456 Shares 1812 views

Ogrzewanie podczerwone w domu: funkcje, technologia, zalety, wady i recenzje

Jeśli zdecydujesz się na system grzewczy, powinieneś pomyśleć o efektywności swojej pracy, ponieważ na niektórych szerokościach geograficznych Rosji temperatura spadnie poniżej -30 stopni.

Rozwiązywanie problemów

Mieszkańcy miast nie mają możliwości wyboru systemu ogrzewania, ponieważ są połączone z systemem scentralizowanym. Jeśli chodzi o właścicieli prywatnych domów, mają większą swobodę w tym zakresie. Niewątpliwie popularne w ostatnich latach są systemy ogrzewania na podczerwień, które zapewniają jednolite ogrzewanie i zapewniają ekonomiczne zużycie energii. Należy jednak pamiętać, że takie systemy posiadają specjalny mechanizm i urządzenie, które należy rozważyć nawet przed rozpoczęciem prac.

Cechy systemu sufitowego

Ogrzewanie podczerwone domu może być zainstalowane na suficie. Jednocześnie głównym ogrzewaniem będzie podłoga, gdzie temperatura będzie wyższa o kilka stopni niż na poziomie głowy.

Takie urządzenia zakładają obecność elementu grzejnego, jak również płyt odbijających, które są wykonane z aluminium. System emituje fale elektromagnetyczne. TEN są wykonane z ceramiki, kwarcu lub wolframu, wydajność i moc grzejnika zależy od materiału używanego.

Często takie ciepło podczerwone w domu jest wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła. Temperatura tła może być utrzymywana przez inne typy ogrzewania, a podgrzewacze IR tworzą wyspy ciepła, na przykład w miejscu pracy lub w obszarze grupy jadalnej. Warto rozważyć, że nie musi to poświęcić wolnej przestrzeni pomieszczeń. Wewnątrz takich nagrzewnic są wbudowane czujniki termiczne, które włączają się po osiągnięciu pewnej temperatury i wyłączeniu, jeśli temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. To oszczędza energię. Takie ogrzewanie jest również dobre, ponieważ grzejniki na podczerwień mogą być demontowane i przenoszone do innych pomieszczeń.

Szczególnie istotne są takie systemy na podłodze strychu z nachylonymi sufitami, gdzie nie ma możliwości izolacji, gdy wysokość sufitu będzie mniejsza.

Właściwości układu ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie podczerwone domu w obszarze sufitu powinno odbywać się zgodnie z określoną technologią. Musisz więc wyeliminować kierunkowy strumień promieniowania. Nie możesz mieć urządzenia kierowanego do obszaru głowy osoby. Nie przykręcaj nagrzewnic do sufitu podwieszanego. Wyłącz urządzenie i plastikową wykładzinę. Eksperci nie zalecają umieszczania takich urządzeń poniżej metra i pół od powierzchni podłogi.

Odpowiedź na wall systems

Montaż paneli w tej technologii może stanowić doskonałą alternatywę dla ogrzewania za pomocą grzejników. Urządzenia mają małą szerokość i grubość, dlatego panele mogą być instalowane w prywatnym domu z własnymi rękami.

Według użytkowników, najbardziej uniwersalnym wariantem opisanego rodzaju ogrzewania jest system folii, który jest zamontowany w grubości ścianki. Tego rodzaju źródło ciepła jest najbardziej racjonalne, aby zainstalować wewnątrz pomieszczenia, w którym jedna lub więcej ścian zewnętrznych. Jak podkreślają użytkownicy, ta technika może zapewnić doskonałe nagrzewanie tej płaszczyzny, która jest podatna na zamarzanie i często staje się źródłem formowania pleśni.

Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie podczerwone w domu, ważne jest, aby wziąć pod uwagę jeden punkt. Użytkownicy twierdzą, że konieczne jest użycie folii do instalacji systemu, co wyklucza utratę ciepła.

Opinie o systemach podłogowych

Takie folie mają małą grubość, co pozwala na ich zainstalowanie pod dowolną dekoracyjną powłoką. Może to być linoleum, płytki, dywan lub laminat. Jednocześnie centymetry wysokości pomieszczenia nie zostaną utracone. Zaleca się podłączenie nagrzewnic IR z płytkami ceramicznymi. Laminat nie jest tak dobrym rozwiązaniem.

