323 Shares 8493 views

Niepokojący klucz d-moll

Fugue in D Minor, skomponowany przez Johna Sebastiana Bacha na początku XVIII wieku, wszedł do skarbu światowej muzyki klasycznej jako jednego z najpopularniejszych i najbardziej znanych utworów. Jest to najczęściej wykonywane razem z tokatu, utrzymywane w tym samym kluczu. Profesjonalni muzycy i amatorzy znający podstawy notacji muzycznej, nazwa jest zrozumiała. Wszyscy inni melomani potrzebują wyjaśnienia tego, co oznacza "D-moll", w którym opuses wielkiego mistrza (a także innych kompozytorów) spotyka.

Czy Bach jest autorem?

Przez długi czas – ponad dwa i pół wieku – nikt nie wątpi, że ta fuga została napisana przez Bacha. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się dwie książki, w których na podstawie szczegółowej analizy stylistyki i technik muzycznych najczęściej używanych przez kompozytora wyrażane są wątpliwości co do autentyczności oficjalnie uznanego autorstwa. Obecność równoległych oktaw, odpowiedzi podporządkowanej i innych charakterystycznych momentów produktu nie występują w innych utworach Bacha, albo są niezwykle rzadkie.

Te cechy są jasne tylko dla specjalistów, którzy mają głęboką wiedzę na temat teorii, więc nie ma sensu wchodzić w szczegóły. Pozostaje tylko uwierzyć Christophe Wolff (zwolennik faktu, że Bach nadal pisał tokatu i fugue) lub Peter Williams (przeciwnik autora Bacha). Poza tym kompozytorzy geniuszowi często stworzyli coś, co zaskoczyło ich, tak jest ich naturą, że nie przestrzegają podanych algorytmów. "Fugue in D Minor" – produkt niezwykłego, a nie nic innego. Paradoksalnie, ale w pewnym sensie, przemawia za jego autentycznością. Ton, w jakim jest napisany, daje wiele możliwości wyrażania emocji, przepełniających utalentowaną duszę.

Trochę o solfeggio i skalach

Bardzo mało trzeba pogłębiać teorię, bez tego w jakikolwiek sposób jest niemożliwe. Po pierwsze musimy pamiętać, że każdy dźwięk harmonijny to zbiór częstotliwości, wśród których wyróżnia się główną uwagę określającą pozycję. Na przykład "la 1" odpowiada wahaniom temperatury 440 Hz.

Ludzkie ucho wyróżnia siedem tonów i pięć półtonów w każdej skali, a potem wszystko zaczyna się już w innej oktawie. Możesz to docenić wizualnie, patrząc na klawiaturę fortepianu: białe klawisze są dźwiękami, a czarne – półtoniowe. Jasne jest, że podnoszenie (większy lub "moll") jednego tonu do jego połowy jest takie samo jak opuszczanie następnej. Innymi słowy, D-moll jest identyczny z pojęciem "d-moll".

Proste (choć nie zawsze) ćwiczenia dla uczniów szkół podstawowych szkół muzycznych są tak ważnym elementem edukacji, jak uczenie się skali. Daje to główną rzecz – pamiętając, gdzie znajduje się klucz na klawiaturze, lub co ciąg harfy (skrzypce, wiolonczela, domra, itp.) Tworzy pożądany dźwięk. To samo dotyczy instrumentów wiatrowych. Rosnąca gamma na gitarze czasami jest napisana dla uproszczenia w łacinie (h-półtonie, pół) lub rosyjskim (T i P), na przykład w WWHWWWH (T-P-T-T-T-P) Dźwięk, ton, półton, dźwięk, dźwięk, ton, półton). Ta metoda zapamiętywania umożliwia opanowanie najbardziej popularnego narzędzia dla tych, którzy profesjonalnie studiują w oranżerii nie mają czasu ani pragnienia, ale chcą zagrać. Dźwięki Gamma D minor w tej kolejności brzmi następująco: re, mi, fa, sól, la, b płaska, przed,

Prace tego klucza

Muzyka wpływa na ludzki umysł bardziej niż jakikolwiek inny rodzaj sztuki. Mniejsza tonalność, w przeciwieństwie do głównego, stwarza smutny, zmęczony, a czasami nawet agresywny nastrój. Ta psychologiczna cecha percepcji była często wykorzystywana przez kompozytorów z minionych stuleci, a często w niej są utrzymywane nowoczesne prace. Blues oparty jest na "subtelnej" harmonii, podobnie jak wiele wzorów skał. Od muzyki klasycznej, w "D-moll", poza fugą Bacha, najbardziej znanymi dziełami były jego "Koncert nr 1 na Claviera z orkiestrą" (BWV 1052), "Requiem" Mozarta, dziewiątą symfonię Beethovena (znaną z "Ode Joy "w czwartej części). W dwudziestym wieku dał nam siódmy Symfonię Dworora, Pierwszego Rachmaninowa, jego Fugue, Trzeci Koncert i Malarstwo Studyjne, napisane tym samym kluczem, drugą Sonatę na fortepian Prokofiew, Sonatę na fortepian Szostakowicz i wiele innych niezwykłych dzieł.

W nowoczesnym przetwarzaniu

Każdy kompozytor ma prawo wybrać klucz, który lubi. Ponadto harmonia harmonii odpowiada pełnej emocjonalności pracy, jej znaczeniu i super-zadaniu. Muzyka może być optymistyczna, gloomy-minor lub ma wszystkie możliwe pośrednie odcienie. Bogactwo dziedzictwa ostatnich wieków zachęca wielu jazzistów i wykonawców rocka do tworzenia oryginalnych kompozycji dzieł kompozytorów klasycznych minionych stuleci. Na przykład dobrze znany zespół "Megadeth" z początkiem utworu "Loved to Deth" złożył wycenę na fortepianie, w której każdy oświecony meloman łatwo zgaduje "Fugue in D minor" Bacha. Są inne przykłady tego, jak sonaty, fugi i koncerty tej tonalności, używane przez obecnych muzyków, są szczególnie zgodne z naszym niespokojnym czasem.