656 Shares 9972 views

Testy na postrzeganie barw w tabelach Rabkin

zdolność danej osoby, aby zobaczyć różne kolory i odcienie ze względu na prawidłowe funkcjonowanie narządów wzroku. Proces ten nazywany jest widzenie kolorów w medycynie. Ze względu na fakt, że współczesne społeczeństwo większość czasu przed ekranami gadżetów są coraz częściej rejestrowane różne zaburzenia. W szczególności jest to błędne postrzeganie spektrum kolorów.

Jak rozpoznać patologię? Aby to zrobić, należy użyć narzędzi medycznych lub metod specjalnie zaprojektowanych testów na postrzeganie barw. Jakie są te metody diagnostyczne i możliwe, że twoje oczy przetestowany w domu, zostaną omówione w naszym materiale.

Jaki jest postrzeganie koloru?

Po pierwsze, należy wyjaśnić, jakie jest postrzeganie kolorów. Jest to zdolność ludzkiego oka dostrzec światło odbite i przekształcenie go w spójny obraz. W rzeczywistości, co cień widzi przed sobą, wpływają różne zewnętrzne czynniki fizyczne: oświetlenie, kąt załamania światła, odległości i nawet stanu psycho-emocjonalnego danej osoby w danym momencie.

Istnieją różne teorie na temat mechanizmu percepcji kolorów. Wspólna jest tzw trzech komponentów. Jej istota polega na tym, że zdolność do postrzegania kolorów jest aktywowany pod wpływem zielony, czerwony i niebieski. Jeżeli osoba odróżnić te kolory i odcienie, postrzeganie kolorów nazywa się w medycynie trihromaziey. Testy na postrzeganie kolorów jest opracowywany na podstawie teoretycznej tej teorii.

Naruszenie postrzegania barw

Niestety, w dobie elektronicznych gadżetów nieliczni mogą pochwalić się wielką wizją. Naruszenie kolorze – jeden z najczęstszych patologii. Takie odchylenia w medycynie nazywa ślepoty barw. ślepota kolor może być pełne – wtedy człowiek widzi wszystko w kolorze szarym lub częściowe. Najczęściej naruszenia występują w zielonej i czerwonej części widma. Te problemy ze wzrokiem są nie tylko nabyte, ale wrodzona.

Szczególnie ważne jest, aby przetestować na postrzeganie barw dla kierowców, ponieważ zwykle ludzie nie są nawet świadomi, że widzą kolory zniekształcony lub nie odróżnia się między nimi. Ale taki stan jest bardzo niebezpieczne dla osób do prowadzenia pojazdów i pieszych.

Sposoby diagnozowania

Jak można ludzka percepcja kolorów jest zdiagnozowana? Istnieją dwie metody do wykrywania takich nieprawidłowości w świetle współczesnej medycyny:

 • Narzędzie poprzez anomaloscope (istnieją różne modele: Urządzenie Nagel, Rabkin, Indii);
 • testy na postrzeganie barw.

Pierwszy sposób obejmuje przesiewanie specjalny środek medyczny, który wyposażony jest w wymienione urządzenie. Ale można testować nawet u siebie w domu.

Testy do diagnozowania daltonizm

W nowoczesnej kontroli okulistycznej koloru za pomocą specjalnych tabel (Ishihara lub Rabkin). Stanowią one pewną system kolorowych kropek. Osoba z normalnej percepcji wzrokowej nie jest trudna do określenia, co jest przedstawione na tych kartach. Jednak pacjenci z zaburzeniami widzenia barw nie może być izolowany od punktów do „ukrycia” kształt lub numer.

Karty Rabkin są najbardziej popularne. Są one podzielone na 2 grupy:

 1. Aby zdiagnozować rodzaj naruszenia kolorem (jest to stół od 1 do 27).
 2. Aby potwierdzić rozpoznanie wstępne (tabele 28 i 48).

Jak jest test?

Z pomocą tego prostego testu, nawet w domu, by sprawdzić wizji. ludzka percepcja kolorów w pierwszym etapie jest diagnozowana za pomocą tabel od 1 do 27. W tym celu, aby wyniki były prawdziwe, należy stosować się do następujących zaleceń dotyczących diagnostyki postępowania:

 1. Badanie powinno być przeprowadzone w naturalnym świetle dziennym. W takim przypadku pacjent powinien siedzieć plecami do źródła światła, a także sprawdzanie – przed nim w odległości 1 metra.
 2. Ważne jest, aby zdiagnozować przy normalnym stanie zdrowia pacjenta. Objawy takie jak ból głowy, osłabienie, zmęczenie, depresja i stres może prowadzić do fałszywych wyników.
 3. barwy Tabela powinna wykazywać examinee pionowo na wysokości oczu.
 4. Pacjentowi podaje się do 7 sekund czasu odzwierciedla odpowiedzi.

