189 Shares 5167 views

Dyslalia u dzieci i sposobów jego eliminacji. Przyczyny, objawy, leczenie dzieci Dyslalia

Naruszenie zvukoproiznosheniya nazywa Dyslalia. Dziecko może zmienić dźwięki w sylabach, zmienić je na inne. Dzieci często dokonać wymiany, tak aby było wygodniej i łatwiej wymówić słowa. Dyslalia u dzieci i jej metod usuwania zależą od logopedy. Ten specjalista może ustalić dokładnej diagnozy oraz opracowanie taktyki rozwiązać ten problem.

Przyczyny Dyslalia

Naruszenia mogą wystąpić u dzieci z problemami rozwojowymi aparatu wokalnego: szczęki, języka, warg, zębów. W tym przypadku mówimy o mechanicznej Dyslalia. W normalnym rozwoju, urządzenie wokal jest z rozpoznaniem „Dyslalia funkcjonalnej”.

Zaburzenia organiczne występują u tych dzieci, które:

– krótkie wędzidełko języka i górnej wargi;

– wargi nadmiernie gruba;

– wady niebo struktury (może być zbyt wysoka lub niska);

– zbyt duże lub, wręcz przeciwnie, małe język;

– wada zgryzu;

– nieaktywny górna warga.

Powody Dyslalia u dzieci mogą być związane ze strukturalnych cech aparatu mowy. W tym przypadku, zvukoproiznosheniya naruszenie powstaje, ponieważ:

– naśladowanie kogoś innego złego do powiedzenia;

– zaniedbanie pedagogiczne;

– nieprawidłowe kultura mowy w rodzinie;

– niezdolność do utrzymania usta we właściwej pozycji;

– niedorozwój fonemicznej rozprawie;

– przejścia z jednego języka szybki ruch do drugiego.

Możliwe formy łamania

Aby zrozumieć, w jaki sposób choroba objawia się, konieczne jest, aby zrozumieć, jakie są jej formy. W zależności od liczby problemu brzmi Dyslalia mogą być proste lub złożone. Definiuje logopedy. W pierwszym przypadku dziecko nie będzie wypowiadać się na 5 dźwięków. Kiedy forma złożona Dyslalia będą one bardziej niż 5. logopedy może powiedzieć, co zrobić rodzice, jeśli stwierdzono dzieci Dyslalia. I metody, aby to naprawić, a określenia podejścia leczenie powinno być omówione już na pierwszym spotkaniu.

W zależności od rodzaju wady, osobno zidentyfikować kilka podgatunku Dyslalia:

– lambdatsizm: problemy z wymową twardego i miękkiego „L”;

– ROTACYZM: dziecko nieprawidłowo wypowiada twardą i miękką „p”;

– lisping: wymowa łamanie Sizzling;

– kappatsizm: problemy z twardego i miękkiego „k”;

– yotatsizm: niewłaściwe mówiąc "th";

– hitizm: naruszenie w wymowie „X”;

– gammatsizm: problemy z wymową "g";

– wady łagodzenia i twardości dźwięków: dziecko może być twarde spółgłosek zastępowanych połączeniu miękki i na odwrót;

– wady oszałamiające i wyrażania: dźwięczne spółgłoski są zmieniane w takim, i vice versa.

Więc Dyslalia objawia się u dzieci. Ale nie bójcie się tej diagnozy: właściwa praca z rodzicami i zaburzenia mowy logopedy można skorygować.

Postać Dyslalia funkcjonalną

Badanie terapeuta określa najistotniejsze cechy zaburzeń mowy. To sprawia, że możliwe, aby koordynować pracę logopedy i uczynić go bardziej skutecznym. Eksperci zidentyfikować te rodzaje Dyslalia funkcjonalnego:

1) akustycznych fonemiczna;

2) artykulacyjny -phonetic;

3) artykulacyjny-fonemiczna.

W pierwszym przypadku prowadzi to do problemów niedorozwoju mowy słuchu. Ze względu na ten brzmi podobnie we właściwości akustyczne są mieszane. Czasami niższości ich postrzeganie jest powodem, że dziecko zdobywa swoją mowę.

Artykulacyjnych-fonetyczny Dyslalia dzieci w wieku przedszkolnym występuje w niewłaściwym opanowania artykulacji pozycjach. W tym samym czasie dzieci zaczynają zniekształcać wypowiadane dźwięki.

Kiedy artykulacyjnej-fonemiczna Dyslalia dziecko nie opanować prawidłową pozycję języka, który musi być w wymowie dźwięku. Prowadzi to do nieporozumień.

Tutaj takie jest inaczej – dzieci Dyslalia. I metody, aby to naprawić, tak też będzie inna. W zależności od ustalonego diagnozy, logopeda musi opracować strategię pracy z dzieckiem.

Korekcji różnych rodzajów zaburzeń mowy

Jeśli jest nieprawidłowa wymowa dźwięków należących do tej samej grupy, takich jak gwizdy, mówimy o prostych naruszeń. Aby poprawić ich wystarczająco 2-3 miesiącach współpracy z logopedą, a czasem korekta może trwać do sześciu miesięcy. Ale Dyslalia trudne u dzieci, która charakteryzuje się zaburzeniami wymowy więcej niż 5 grup dźwięków, wymaga długiej i żmudnej pracy.

W większości przypadków, złożone formy dzieci naruszone fonemiczna słuchu. W procesie korygowania trudności nie wynikają z faktu, że potrzeba „put” dużą liczbę dźwięków, a fakt, że dziecko zaczęła słyszeć je prawidłowo. To zajmuje dużo czasu. Ważne jest, aby dziecko nie tylko wykonywania pracy z logopedą, a wraz z rodzicami w domu. Tylko z regularnej i systematycznej pracy może w krótkim czasie, aby ją przywrócić.

