112 Shares 2640 views

Oznaki braku żelaza w organizmie. Niedobór żelaza: przyczyny, leczenie

Organizm ludzki zawiera bardzo złożonej struktury i funkcji. Jedną z ważniejszych ról w działalności człowieka odgrywa żelazo. We krwi, substancja zawarta jest w ilości 70% całkowitej wartości z organizmu i 30% w ramach tak zwanych zespołów niehemowego: cząsteczek białek, enzymów, struktur komórkowych.

Ferrum nie są syntetyzowane w organizmie, więc do normalnego funkcjonowania i życia ostatnia ma pochodzić ze środowiska zewnętrznego. Jeżeli substancja nie jest mało, ludzie mogą zauważyć objawy w ich braku żelaza w organizmie. Który jest przedmiotem i tematem tego artykułu.

Dlaczego by człowiek musiał żelaza

Prawie wszystkie substancje w organizmie człowieka odgrywają rolę, a żelazo nie jest wyjątkiem. Wszyscy jesteśmy jeszcze w szkole wiedzą, że Ferrum transportuje tlen w organizmie, dzięki czemu możemy nadal żyć. Ponadto, żelazo w krwi ludzkiej ma liczbę nie większą przydatnych cech, w tym wiąże i usuwa wolne rodniki. I substancja ta ma bezpośredni wpływ na kształtowanie naturalnego ludzkiego układu odpornościowego i jest zaangażowany w mielinizacji komórek nerwowych, a raczej z włókien.

Zmniejszone stężenie żelaza we krwi może być przyczyną wielu chorób kompleks. Szczególnie niebezpieczne jest takie coś dla dzieci, ponieważ ich organizm nie jest w pełni ukształtowany. Także stwarza ryzyko braku żelaza w ciąży. W tym przypadku, ciało cierpi zarówno matki i płodu.

Dzienna stopa żelazka

Że człowiek nie przeszkadza nieprzyjemnych objawów niedoboru żelaza w organizmie, należy zwrócić uwagę na szczegóły dziennego zapotrzebowania na tę substancję. Według danych medycznych, mężczyźni muszą prasować prawie dwa razy mniej niż kobiet i dzieci. Ich dzienny wskaźnik około 10 mg, a bardziej sprawiedliwy płeć dziennie należy spożywać co najmniej 15-20 mg Ferrum.

Z zastrzeżeniem normy zużycia takich objawów niedoboru żelaza w organizmie nie może wystąpić nawet po obfitym krwawieniem. Fakt, że ciało ma zdolność do gromadzenia się rezerwowy zapas tej sprawie i mieć z nim do uzupełnienia utraconych miligramów.

Przyczyny niedoboru żelaza u dorosłych

Brak substancji u dorosłych występuje z kilku powodów. Norma żelaza we krwi, jak wspomniano powyżej, jest różny dla mężczyzn i kobiet, a najczęściej z braku tej substancji to kobiety, które cierpią. Fakt, że główną przyczyną niedoborów żelaza są czynniki, takie jak ciężkie krwawienia, w okresie ciąży i miesiączkowania, sztywnej diety. Męska część populacji jest utworzona z niedoboru żelaza zwykle z powodu wysiłku fizycznego oraz problemy z narządów trawiennych: wrzodu trawiennego, uchyłkowatości i hemoroidy. W obu grupach niedobór narządów żelaza może wystąpić ze względu na długotrwałe leczenie antybiotykami i aspiryny. Tego typu choroby są znane również jako postaci dawkowania anemii.

Niedobór żelaza u dzieci: przyczyny

U dzieci, stopa żelaza we krwi zależy od wielu czynników (takich jak wagi i wieku), a jego niedobór może wynikać z kilku powodów, które nie zawsze są uzależnione od jedzenia i aktywności dziecka. Po pierwsze, konieczne jest rozróżnienie pomiędzy dwiema grupami schorzeń, z których niektóre nadal występują w okresie życia płodowego, podczas gdy inne rozwijają się w procesie wzrostu i rozwoju dziecka po urodzeniu. W pierwszym przypadku obejmuje rozmaite choroby u matki, co prowadzi do zaburzenia przepływu krwi przez łożysko, krwawienia w czasie ciąży. Ponadto, rola odgrywana przez obecność dwóch lub więcej płodów w macicy, przedwczesny poród i żelaza niedokrwistość z niedoboru kobiet.