Prace montażowe można wykonać szybko, nie będzie im towarzyszyć tworzenie się brudu, jak w układzie ogrzewanej podłogą. Ważne jest, aby pamiętać, że przy tworzeniu takiego ogrzewania nie zaleca się umieszczania folii na ciężkich przedmiotach meblowych, ponieważ nie tylko zmniejszy to moc cieplną, ale również spowoduje wysuszenie struktur meblowych.

Główne zalety

Ogrzewanie podczerwone w domu ma swoje pozytywne i negatywne cechy. Wśród zalet można wyróżnić ekologiczne kompatybilność systemu, które jest podobne do światła słonecznego. Nie jest w stanie zniszczyć mikroklimatu, wygodnego dla człowieka, nie zasysać powietrza i nie palić tlenu. Zmniejszając cyrkulację powietrza cząstki pyłu nie unoszą się w górę, jak w konwekcyjnych systemach grzewczych. Są nawet badania, w zależności od tego, które promieniowanie podczerwone może mieć korzystny wpływ na zdrowie człowieka.

Ogrzewanie podczerwone prywatnego domu ma kolejny plus, co wyraża się w tym, że możliwe jest wykorzystanie takich systemów w oddzielnych strefach, łącząc je z systemami alternatywnymi. Takie grzejniki doskonale łączą się z powłokami dekoracyjnymi ściennymi i podłogowymi. Trzeba pamiętać o małej bezwładności, tzn. Po włączeniu urządzenia natychmiast zaczyna się ogrzać.

W przypadku takich systemów spadek napięcia w sieci energetycznej jest niekrytyczny, co pozwala mówić o trwałości i niezawodności ogrzewania. Aby osiągnąć komfortową temperaturę, można umieścić film tylko na 60% powierzchni pomieszczenia. Prace montażowe są łatwe do przeprowadzenia niezależnie, bez konieczności ubiegania się o pomoc zewnętrzną, a także posiadania określonych umiejętności i wiedzy.

Ogrzewanie domu podłogami podczerwonymi pozwala wykluczyć konieczność naprawy całego systemu w czasie, gdy jeden segment filmu się nie powiódł. Wynika to z faktu, że grzejniki mają modułowy wygląd. Wymień uszkodzony element podłogowy będzie wystarczająco prosty, więc nie trzeba instalować nowego paska. Takie systemy zużywa energię elektryczną w ilości pięćdziesięciu watów na metr kwadratowy.

Główne wady

Nie sposób nie wspomnieć o głównych wadach, wśród nich można wyróżnić zasadę ogrzewania, która oparta jest na promieniowaniu elektromagnetycznym. Może mieć pozytywny wpływ na organizm człowieka, ale na powierzchniach grzewczych w trakcie pracy gromadzi się elektryczność statyczna, która przyciąga kurz.

Wielu ekspertów mówi o gospodarce opisywanych systemów, ale początkowo będziesz musiał zainwestować w zakup sprzętu, który będzie spłacać dopiero po kilku latach. Istnieje opinia, wyrażona faktem, że nadmierne nagrzanie powierzchni przez promieniowanie IR ma negatywny wpływ na działanie urządzeń gospodarstwa domowego.

Technologia

Podgrzewacz na podczerwień w domu, recenzje, które można przeczytać powyżej, implikuje zgodność z określoną technologią podczas składowania. Folia poliestrowa powinna być rozłożona na materiał termoizolacyjny. W razie potrzeby można wyciąć system wzdłuż planowanych linii. Podłoga jest umiejscowiona z miedzianych stron do dołu, do krawędzi miedzianej taśmy konieczne jest mocowanie zacisków stykowych.

Następnym krokiem jest rozpoczęcie łączenia przewodów. Zacisk zacisków powinien być izolowany bitumicznie, a także odcinki nacięć. Filmowe podgrzewanie podczerwone domu jest rozmieszczone zgodnie z techniką, która pociąga za sobą przestrzeganie następującej zasady: imponująca długość paneli elementów przyjmuje mniej kontaktów. Ale maksymalna długość taśmy nie powinna przekraczać ośmiu metrów.

Metody pracy

Szczeliny kontaktowe powinny być umieszczone tylko na powierzchni nośnej. To tylko niektóre z nich, podczas gdy pozostałe kontakty powinny znajdować się wewnątrz filmu. Jeśli chcesz wyposażyć ogrzewanie domowe przy użyciu podgrzewaczy podczerwieni, musisz podłączyć czujnik termiczny do dolnej części folii, którą trzeba odizolować.