389 Shares 2970 views

Asus M4A77TD: specyfikacje, instrukcja w języku angielskim

Na rynku płyt głównych komputerów ze słynnego tajwańskiego producenta ASUS w arsenał wielu ciekawych produktów. Popularna marka na całym świecie potrafi zwrócić uwagę na przystępne koszty i wysoką jakość. W tym artykule czytelnik zapozna się z płytą główną Asus M4A77TD zaprojektowaną do budowy platformy gier. Przegląd i specyfikacje urządzenia pozwolą użytkownikom lepiej poznać interesującą nowość, która pojawiła się na rynku krajowym.

Pozycjonowanie produktów

Oficjalnie producent umieścił swój produkt w segmencie budżetowym. Ta decyzja została nazwana przez wielu fanów w ich opinii logicznej, ponieważ urządzenie zostało stworzone przy użyciu taniego chipa AMD 770. Ale forma płyty głównej Asus M4A77TD płyty głównej dotyczy produktu do niszy gry.

Na duży potencjał urządzenia można ocenić dwie magistrale PCIex16, które obsługują tryb CrossFire, a także gniazda do szybkiej instalacji pamięci RAM. Ponadto płyta główna wyposażona jest we wszystkie niezbędne interfejsy do budowy platformy multimedialnej, zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

Pierwszy znajomy

Płyta główna Asus M4A77TD jest w ogromnym pudełku i posiada doskonały pakiet. Wielu użytkowników, którzy widzieli wszystkie niezbędne kable interfejsowe, byli mile zaskoczeni, ponieważ nie każdy producent może sobie na to pozwolić.

Druga przyjemna chwila dla wszystkich właścicieli to obecność kondensatorów stałych na płycie głównej. Pozwolić producentowi i nie całkowicie porzucić elementy elektrolityczne, ale w układzie mocy procesora zainstalowano nowoczesne zbiorniki, które nie boją się przegrzania.

Jedyną rzeczą, której technologie firmy nie przejmowały się, jest siła textolitu w płycie głównej. Ogromne urządzenie ATX może zostać uszkodzone podczas zamontowania w obudowie lub w czasie instalacji procesora lub karty rozszerzeń. Nie ma tu wielu opcji – musisz się starannie połączyć.

Oficjalny przedstawiciel w Rosji

Instrukcja na płycie głównej Asus M4A77TD w języku rosyjskim. To świetna wiadomość, zarówno dla podkręcarek, jak i zwykłych użytkowników, którzy chcą dostosować system do swoich potrzeb. Szczegółowy opis algorytmu montażu i podłączania płyty głównej do jednostki systemowej – właściciel urządzenia musi ściśle postępować zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć fizycznego uszkodzenia textolitu.

Nie zaniedbuj instrukcji i podczas podłączania kart rozszerzeń. Faktem jest, że ten produkt nie ma ochrony przed nieprawidłowym podłączeniem portów USB – po zmianie polaryzacji na płycie, wielu właścicieli może nagrać zużyte moduły pamięci bez możliwości odzyskiwania.

Podstawowe parametry

Najważniejszą cechą, którą zakupiono przez użytkownika jest płyta główna Asus M4A77TD, jest charakterystyka. Jest coś do zdziwienia nawet wymagając klientów. Fakt, że urządzenie obsługuje jednoczesną pracę 8 dysków twardych, które można podłączyć do różnych interfejsów (SATA, IDE i PCIex1). W rzeczywistości płyta główna łączy kilka generacji dysków twardych, wyprodukowanych przez ponad dwadzieścia lat.

Jeśli chodzi o procesory, to istnieją pewne komplikacje – producent dostarczył wsparcie tylko do gniazda AM3 (Phenom II / Athlon II / Sempron). Jedynym plusem jest pakiet ciepła, który jest ograniczony do 160 W. Dzięki pamięci operacyjnej wszyscy właściciele urządzenia mieli szczęście – dwukanałowa magistrala DDR3 posiada 4 złącza, umożliwia instalację 64 GB pamięci RAM i obsługuje szybkie moduły DDR3-1800 (OC).

