898 Shares 4573 views

Kości kręgosłupa czaszki. Opis.

Kołatka jest usytuowana w środku podstawy czaszki. Jej rolą jest tworzenie ścian bocznych sklepienia czaszkowego, wnęk i ubytków (mózgowych i twarzy). Kości kośćcowej wyróżnia się złożonością jej kształtu. Ta kość składa się z ciała z trzema parami procesów, skrzydeł (dużych i małych), procesów pterygoidalnych.


Korona czaszki – opis

Ciało klinowej kości przypomina nieregularny kształt geometrycznego ciała – sześcian. Wewnątrz jest zatokowa (jamka). Ponadto, kości potyliczne mają kilka powierzchni, jest ich sześć: medulla, tylna (u dorosłych jest ona łączona z główną częścią kości, przednią (stopniowo przechodzi w dolną powierzchnię), dwie boczne.

Charakterystyczną cechą mózgu (górnej) powierzchni jest zauważalna depresja zwana "tureckim siodłem". W samym środku znajduje się błoto przysadki. Zawiera przysadkę mózgową. Przed depresją znajduje się brzuch siodłowy, który ma poprzeczny układ. Tył siodła jest dość wysoki. Części boczne plecy tworzą pochylone tylne procesy. U podstawy tylnego "siodła tureckiego" po obu stronach jest rowek. Jest to również nazywane "śpiący", ponieważ zawiera tętnicę szyjną. Na zewnątrz, bliżej do tyłu tętnicy szyjnej, znajduje się klinowy język. Ten język pomaga przekształcić bruzdę w głęboki rowek. Rowkiem, w połączeniu z końcówką piramidy kości świątyni, jest kończyna tętnicy szyjnej. Poprzez wewnętrzne otwarcie tętnicy szyjnej wewnętrzna tętnica szyjna wychodzi z kanału tętnicy szyjnej do jamy czaszki.

Kośćca, czyli przednia część jego powierzchni, ma wydłużony kształt i przypomina grzebień. Grzebień w postaci ostrego stępka przybiera dolną powierzchnię, łącząc się z płytą kratownicy kostnej. Po bokach grzbietu znajdują się nieregularne płyty kości. Ograniczają one otwory skierowane do prześwitującego klinowego zagłębienia. Boczne płaszczyzny kości mają kształt klinowy w kierunku przodu i do dołu, i przekształcają się w małe i duże skrzydła.

Mały skrzydło to sparowana płyta, która rozciąga się od ciała kości w kształcie klina w dwóch procesach, pomiędzy którymi jest kanał wzrokowy. Prowadzące krawędzie małych skrzydeł są karbowane. Te krawędzie są połączone z częścią orbitalną kości czołowej i do płyty kratowej kości. Tylne krawędzie małych skrzydeł są wolne, ich powierzchnia jest gładka. Na każdym ze skrzydeł po stronie środkowej jest proces przedni. Do przednich i tylnych procesów twarda powłoka mózgu jest zwiększana.

Duże skrzydło jest sparowane. Rozpoczyna się od szerokiej podstawy od bocznej powierzchni klinowego korpusu. Każde skrzydło w podstawie ma trzy otwory. Przez jeden otwór, który znajduje się nad innymi, przechodzi gałązka nerwu trójdzielnego. W środku skrzydła znajduje się otwór na przejście innego nerwu trójdzielnego. Poprzez otwory w strefie tylnego kąta skrzydła, tętnica mansoletnicza przenika do czaszki. Duże skrzydło ma następujące powierzchnie: doczesne, szczękowe, okulistyczne i mózgowe.

Skaly apical (on Również sparowane) odchodzi od ciała kości w miejscu, gdzie duże skrzydło zaczyna się, w dół pionowo. Są dwie płyty procesu tętnicy szyjnej: środkowej i bocznej. Płyta medialna jest skierowana ku jamie nosowej, a płyta boczna jest skierowana ku śluzowi śluzowemu. Płyty przed sobą są połączone ze sobą. Za płytą odchylają się, tworzą kopcostrzelną skorupę. Obydwie płyty poniżej są rozdzielone przez wycięcie pterygoid. Płyta medialna jest nieco dłuższa i już boczna.

Kończyna kostna zaczyna twardnieć w ciągu dziewiątego tygodnia rozwoju wewnątrzmacicznego płodu.