321 Shares 7264 views

Rozszerzenie SCR: podstawowe typy plików i sposoby ich otwierania

Często wiele użytkowników systemów komputerowych opartych na systemie Windows, przeglądając zawartość katalogów w menedżerach plików, uruchamia się w plikach, które mają rozszerzenie SCR. Natychmiast pojawia się pytanie: jakie są takie obiekty, jaki program je otworzyć i czy to są wirusy.

Rozszerzenie SCR. Co to jest: wirus lub bezpieczny program?

Ogólnie rzecz ujmując, pliki tego typu w najpopularniejszej formie to zwykłe programy wygaszaczy ekranu lub wygaszacze ekranu, które pierwotnie miały zapobiegać wypaleniu fosforu na przestarzałych monitorach. Z biegiem czasu zaczęły być używane wyłącznie jako ozdoby lub automatyczne ukrycie informacji wyświetlanych na monitorze po pewnym czasie, gdy nie było miejsca pracy.

Ponadto plik wykonywalny z rozszerzeniem SCR jest programem, który działa jako plik EXE, ale program jest bardzo nietypowy, ponieważ można ustawić użycie hasła w celu przywrócenia normalnego widoku do zawartości ekranu. Jak już wiadomo, takie obiekty nie noszą żadnych zagrożeń dla systemu ani danych użytkowników.

Ale w przypadku plików z rozszerzeniem SCR, niektóre niebezpieczne wirusy mogą być maskowane. Nie można jednak stwierdzić, że bez skanowania systemu skaner antywirusowy jest zagrożeniem. Obiekty takie można umieścić dokładnie w tym samym miejscu co oryginalne wygaszacze ekranu (katalog System32 katalogu głównego systemu). Aby upewnić się, że plik nie jest niebezpieczny, musisz użyć menu kontekstowego prawym przyciskiem myszy z wybranym ciągiem skanowania ustawionym przez program antywirusowy w standardowym Eksploratorze lub przeprowadzić skomplikowany test systemu.

Rozszerzenie SCR: niż otwarcie pliku standardowego?

Teraz, jak uruchomić takie pliki. Ponieważ plik jest wykonywalny i jest programem, najprostszym sposobem na jego otwarcie jest dwukrotne kliknięcie. Możesz także użyć otwartego polecenia w menu prawym przyciskiem myszy na obiekcie. Możesz także użyć ustawień spowodowanych kliknięciem prawym przyciskiem myszy na pusty obszar pulpitu, w którym można wybrać sekcję parametrów i użyć wygaszacza ekranu.

Z drugiej strony, rozszerzenie SCR można otworzyć w specjalnych aplikacjach do tworzenia lub edytowania wygaszaczy ekranu. Jest to mało prawdopodobne, aby być przydatne dla zwykłego użytkownika, ponieważ takie aplikacje są wąsko skupione i obecnie wyraźnie tracą na popularności.

Pliki scenariuszy i profili

Ale lista plików mających rozszerzenie SCR nie jest ograniczona. Tak więc na przykład ten format jest jednym z najważniejszych podczas ustawiania skryptów w formie skryptów. W tej samej grze Delta Force, opracowanej przez Nova Logic dla platform Windows, takie obiekty są plikami skryptów dialogowych.

W niektórych grach, takich jak Xpand Rally Xtreme, pliki SCR przechowują ustawienia profilu gracza. Skrypty można przeglądać nawet za pomocą edytora tekstowego.

Pliki obrazów

Bardzo często można znaleźć pliki SCR związane z obrazami rastrowymi utworzonymi w aplikacji Sun Raster firmy Sun Microsystems. Jeśli nie masz oryginalnego pakietu graficznego pod ręką, możesz otworzyć takie obiekty dowolnym zaawansowanym przeglądarką (ACDSee, XnView, IrfanView itp.). Ale taki format obrazu jest używany wyłącznie przez ten program i nie można go znaleźć nigdzie indziej.

Czasami takie pliki SCR mogą być plikami zrzutu pamięci dla standardowych monitorów ZX Spectrum, które zawierają dane o pierwszych 6192 bajtach pamięci (wartości osi x i y dla ekranu w pasmach 0-255 i 0-192). Znowu można je otworzyć za pomocą aplikacji przeglądarki graficznej.

Dane programu CAE

Ostatecznie inna odmiana formatu SCR dotyczy systemu EAGLE programu CAE opracowanego przez CADSOFT Computer Inc. Takie pliki zapisują ustawienia nowo utworzonego schematu PCB (biblioteki lub sceny), które są ważne tylko przez pewien czas pracy z takim elementem.

Po zamknięciu pliku projektu lub utworzeniu nowego, dane zostaną zastąpione i automatycznie zapisane w pliku eagle.scr. Kod w pliku jest nie tylko przepisywany za każdym razem, ale także odczytywany podczas tworzenia nowego elementu schematu lub otwarcia istniejącego.

Wnioski

Pozostaje dodać, że tutaj były najpowszechniejsze typy plików SCR, które można znaleźć w systemach Windows. Wirusy nie były szczególnie uważnie rozważane, ponieważ dość trudno jest wykryć ich obecność w systemie lub zainicjować zagrożenia bez pomocy ochrony w postaci skanerów antywirusowych. Ale częściej niż tylko pliki wygaszacza ekranu są widoczne z powyższego. Jeśli chodzi o ustawianie profili w grach lub skryptach wykonywalnych, wydaje się mało prawdopodobne, aby przeciętny użytkownik próbował z nimi pracować w trybie ręcznym. Ogólnie rzecz ujmując, informacje te są przekazywane wyłącznie w celach informacyjnych, dzięki czemu użytkownicy po prostu mają pojęcie o tym, co może reprezentować plik z rozszerzeniem SCR.