758 Shares 9364 views

fragmentacji DNA plemników

Statystyki pokazują, że w niektórych krajach stopień rozprzestrzenienia niepłodności 8-29%, a na całym świecie – 15%. Jednocześnie każdy ósma para jest niemożliwe, aby wyobrazić sobie pierwszego dziecka. Co szósta para ma trudności z narodzinami drugiego i kolejnych dzieci. W połowie przypadków jest to spowodowane problemami silniejszej płci, to znaczy, ze zmienionymi parametrami męskiego nasienia, które wciąż nosi nazwę „fragmentacji DNA”. W ciągu ostatnich dwóch dekad, tendencja ta wzrasta: od 30 do 50%.

W razie potrzeby należy dokonać odpowiednich analiz, konieczne jest w celu określenia stopnia fragmentacji DNA. Ale nie każdy jest zaznajomiony z powyższym terminie, a on może mieć wiele pytań. Dlatego konieczne jest, aby odszyfrować go bardziej.

Co oznacza termin „fragmentacji DNA”?

Zgodnie z tą definicją, odnosi się do stopnia uszkodzenia nici DNA, która jest wskaźnikiem jakości gamet i mówi na temat poziomu płodności męskiej. Luki helisy DNA prowadzi do tego, że integralność informacji genetycznej przerwania. W rezultacie, prawdopodobieństwo urodzenia jest znacznie zmniejszona.

fragmentację DNA występuje często z powodu spadku protaminy. To takie specjalne białka transportowe, które są zawarte w chromosomach. Pełnią ważną funkcję bezpieczeństwa – zapobiega nici DNA przed uszkodzeniem spowodowanym czynnikami zewnętrznymi.

Obecność fragmentacji DNA w komórkach rozrodczych ma bezpośredni wpływ na dojrzewanie zarodka w pierwszym okresie i tworzenia blastocysty. Znamienne nawet plemników z wysokim stopniu rozdrobnienia może zapłodnienia żeńskich gamet, ale później we wczesnych etapach procesu tworzenia zarodków może się zakończyć.

Przyczyny patologii

Naruszenie informacji genetycznej w nasieniu mogą być spowodowane przez różne czynniki, które są zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Męskosterylność może wystąpić ze względu na liczne łamania różnych systemów organizmu, takich jak:

 • seks;
 • hormonalnego;
 • nerwowego;
 • krążenia;
 • odpornościowy i tak dalej.

Głównym zadaniem męskich komórek rozrodczych jest dostarczanie zdrowej masy jajowej, bez żadnych uszkodzeń. Tylko w tym przypadku po ostatnim zapłodnienia zarodek będzie rozwijać się normalnie i całkowicie. W przeciwnym razie mogą wystąpić różne patologie. Ze względu na to, co dzieje się fragmentacji DNA?

przyczyny wewnętrzne

Czynniki wewnętrzne są dwa powody. Pierwszym z nich jest rozwój wadliwych plemników. Dojrzewania gamet męskich występuje najądrza. W tym czasie ona aktywowana chromatyny, który znajduje się w jądrze komórkowym. Jest on odpowiedzialny za ruchliwość plemników. W niektórych przypadkach procedura może się nie udać, a potem helisę DNA jest uszkodzone.

Drugi czynnik wewnętrzny jest niepoprawne gamety odrzucenia. tworzenie spermy zachodzi w jądrach. Osobliwością korpusu wtykowego jest zdolność do określenia stanu komórek rozrodczych. Jeżeli plemniki są przestrzegane pewne odchylenia w kategoriach genetycznych lub różnic w ich strukturze, ciało będzie się ich pozbyć. Ale czasami on proces uboju jest źle. W tym przypadku, ejakulat będzie zawierać zarówno zdrowych komórek i uszkodzone.

przyczyny zewnętrzne

Obok wewnętrznego powoduje fragmentację DNA komórek może być wynikiem szeregu czynników zewnętrznych. Te można uznać za występowanie niektórych chorób, które występują w postaci ostrej lub przewlekłej. Zniszczenie komórek rozrodczych mogą być spowodowane przez zapalenie układu moczowo-płciowego. Jest to szczególnie widoczne w przypadku, gdy choroba nie zostanie całkowicie utwardzona.

