349 Shares 7987 views

Co to sombrero? Opowieść o nakryciu głowy

Może sobie wyobrazić Meksyku jako kraju kaktusów, tequili i slumsach, które są domem dla stałych poludikari z maczetą i głównych środków transportu w nich – osła? Odnosi się to tak samo jak fakt, że w Rosji na niedźwiedzie przemierzają ulice w butach i bałałajka w pogotowiu! Jednak szerokim rondem kapelusza, wraz z tequili, poncho i maczeta – integralna część kultury meksykańskiej.

Trochę historii

Wszystko widzieliśmy wielokrotnie – w filmach, a może żyć – to legendarny stroik. Ale nawet wiedząc, że taka sombrero, nie zawsze mają pojęcia o jego pochodzeniu. Okazuje się, że kapelusz jest dość hiszpańskie korzenie, mimo bezwarunkowego stowarzyszenia z Meksyku. To nie przypadek! Raz w Hiszpanii, to atrybut bogactwa i luksusu. Tylko bardzo bogaci panowie mogli sobie pozwolić na taki ciuch.

Nawiasem mówiąc, jeden z pierwszych „MEDIA” szerokim rondem kapelusze były mongolskich jeźdźców w XIII wieku. Po pewnym czasie ich stożkowe korony, a pola są szersze. W Europie hiszpańsko-vaqueros (pasterze) nosił też sombrero. Ale zewnętrzny widok z kapelusza była istotnie różni się od znanych nam nowoczesne i nieco przypominający kowbojskie kapelusze. Hiszpanie również przyszedł z mieszkania korony, typowe meksykańskie sombrero.

Znaczenie „sombrero”

Pochodzenie koncepcji – również hiszpański. W tym języku słowo „Sombra” oznacza „cień”. Dziś w Hiszpanii nazywają każdą czapkę mający dość szerokie pole. Klasyczny sombrero – kapelusz z dużymi polami i dość wysokim korony. Kolejny kapelusz ma wstążkę lub przewodu, które wiązane pod brodą. Pola są odwróciła się trochę, aby rzucić cień na ramionach i szyi przyjmującego. Stąd nazwa.

Te różne kapelusze

Jest tak wiele rodzajów sombrera. Jednak wspólną cechą wszystkich tych kapeluszy jest ręcznie. Nobles nosił sombrero wykonane z filcu, filc i aksamitu, ozdobione haftem ręki. Cały splendor wzór pokazał bogactwo mężczyzny, nosić taki kapelusz. Biedni ludzie też wiedzieć, co sombrero. Ale mogli sobie pozwolić tylko kapelusz wykonany z wikliny słomy. Dziś model tych wszystkich kapelusze są ściśle związane z tradycją i cech różnych regionów Ameryki Łacińskiej. Niektóre kraje dokonały ich symbolem narodowym kapelusz!

Klasyka gatunku

Co jest kapelusz sombrero w naszej z was tradycyjnym sensie? Mówi się, przez Meksykanów sombrerocharro – kapelusz z bardzo szerokim rondem. Wciąż sombrerovueltiao. Ten hełm jest w niepełnym wymiarze czasu oficjalny symbol państwa, w Kolumbii. Ten kapelusz czarny i biały kolor. Oni wyplatane z trzciny strzałkami. Na skraju pola idzie jasny czarną obwódką. Co to sombrero w Panamie? Nic więcej niż tradycyjne nakrycia głowy wszystkich mieszkańców tego kraju. Sombrero pintado i tkane ręcznie. Ich jakość może być określana przez liczbę obrotów – im więcej, tym lepiej, a im wyższe wartości rzeczy.

Turyści odwiedzający Meksyk, sombrero w dużych ilościach. Wraz z tequili i poncza, te kapelusze są tradycyjne pamiątki. A w ogóle, że taki sombrero? Przede wszystkim, jest to bardzo przydatna rzecz! Lekki, naturalny, chroni od letnich upałów. I słońce w frytek Meksyku w ogóle!

Festiwale i życiu codziennym

nie może pomóc, ale należy pamiętać, że taka fryzura jak sombrero, przedmiotem festiwal odbywa się co roku w Teksasie. Po raz pierwszy odbył się w 1986 roku i od tego czasu co roku jest odwiedzane przez to do czterdziestu tysięcy ludzi! Światowej sławy projektanci używają motywów sombrero w swoich pokazach mody. Ale nadal sombrero rynku głównych dostawców „są tzw rzemieślników i kupić pamiątki, które mogą być we wszystkich miastach i wsiach, gdzie turyści mogą tylko spojrzenie.