Odpowiedzi przedmiotu są rejestrowane w specjalnej formie dla wygody ich dalszej interpretacji i diagnozowania zaburzeń percepcji kolorów.

stół Rabkin

Co to jest tabela Rabkin? Ten obraz figury geometryczne kształty, składające się z punktów o różnych kolorach. Ale bogactwo palety jest taka sama. Tak więc osoba z normalne widzenie kolorów można łatwo zobaczyć „zaszyfrowane” obraz. Natomiast w obecności patologii trudno byłoby odróżnić kolorów i zbudować kompletny obraz.

Należy zauważyć, że pierwsze dwa stoły – tzw trompe l'oeil. Są one, po pierwsze, są szkolenia. Po drugie, określić symulację choroby, jak pokazano na nich odczytać dane mogą nawet osoby z zaburzeniami widzenia barw.

stoły dekodujące

Aby odszyfrować wynik, musimy znać prawidłową odpowiedź na każdym stole, a także cel diagnostyczny każdej karty. Zatem, odpowiedzi do testu Rabkin następujący:

 1. W pierwszej tabeli przedstawiono liczbę 96. Karta ta ma na celu wyjaśnienie test.
 2. Na kolejnych widać Figurki – kwadrat i trójkąt. Celem – identyfikacja symulację.
 3. Na karcie w tej liczby jest liczba 9. Jeżeli pacjent jest daltonizm, ujrzy pięć.
 4. Na czwartym stole w normalny człowiek widzi trójkąt, i w obecności zaburzeń widzenia – okrąg.
 5. Tabela Numer Rabkin 5 zawiera szereg 13. Gdy examinee widzi ślepotę barw 6.
 6. Istnieją 2 geometryczne kształty – koło i trójkąt. Ale ludzie, którzy są koloru nie będzie w stanie odróżnić kształty.
 7. Karta ta – jako „haczyk”. Rysunek 9, przedstawiony na nim zobaczyć, jak ludzie są zdrowe i z zaburzeniami widzenia barw.
 8. Tylko zdrowi ludzie zobaczą wyciągnąć pięć.
 9. Jeśli istnieje patologia postrzegania czerwonej kolorystyce, zdający znajdzie się na stole lub rysunku 8 6. podczas gdy w rzeczywistości przedstawia dziewięć.
 10. Osoba, która widzi numery 68, 66 lub 69, istnieją różnice w postrzeganiu kolorów. W przypadku braku anomalii badanego wykrywa liczbę 136.
 11. Ta karta rozwiąże i zdrowych ludzi, a do patologii widzenia. Na figurze 14 wymieniono.
 12. Nie mogę znaleźć tej karty na rysunku 12 pacjentów, którzy źle odróżnić czerwonego widma.
 13. W tej tabeli, okrąg i trójkąt są rysowane. Ludzie, którzy mają anomalia występuje postrzeganie zielonego widma, można zobaczyć tylko trójkąt. Jeśli zakłócony orientację w czerwonym obszarze widma, pacjenci znajdą koło.
 14. Tutaj kodowane numery 3, 6 i 0. anomalie w zielonym spektrum ludzi zobaczyć jeden i sześć. A jeśli zakłócony postrzeganie kolorów czerwonego, pacjent zostanie oznaczone numerami 1, 0 i 6.
 15. Zobacz zaszyfrowanych kształtów geometrycznych (trójkąt, koło i kwadrat) może tylko ludzi zdrowych. W obecności patologii, pacjenci będą oferowane różne odpowiedzi.
 16. Na tej karcie zdrowa osoba będzie patrz rysunek 96. Jeśli zakłócony postrzeganie czerwonego spektrum, to będzie tylko dziewięć zauważalne. W przypadku problemów z orientacją w zielonej okolicy pacjenta wskazuje jedynie sześć.
 17. Ta tabela pokazuje geometryczne kształty, takie jak trójkąta i koła. W obecności anomalii osoby będą w stanie wykryć tylko jeden z podanych wzorów.
 18. Tabela ta różni się od poprzednich. Tutaj zdrowa osoba będzie zobaczyć rzędy poziome i pionowe wielokolorowych kwadratów. Natomiast z naruszeniem barwy badanej powiedzieć Monotone poszczególne wiersze lub kolumny.
 19. Ta karta jest zaszyfrowany numer 25. W obecności anomalii, ludzie widzą tylko pierwszej piątce.
 20. Jeżeli zdający na stole rozróżnia kształty geometryczne (okrąg i trójkąt), a następnie jego widzenie kolorów jest w porządku. Daltonizm nie można odróżnić na wszystkich zdjęciach.

Pozostałe 7 stoliki są identyczne do tych, które już opisano.

interpretacja wyników

Więc sprawdź prowadzone koloru. Jak odczytać wyniki? Dowolna liczba błędnych odpowiedzi daje powód, by podejrzewać naruszenie koloru. W tym przypadku, druga faza badań przy użyciu tabel 28-48 dalszych form patologii. Ale ostateczna diagnoza może tylko okulista.

Testy na postrzeganie barw – szybki i tani sposób do zdiagnozowania zaburzenia widzenia. Ale ważne jest, aby pamiętać, że niezgodność ze wszystkimi zaleceniami, wyniki mogą okazać się błędne. Dlatego nie powinien angażować się w samokontroli, nie mówiąc już o leczenie bez konsultacji ze specjalistą.