Często przyczyną jest i tak rozpowszechniona choroba wśród mężczyzn, jak żylaków. Zwykle łatwe do wykrycia patologii rozszerzonych żył w jądrach. Jednak dokładniejsza diagnoza ustanowi odpowiednie badanie. Ale poza tym, przyczyny mogą być następujące:

 • w wysokiej temperaturze przez wystarczająco długi okres czasu, bez widocznych objawów;
 • Obecność stresu oksydacyjnego
 • promieniami X;
 • przejście chemioterapii;
 • złych nawyków.

W tej ostatniej kwestii, fragmentacji DNA plemników tak, ponieważ palenia.

Obecnie istnieje wiele sposobów na zwalczanie tego szkodliwego nałogu. A jeśli chcesz założyć rodzinę, aby być całkowicie opuszczony. A im szybciej, tym lepiej!

Standardowe diagnostyka – nasienie

Na narodziny całkowicie zdrowego dziecka potrzebuje dobrego materiału genetycznego. A także w celu określenia statusu męskich komórek rozrodczych, a średnia analiza została przeprowadzona z ejakulatu. Wynik tego badania pokazują, prawdopodobne przyczyny łamania zapłodnienia. Badanie nasienia pozwala również określić strukturę, koncentrację, stopień mobilności męskich komórek rozrodczych, ale w tym samym czasie i sprawdzić je pod kątem zgodności z normą fizjologiczną. Również w zadaniu analizy określenia kwasowości płynu nasiennego.

Poza tym, badania w celu określenia liczby leukocytów, które normalnie nie powinna wynosić więcej niż jeden milionów na mililitr nasienia. Ważnymi parametrami są kolor i zapach. Zdrowy płyn nasienny ma białe lub białawe lub lekko różowy odcień, a zapach przypomina kasztan. Jeśli istnieją jakiekolwiek odchylenie wymaga bardziej szczegółowej analizy, która podejmuje decyzję lekarza na podstawie wyniku.

Eksperci uważają jednak, że średnia analiza nie udało się ustalić, czy fragmentacji DNA było. Metody badania po prostu nie pozwalają na to, aby to zrobić, jak nasienie jest określana głównie przez zaledwie fizycznych parametrów płynu nasiennego. Dlatego rozpoznanie łańcucha DNA w taki sposób, aby to niemożliwe, a eksperci zalecają stosowanie innej wspólnej technice zwanej TUNEL.

Istotą sposobu TUNEL

Wielu ekspertów zaleca, aby zbadać sekwencję DNA danej procedury. Dochodzenie do określenia ilości (%) uszkodzonych gamet. Opierając się na wynikach, można odebrać niezbędnych metod leczenia w celu zwiększenia zdolności mężczyzn do zapłodnienia.

Po oddaniu nasienia w nim dodać specjalne odczynniki, a dalsze badania odbywa się za pomocą mikroskopu. W tym przypadku liczba zdrowych i uszkodzonych plemników może być wyraźnie widoczne. Doświadczony badacz szybko i dokładnie określić zmiany w DNA. Fragmentacja spermy w tym przypadku przejawia się w tym, że uszkodzone komórki zarodkowe różnią się znacznie w ich wyglądzie.

Wynikiem badania jest wydawane tylko przez wykwalifikowanego technika na ręce pacjenta w formie zdjęć z komórek graficznych. Ważnym parametrem badania jest odsetek zdrowych komórek do fragmentacji. Normalnie, liczba komórek uszkodzonych nie przekracza 15%.

Przejście badania zawiera szereg obowiązujących przepisów. W ciągu siedmiu dni, nie wziąć gorącą kąpiel i wyeliminować wędrówkę w wannie. W tym czasie należy powstrzymać się od współżycia seksualnego i zrezygnować z alkoholu. kolekcja plemników odbywa się w dniu procedury w specjalnym pojemniku z tworzywa sztucznego. Można to zrobić zarówno w domu jak i w placówce medycznej.