W drugim przypadku, przyczyną niedoboru żelaza leżą we wczesnym podwiązanie pępowiny, sztucznego karmienia w pierwszych miesiącach życia dziecka nie przystosowane mieszanki. Ponadto przyczyną niedoboru żelaza może być gwałtowny wzrost z powodu nieprawidłowego żywienia (zjawisko to występuje w pierwszym roku życia i w okresie dojrzewania), zaburzenia trawienia ze słabą strawności Ferrum i zmiany hormonalne.

Oznaki braku żelaza w organizmie

Często osoba, która nie ma żadnej substancji w organizmie, w początkowej fazie deficytu nie odczuwa żadnych wyraźnych objawów. Oznaki braku żelaza w organizmie, jednak może być postrzegane bardzo często na najwcześniejszych etapach. Następujące objawy występują zwykle:

  • zmęczenie, zmęczenie i zaburzenia pamięci;
  • bóle głowy i bóle mięśni;
  • zaburzenia snu;
  • Uszkodzenie i utrata włosów;
  • blado skóry i błon śluzowych;
  • pieczenie na języku.

Jak inaczej może objawiać się brakiem żelaza? Objawy niedoboru żelaza, szczególnie u dzieci, może polegać na zwiększoną nerwowość, płaczliwość i utrata apetytu. Często dziecko cierpi z tego rodzaju niedokrwistości, istnieje perwersyjnych nawyków żywieniowych (spożywanie ziemi, piasku, kredą). Jest również często można zauważyć chorą żądzę wdychając opary nafty, benzyny. Lub ma pragnienie często zapach mydła i innych środków chemicznych.

Kiedy skomplikowany przebieg i nieleczoną niedobór żelaza w organizmie może powodować zmiany w błonach śluzowych jamy ustnej i gardła. W efekcie pacjent excruciates stałą suchość w ustach , a to zjawisko spowodowane przez trudności w połykaniu żywności. I zmienia percepcję smaku z powodu patologicznych zmian kubków smakowych ( „wypolerowane” lub „lakier” językowych).

Jak leczyć niedobór żelaza?

W przypadku leczenia należy rozpocząć jak najwcześniej niedokrwistości z niedoboru żelaza. Liczba koniecznych zabiegów terapeutycznych obejmują brak Zwrot wymienionych substancji z wykorzystaniem leków (lub soli nie będącej solą), normalizacji energii oraz utrzymanie wystarczającego poziomu żelaza w krwi.

Warto zauważyć, że bez leków, czyli leki do podawania doustnego przyjmowania, nie jest możliwe, aby pozbyć się niemal od niedokrwistości z niedoboru żelaza. Dlatego eksperci najpierw ocenić stan przewodu pokarmowego pacjenta, a następnie przepisać najbardziej odpowiedni dla niego leki.

Aby osiągnąć maksymalny efekt terapeutyczny suplementacji żelaza, ważne jest, aby przestrzegać kilku warunków:

  1. Dawkuje leki oparte na potrzebach ciała każdego konkretnego pacjenta.
  2. Brać narkotyki w przewodzie pokarmowym podczas najbardziej aktywny, to znaczy, po posiłku.
  3. W połączeniu z preparatami żelaza, kwas askorbinowy i przypisać pankreatyny na lepsze wchłanianie leków i profilaktyce efektów żołądkowo wytwarzanych związków chemicznych.
  4. Minimalna Przebieg leczenia za pomocą leków zawierających żelazo, powinna wynosić co najmniej 2 miesiące.

Zgodnie z tymi zasadami, można przywrócić równowagę substancji w organizmie, powodując pacjenta, aby odzyskać normalne funkcjonowanie niemal wszystkich narządów.

Preparaty zawierające żelazo

Najczęściej w leczeniu niedoboru żelaza eksperci niedokrwistość stosować preparaty zawierające zredukowanego żelaza, wodór, i związków organicznych: kwasu mlekowego lub węglan żelazawy, jabłkowy żelaza, kwasu askorbinowego lub mleczan żelaza.

Najbardziej skuteczne leki są uważane za "Gemostimulin", "Ferroaloe", "Ferropleks", "Ferrokal", "Fervoken" i wiele innych. Ponadto, pacjent musi umieścić w diecie cielęciny podrobów (nerek i wątroby), rodziny Solanaceae warzywa (pomidory, bakłażan) oraz owoców (żurawiny, porzeczki, rokitnika i dzikiej róży). Przydatne jest stosowanie napoju z liści pokrzywy i truskawki i suszone płatki róży.

Leczenie niedoboru żelaza w organizmie muszą być wykonywane pod nadzorem specjalisty. Niedopuszczalne jest niezależny wybór leków, szczególnie w przypadku niedoboru żelaza niedokrwistość u dzieci i kobiet w ciąży.