Korygowanie mechaniczny Dyslalia

Aby poprawić zvukoproiznosheniya u dzieci, które mają problemy z aparatu mowy, konieczne jest, aby wyeliminować przyczynę rozwoju choroby. Jeśli ktoś jest zbyt krótkie wędzidełko tego języka lub wargi górnej, to wystarczy po prostu przyciąć – i dziecko zaczyna się mówić poprawnie.

Nieco bardziej skomplikowane rzeczy, w przypadku gdy naruszenie spowodowane przez wady zgryzu. W tym przypadku wymagana konsultacja ortodonty. To może pomóc skorygować zgryz przy pomocy specjalnych urządzeń, nawet w młodym wieku. Jeśli nie jest to możliwe, to ciężka praca zaczyna logopedy. Należy mieć na celu, aby uzyskać pożądany efekt akustyczny u dziecka z tymi zaburzeniami.

Ponadto, logopeda może pomóc i te dzieci, które mają nieba złą strukturę. Eksperci wiedzą, jak kierować język tych, którzy mają „Gothic”, płaską lub szczelina w kształcie górnego łuku w ustach.

Badanie dziecka

Przed rozpoczęciem kursu, logopeda powinien zbadać ruchliwość aparatu wokalnego dziecka i matki, aby dowiedzieć się o przebiegu ciąży i porodu. Różnorodność materiałów dydaktycznych pozwalają nam określić istniejące wady i określenia stopnia rozwoju dzieci. Po tym badaniu patolog mowy może stwierdzić, czy dzieci Dyslalia. „Objawy” (wyraźnie naruszenie mowy) są oceniane w połączeniu z weryfikacją fonemicznej percepcji. następnie rozpoznano tylko.

Jeśli terapeuta nie zauważyć zakłócenia mechaniczne, to wyśle dziecko do eksperta profilu. Może to być chirurg, ortodonty i audiologa. Aby mógł specjalistycznej terapeuta może polecić, aby przejść jeśli podejrzewasz, że słuch dziecka osłabiona. Gdy pożądana funkcjonalna forma patologii wizyta neurolog. Spędza dzieciom ankietę Dyslalia wykluczyć ogólny niedorozwój mowy. Mimo wstępnej diagnozy i może dostarczyć logopedy.

Etapy korekcji zvukoproiznoshenija

Nauczyciel jest opracowanie systemu interakcji z dzieckiem, który został zdiagnozowany Dyslalia. Prace muszą być skierowane nie tylko do poprawienia dźwięku wymowy, ale również na rozwój pamięci, uwagi, fonemicznej słuchu. Również specjalista czyni wysiłki na rzecz rozwoju zdolności motorycznych mowy. Dla tych celów, jest to specjalny masaż logopedycznej. Również część lekcji podany jest do wykonywania ćwiczeń. Jest to obowiązkowe, jeśli Dyslalia zdiagnozowano u dzieci. Leczenie (ćwiczenia pomagają rozwijać aparatu głosowego) jest opracowanie poprawnej wymowy dźwięków, automatyzacja i rozwój zdolności różnicowania słuchowego.

W tworzeniu dźwięków jednocześnie prace nad ich automatyzacji. Aby to zrobić, to oddać część poszczególnych sylab i słów. Dla prawidłowego wykorzystania techniki emulacji inscenizacja. Jeśli to nie przynosi rezultatów, terapeuta za pomocą specjalnej sondy mogą pomóc dziecku dając język w odpowiednim kierunku.

Celem korekty logopedii

specjalista praca powinna mieć na celu korygowanie zvukoproiznosheniya i rozpoznawanie dźwięków, umiejętność wymawia je prawidłowo, aby kontrolować ich mowę.

Konieczne jest, aby znać wszystkie możliwości przezwyciężenia dzieci Dyslalia, bo bez niego nie będzie możliwy do osiągnięcia rezultatu. Za organizację terapeuta par – dziecko „konieczne jest stworzenie korzystnych warunków. Dzieciak ma zaufanie do nauczyciela, muszą mieć połączenie emocjonalne. W tym celu, logopedy należy dbać o organizacji pracy w postaci zainteresowania dziecka. Powinny one zachęcać do aktywności poznawczej, aby uniknąć zmęczenia.

Jeśli można to osiągnąć, wtedy dziecko będzie w stanie:

– nauczyć się rozpoznawać różne dźwięki i wymieszać je;

– zvukoproiznosheniya odróżnić dobro od zła;

– kontrola własnej mowy;

– łatwo jest zmieniać się w strumieniu dźwięków mowy;

– dokładnie zidentyfikować i wyizolować dźwięk jego mowy.

zapobieganie Dyslalia

Jeśli rodzice nie chcą w przyszłości szukać materiałów na temat „dzieci i metod Dyslalia go naprawić”, to muszą wiedzieć z góry, jak zapobiegać takim naruszeniom.

Zapobieganie form mechanicznych choroby będzie regularne kontrole z lekarzy specjalistów, którzy będą w stanie terminowo wykryć anomalie anatomiczne narządów mowy.

Ważne jest również, aby otoczyć dziecko z właściwymi ludźmi rozmawiać. Dorosłych „LISP” nie powinno być z dzieckiem, ponieważ tworzy swoje wzorce komunikacyjne. Dziecko musi być kilka przykładów do naśladowania. Jeśli jeden członek rodziny ma problem mowy, jego rola w wychowaniu potomstwa nie powinna być wiodącą.