Kiedy mogę zacząć się martwić?

Wielu mężczyzn nie tylko nie mają pojęcia, co stopa fragmentacja DNA tego wskaźnika nie jest również wiadome. Ponieważ jednak, a potem, w pewnym momencie trzeba być ekranowane. Z tego powodu istnieje wzrost niepłodności i pojawienie się różnych chorób. W tym względzie należy prowadzić w przypadkach, w których również należy wziąć pod uwagę:

 • Rodzina przez długi okres czasu nie może począć dziecka.
 • W przeszłości było kilka prób sztucznego zapłodnienia.
 • Niezadowalający stan zarodka.
 • Kochałem drugą połowę częstych poronień, ale wyraźnie nie jest w nim.
 • Mężczyźni w wieku 45 i więcej lat.
 • Obecność żylaków powrózka nasiennego.
 • Trzy miesiące lub więcej u mężczyzn obserwowano gorączkę.

Jeśli chodzi o pierwszy przypadek, to często w tym samym czasie, kobiety są badane w trakcie których okazuje się, że są one całkowicie zdrowe, ale ciąża nie występuje. W tym przypadku należy zbadać i mężczyzn.

Badania przesiewowe w kierunku rozdrobnienia komórek zarodkowych powołuje osobisty lekarz i tylko w pewnych okolicznościach.

Gdzie można zrobić test?

Obecnie wiadomo, że tej fragmentacji DNA „gdzie pass” – to kolejne pytanie, które mogą się pojawić. Obecnie prawie każde laboratorium w nowoczesny sprzęt badał męskiego nasienia. Być badane mogą być w prawie wszystkich ośrodkach zdrowia publicznego bezpłatnie. Czekają na wyniki może potrwać kilka dni. W przypadku kontaktu z jednym z prywatnych wyniki laboratoryjne będą dostępne w ciągu jednego dnia.

Warto pamiętać, że każde badanie jest inny z wyniku. Dlatego dla wiarygodności lepiej jest przejść kilka testów z rzędu. Jedynym sposobem lekarz może umieścić kawałki razem i ustalenie dokładnej diagnozy.

Poprawy stopnia rozproszenia

Aż pewnego czasu nie było możliwe, aby zmienić szybkość fragmentacji DNA w lepszy sposób. Ale po nie tak dawno temu, że studiuje przeciwnie została udowodniona. Zmniejszone rozproszenie uzyskuje się przez wprowadzenie przeciwutleniacze do ciała pacjenta. Jednak w niektórych przypadkach analiza fragmentacji DNA plemników nie potwierdzi pozytywny wynik.

Na przykład, jeżeli zmiany są spowodowane przedłużoną ekspozycją komórek o wysokiej temperaturze lub substancji toksycznych.

Przydatna właściwość kwasu foliowego

Po naukowcy przeanalizowali moc wielu mężczyzn, doszli do interesującego wniosku. Im większa ilość kwasu foliowego w diecie, tym mniej powstaje nienormalne komórki. Dlatego konieczne jest 3-4 miesiące przed planowaniem ciąży uwzględnić w diecie kwasu, który znajduje się w wielu produktach spożywczych. Wśród produktów roślinnych są:

 • zieleni;
 • kasze, hodowle fasoli;
 • banany;
 • cytrusy;
 • marchew;
 • orzechy.

Kwas znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego:

 • wątroby i mięsa wołowego, wieprzowego, jagnięcego;
 • łosoś;
 • żółtko.

Jest on także obecny w produktach mlecznych.

W wyniku obróbki cieplnej pewne straty produktów kwasu wynosi 90%. Dlatego też, w miarę możliwości lepiej jest jeść na surowo. Uwzględnić w diecie tych produktów, można mieć pewność, że analiza fragmentacji DNA pokaże pozytywne rezultaty. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o przyszłe zdrowie dziecka.