658 Shares 1040 views

Gryzące muchy – kim są? Dlaczego muchy gryzą ludzi i zwierzęta?

Im bliżej jesień, tym bardziej ugryzł muchy. Czasem wydaje się, że nie są to małe owady, ale prawdziwy tygrys chwycił twoją nogę. Szczególnie, gdy zauważysz za późno podejrzany chuligan i daj mu czas na przygotowanie "pełnego" ciosu. Ale dlaczego gryzie się gryzienie? Czy są tak szczęśliwi, że dręczą niewinnych ludzi? Czy jest inny, ważniejszy powód?

Gryzące muchy – kim są?

Prawda jest taka, że nie wszystkie rodzaje much mogą zaszkodzić danej osobie. Ponadto przytłaczająca większość tych owadów jest zupełnie nieszkodliwa, z wyjątkiem faktu, że psują jedzenie, kładąc jaja w nim. W pozostałym po prostu buzz nad ich głowami, działając na ich nerwy.

To zupełnie inna sprawa – gryzący muchy. Te istoty, choć podobne do swoich bliźnich, wciąż różnią się od nich nawykami. W szczególności, przez fakt, że lubią korzystać z krwi innych istot. Dlatego dość logiczne byłoby mówić o tym, jak muchy gryzą najciężej i jak odróżnić je od owadów miłujących pokój.

Mucha mucha wisząca

Im bardziej znaną nazwą tego gatunku jest jesień cielę. To nazwisko wynika z faktu, że owad przenosi się do domów ludzi dopiero po przybyciu zimnych zim. Powód tego zachowania jest dość prosty: warto sprowadzić temperaturę poniżej 8 stopni, a mucha umrze. Dlatego wspina się do ciepłych pokoi, aby ocalić się przed chłodem nocy.

Na zewnątrz latająca mucha jest bardzo podobna do jej nieszkodliwej rodziny, tylko nieznacznie przekracza ich rozmiary. Tak więc dorosły ma długość 5-7 mm. W tym przypadku mucha jest szara: na brzuchu znajduje się kilka ciemnych plam, a wzdłuż klatki piersiowej są cztery poziome pasma tego samego koloru.

To muchy gryzie, ponieważ potrzebuje krwi. Dla niej jest to doskonałe źródło energii i łatwo dostępne. Wniknięcie w ciało pomaga jej ostry, jak brzytwa, szyjna, która łatwo cięcia zarówno ludzkiego, jak i zwierzęcego naskórka.

A te gryzące muchy wstrzykują specjalny enzym do rany ich ofiar, co powstrzymuje krzepnięcie krwi. To on powoduje ciężkie spalanie, które rośnie, gdy toksyna rozprzestrzenia się we krwi. Ponadto taki roztwór może powodować reakcję alergiczną, która jest obarczona gorączką i nudnościami.

Mieszkańcy regionów przybrzeżnych

Sledpen – jest to jedna z odmian much, które żyją głównie w pobliżu cieków wodnych i zatoru bydła. Taki głośny gatunek gatunku poszedł, ponieważ gdy owad gryzie owad staje się bezbronny, jakby jego oczy zasłoniły niewidzialną zasłonę.

Powinno się zacząć od tego, że te gryzące muchy są bardzo podobne do komarów. Oznacza to, że tylko kobiety pili krew, ponieważ jest to konieczne dla poczęcia potomstwa. Jeśli chodzi o samce, to wegetarianie i karmią nektar roślinny. Dlatego też tylko "dziewczęta" muszą się bać, a ponadto są bardzo surowe.

Wygląd horsefly w dużej mierze zależy od podgatunku. Tak więc długość jego ciała może wynosić od kilku milimetrów do dwóch centymetrów. Na przykład stado bobbera rośnie do 2,5 cm, dlatego jego ukąszenia są bardzo bolesne. Jeśli chodzi o kolor, gatunek ten jest łatwy do rozpoznania przez czerwone żółte poziome paski, które otaczają brzuch owada.

Niebezpieczeństwa gadżetów

Gadfly to inne muchy niebezpieczne dla ludzi. Te owady żyją głównie w pobliżu pastwisk zwierząt, ponieważ są ich głównym celem. W przeciwieństwie do ich kąsiennych ząbków, nie karmią krwi innych istot. Ponadto ostatnio naukowcy odkryli, że dorośli nie potrzebują pożywienia. Są wystarczająco dużo tych rezerw, które nabyli podczas pobytu na etapie larwy.

Powstaje jednak zupełnie uzasadnione pytanie: dlaczego ugryzą zwierzęta? Faktem jest, że podczas gryzienia kładą swoje jaja pod skórą ofiary, dając im doskonałe źródło żywności. Powiedzmy szczerze, że po pojawieniu się larw z jaj, biedne zwierzę doświadcza strasznego bólu, ponieważ dosłownie jedzą jego ciało od wewnątrz.

Głównym zagrożeniem jest to, że gadki mogą układać swoje jaja na ludzkiej skórze. Niech się to stanie rzadko, ale konsekwencje tego wypadku są bardzo smutne. Wszakże jedynym wiarygodnym sposobem na pozbycie się larw jest częściowe usunięcie zainfekowanego obszaru ciała.

Tsetse latać

Środkowa Afryka jest najbardziej niebezpiecznym dla wszystkich gryzących much – tsetse. Nauka wie, że ten owad jest nosicielem śpiący, który dotyka około 10 tysięcy osób rocznie. Należy zauważyć, że większość zarażonych umierających, ponieważ ta choroba jest prawie nieleczalna, zwłaszcza w późniejszych etapach.

W tym przypadku sam mucha tsetse łatwo toleruje działanie przyczynowego czynnika infekcji. Jeśli chodzi o przyczyny, ten owad karmi krew. Jednocześnie nie ma dla niego znaczenia, czy jest to człowiek czy zwierzę, najważniejsze jest to, że powinno wystarczyć. Korzyści płynące z nowoczesnej medycyny każdego roku zbliżają się bliżej do stworzenia szczepionki, która może zawsze chronić ludzki system immunologiczny przed tym śmiertelnym wirusem.