pokoi. Budynek był najwyższy wśród wszystkich budynków mieszkalnych w mieście. Ten zadbał cesarzowej wydał dekret zabraniający budowy kolejnych wieżowców. Oraz z powodu nie jest kaprys władcy, a fakt, że Rastrelli oblicza idealne proporcje budynku w stosunku do średniej szerokości Newą. Jednak szczegóły dotyczące jego ustalenia nie są jeszcze znane i badacze zaczęli wyraźnie wskazują, że fakt ten nie był bardziej niż fikcja. Jednak dekret ściśle egzekwowane.

niezapomniane piękno

Ukończenie budowy Pałacu Zimowego pod Katarzyny II i bez Rastrelliego: Cesarzowa popchnął go, preferując Felten, Vallin de la Mothe, Rinaldi i Betsky. Budynek przeszedł kilka rekonstrukcje i uzupełnień, ale dziś można zobaczyć szczegóły planowanej Rastrelliego i tworzone pod jego kierownictwem. Lush wykończenie, charakterystyczne dla opcji stylu barokowym, daje Pałacu świąteczny wygląd. Architektura budynku ma charakterystyczny rytm tworzenia kolumny, a następnie oddziela się przez znaczną odległość, następnie zbiera się w wiązki takich jak, risalits (wystających części budynku na całej jego wysokości), krok kąty.

Fasada od strony Plac Pałacowy, Rastrelli dostarczane łuk. Przy jej tworzeniu architekt był inspirowany podczas wykonywania napraw Pałac w Strelna. Budynek wielokrotnie odmalowane. Początkowo, głównym kolor był ciepły ochry oddzielne elementy (gwarantuje inlay) przydzielone białego wapna. Dzisiaj, ściany pałacu mają odcień szmaragdowy. Po raz pierwszy tak stają na początku Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Katedra Smolny

Jest uważany za top twórczy Rastrelli Smolny Convent. Elżbietański barokowa architektura tego budynku świecą w całej swej okazałości. Katedra Smolny, centralnym elementem zespołu, została założona 30 października 1748. Bezpośrednio nadzorował pracę architekta Christiana Knobel, ale autor projektu budowlanego jest Rastrelli.

Katedra zdobione wiele elementów dekoracyjnych mansardowe, łukowatych (luchkovye) szczytami, aniołów i wazony. Początkowo architekt jechał na budowę budynku na europejskim modelu – z jedną kopułą. Elizabeth nie zgadza się z takim rozwiązaniem i nalegał na pięć uwypuklenie charakterystycznych rad ortodoksyjnych. Jednakże, jest świątynia należy tylko do jednej, największej kopuły. Wznosi się na bębnie ma hełm w kształcie i pokrytych bulwiasta głowę. Pozostałe cztery kopuły – dzwonnica.

Katedra wizualnie podzielona na dwie strefy. Jeden obejmuje dolną część elewacji, całe jego wygląd przypominający pałac. Drugi – podciągnąć pięć kopuł – lżejsze i jego architektura odpowiada zwykłym obrazem świątyni. Katedra Smolny podziwiany przez wielu współczesnych Rastrelli. Dziś jest to jeden z najpiękniejszych budynków w elżbietańskiej architektury barokowej Sankt Petersburga. Znajduje się na Rastrelli placu w centralnej części miasta.

tworzenie Kvasova

Ponad Katarzyna Pałac w Carskim Siole z Rastrelliego pracował i inni architekci elżbietańskiej baroku: Andrey Vasilevich Kvasov i Savva Iwanowicz Chevakinsky. Nowoczesne krytycy uznają pierwszego autora Zbawiciela na Haymarket. Kościół ten został założony w 1753 roku. Do tej pory została zachowana tylko na zdjęciach: w 1938 roku została ona zamknięta, a w 1961 roku – wysadzili. W XIX wieku, autorstwo przypisuje Rastrelliego kościoła, ale współcześni uczeni nie zgadzają.

Dla braci Razumovsky Kwas stworzył pałace w Kozielec, Gostilitsy i Znamenka (ostatni autorstwo pozostaje kontrowersyjne). W 1748 roku wyjechał na Ukrainę, gdzie pracował nad projektami w ukraińskim stylu barokowym.

Savva Iwanowicz Chevakinsky

W projekcie Carskim Siole Chevakinsky wzniesiono dwa budynki Katarzyny Palace, Pawilon „Monbijou”, który do tej pory nie został zachowany, domy dla pracowników. Ponadto, architekt zaangażowany w tworzenie pawilonu „Hermitage”.

Chevakinsky był szefem budowy okrętów. Nadzorował budowę magazynów na wyspie „New Holland” i opracował plan budowy Kronsztad. Elżbietański barokowa wykonano Chevakinsky nabyte szczególne właściwości. Architekci często korzystają z wiązek trzech kolumn do dekorowania narożników kute balkony i wsporniki z kwiatowym wzorem.

Mikołaja Naval Cathedral

Głównym produktem Chevakinsky – St. Nicholas Naval Cathedral. Znajduje się on w dzielnicy St. Nicholas Petersburga i jest jednym z najpiękniejszych przedstawicieli elżbietańskiej baroku.

Katedra została zbudowana od 1753 do 1762 roku. Pod względem budowy jest krzyż. Głównym elementem dekoracyjnym są Nicholas Cathedral Kolumny Trim sztukaterie, A entablement i pręty kute na balkonach. punkt budynek górę pięciu złoconymi kopułami.

Elżbietański barokowy, którego cechy są omówione w tym artykule nie jest już dominującym stylu po śmierci Elizabeth. Tendencja ta rozprzestrzeniła się niemal architektoniczny miast wojewódzkich. Jednak styl odzwierciedlenie nie tylko w pracach petersburskich artystów. Elżbietański Baroque jest zawarte w dziełach architektów w Moskwie, głównie D. V. Uhtomskogo i I. F. Michurina.