Karty rozszerzeń

Cieszę się, że producent wymyślił umieszczenie szczeliny PCIex1 na południowym mostku. Podczas instalowania karty graficznej system do chłodzenia nie będzie pokrywał się z portem do podłączenia dysku SSD, tak jak to ma miejsce w przypadku konkurentów. Na płycie głównej Asus M4A77TD znajdują się również trzy gniazda PCI. Ich cechy są identyczne, a nie ma możliwości konfigurowania przepustowości w systemie BIOS. Ale, jak pokazuje praktyka, jest to już nieistotne, ponieważ podczas instalowania adaptera wideo szczeliny PCI zachodzą na siebie z chłodnicą karty wideo. W rezultacie nie jest jasne, dlaczego producent zainstalował te interfejsy na płycie.

Dwa gniazda PCIex16 obsługują tryb CrossFire, ale tutaj wszystko nie jest tak dobre jak wielu graczy. Górna szczelina może pracować w trybie "x16", a dolna szczelina jest ograniczona do szybkości transmisji danych "x4". Nieszablonowe podejście do kupującego, ponieważ ten czynnik wpływa na wydajność systemu w aplikacjach do gier.

Brak ograniczeń

Lubi przyszłego właściciela i zakres portów, który dostarczył producentowi swój produkt Asus M4A77TD. Instrukcje obsługi zapewniają użytkownikowi możliwość podłączenia dowolnego urządzenia peryferyjnego do komputera osobistego. Łączony interfejs PS / 2 obsługuje obsługę myszy i klawiatury, port COM umożliwia podłączenie urządzeń multimedialnych i portu LPT – urządzeń biurowych. Są nowoczesne złącza USB i e-SATA. Zintegrowana karta sieciowa i 8-kanałowy dźwięk uzupełniają płytę główną o funkcjonalności.

Jest oczywiste, że producent zadbał o system wideo, zapewniając platformę dwa gniazda PCIex16, ale na płycie nie ma wbudowanego kontrolera wideo. Ale urządzenie jest umieszczone przez ASUS w klasie budżetowej. Tak, interfejs IEEE 1394 nie jest zbyt popularny w Rosji, aczkolwiek mówiąc o pełnym wsparciu całego obwódu, producent musiał zainstalować to złącze na płycie głównej.

Cechy obwodu elektrycznego

Zalety płyty głównej Asus M4A77TD to przemyślany system zasilania, który nie tylko radzi sobie z wydajnymi elementami, ale także oszczędza energię elektryczną w trybie bezczynności. Miłośnik nie musi się martwić o przegrzanie systemu podczas podkręcania procesora i modułów pamięci – inteligentny system doskonale równoważy obciążenie.

Ale negatywna opinia zasługuje na stabilizator zasilania procesora. Faktem jest, że dostarczana jest do niego energia elektryczna za pośrednictwem 4-pinowego złącza ATX12V. Duża rozproszona moc procesora (140-160 W) i jedna linia zasilania może prowadzić do zapłonu 12-woltowej linii pochodzącej z zasilacza, jeśli przewód ma mały przekrój poprzeczny. Naturalnie użytkownik potrzebuje własnego zasilacza do prawidłowego działania, który obsługuje odpowiednie obciążenie linii ATX12V.

Podsumowując

Płyta główna Asus M4A77TD wraz z zaletami jest wiele niedociągnięć, których właścicielowi nie wolno ignorować. W związku z tym potencjalni nabywcy mają wiele pytań do producenta dotyczące wad związanych z problemami w budowie platformy gier opartej na tej płycie głównej. Wszystkie roszczenia są jednak nierozsądne, ponieważ produkt początkowo był umieszczony w klasie budżetowej i nie można liczyć na jej potencjał.