350 Shares 9226 views

Hipogonadyzmu u mężczyzn: objawy i leczenie

Pełnego funkcjonowania organizmu człowieka nie można sobie wyobrazić bez prawidłowego funkcjonowania gruczołów płciowych, produkcję hormonów. Każda awaria tego systemu pociąga za sobą powstawanie chorób somatycznych. Dyslipidemia, miażdżyca, otyłość, niedokrwienie mózgu – to nie jest cała lista możliwych powikłań. W medycznych leksykony znaleźć wiele definicji takiego naruszenia. Na przykład, jąder niedoboru androgenów, niewydolność. Jednak wśród nich najbardziej lojalny i najdokładniejsza uznać określenie „hipogonadyzm” u mężczyzn. Że warunek ten implikuje jakiegokolwiek powodu powstaje, czy można go wyleczyć – te pytania są przedstawione szczegółowe odpowiedzi w dzisiejszym artykule.

Krótki opis choroby

Hipogonadyzm – choroba charakteryzuje się niedoborem funkcjonalnych gruczołów płciowych. Przedstawiciele silniejszej płci są przedstawiane lewego i prawego jądra. Natura dostarczyła specjalnie sparowany mu swój numer. Jąder wrażliwość tkanek na różne zagrożenia dla środowiska. W przypadku utraty możliwości funkcjonalnych organizmu musi mieć pewnego rodzaju rezerwy. Rotacyjny zdolność jąder jest dość skromne.

Ich głównym celem – do reprodukcji. Brak zdolności do wytwarzania plemników pozbawia organizm zdolności reprodukcyjnych samców. Mechanizmy takie naruszenia określone w początkowej fazie cyklu rozrodczego. Dlatego, niepłodność, rozwijanie na tym tle, to jest uważany za bardzo niebezpieczne. Przywracanie funkcją nieprawidłowych komórek tkanki jąder jest prawie niemożliwe.

Hipogonadyzmu u mężczyzn charakteryzują się następującymi cechami:

 • stopniowe obniżenie poziomu hormonów płciowych;
 • zmniejszenie cech jakościowych i ilościowych nasienia;
 • niedorozwój narządów płciowych;
 • Zaburzenia hormonalne w organizmie.

Według statystyk, syndrom hipogonadyzmu u mężczyzn występuje u 1% światowej populacji. Jednak informacja ta ma charakter tymczasowy, ponieważ brane są pod uwagę jedynie zarejestrowane przypadki patologii. Leczenie muszą być prowadzone pod nadzorem endokrynologa i Androlog. Najpowszechniej stosowanym terapia hormonalna. Gdy jest on przypisany do nieskuteczności chirurgii i protetyki tworzyw sztucznych narządów układu rozrodczego.

Głównymi przyczynami choroby

Rozwój procesu patologicznego odbywa się w wyniku zmniejszenia ilości wytwarzanych biosyntezę hormonów lub zaburzenia. Przez czynników etiologicznych choroby obejmują:

 • wrodzone wady spowodowane zmianą struktury jąder i / lub kanalików nasiennych;
 • wpływ na organizm toksyn przyszłych matki (alkoholu, uzależnienie od nikotyny, leków);
 • poddania chemoterapii lub promieniowania;
 • długotrwałego stosowania hormonalnej, leki przeciwbakteryjne;
 • Choroby pochodzenia zakaźnych (zapalenie jądra po odrze, śwince i pęcherzyków);
 • żylaki jąder;
 • zakwaterowanie w obszarach o niekorzystnych warunkach środowiskowych.

Przyczyny hipogonadyzmu u mężczyzn powodują kształt procesu patologicznego. Każde z nich charakteryzuje się pewnym fragmencie.

łamanie odmiany

W zależności od przyczyny wystąpienia niewydolności gonad podzielony na pierwotnym, wtórnym i tak zwanego wieku. Czym się różnią? Podstawową postacią choroby inaczej zwane jąder patologii. W tym przypadku naruszenie jądrach pracy dzieje się pod wpływem zewnętrznych czynników negatywnych. Wtórny hipogonadyzm u mężczyzn jest związana z nieprawidłowościami w systemie „przysadka-podwzgórze”. Ten system wyprodukowany przez hormonów odpowiedzialnych za funkcjonowanie jąder. Wariant wiek choroby jest uważany za swego rodzaju męskiego przekwitania. Jej przyczyny, lekarze nie potrafią wyjaśnić do dziś.

Poniższa klasyfikacja oparta jest na okres życia, w którym doszło do choroby. Postać zarodkowych charakteryzuje się występowaniem patologicznego procesu w okresie rozwoju macicy. Przedpokwitaniowy zdiagnozowana przed okresem dojrzewania (około 14 lat). Postpubertatnom wykonań chorobę zachodzi po zakończeniu rozwój drugorzędnych cech płciowych.

Biorąc pod uwagę ilość androgenów wyprodukowany, wyróżnić następujące odmiany choroby:

 1. Hypergonadotrophic hipogonadyzmu. U mężczyzn, ta forma choroby objawia się w postaci zniszczenia tkanki jąder jąder. Towarzyszy temu wzrost produkcji hormonów przysadki. Na tych samych wskaźników czasowych testosteronu znacznie zmniejszona.
 2. Hipogonadyzm hipogonadyzm. Charakteryzuje zmniejszonej syntezy gonadotropin. Dzięki temu zmniejsza się ilość produkowanego testosteronu.
 3. Normogonadotropic hipogonadyzmu. U mężczyzn, ta forma procesu patologicznego prowadzi do zakłóceń w jądrach, ale produkcja hormonów przysadki jest normalne. Choroba jest często związane z otyłością.

W zależności od etiologii jest zwyczajem, aby odróżnić wrodzone, nabyte i idiopatyczną formy. W tym ostatnim przypadku, główną przyczyną choroby pozostaje nieznana.

hipogonadyzm pierwotny

Choroba może być zarówno wrodzone i nabyte. Najczęściej patologia występuje w macicy. Chłopiec urodził się z małym penisem i słabo rozwinięty moszny. Jako progresji obrazu klinicznego choroby mutuje. Dorastania u chłopców z rozpoznaną wykryte nadwagą, ginekomastią początkowych przejawów i niski stopień owłosienia.

Nabyta Pierwotny hipogonadyzm u mężczyzn rozwija się zapalenie gruczołów nasiennych na następujących zaburzeń:

 • zapalenie jąder;
 • pęcherzyki;
 • najądrza;
 • świnka;
 • ospa wietrzna.

Ta forma choroby jest uważana za najbardziej powszechne. Występuje w jednym z pięciu mężczyzn wcześniej zdiagnozowanych bezpłodne.

wtórny hipogonadyzm

Wtórny hipogonadyzm może być wrodzone lub nabyte. W pierwszym przypadku choroby poprzedza rozwój nieadekwatnego wydzielania hormonów przysadki i podwzgórza. Jest często towarzyszą zaburzenia genetyczne:

 • Zespół Pradera – Williego;
 • Zespół Maddock;
 • Zespół Pasqualini.

Nabyta postać choroby jest zwykle spowodowane przez zapalenie opon mózgowych. Wśród nich są opon mózgowych, zapalenie mózgu i zapalenie pajęczynówki.

Objawy choroby u małych dzieci

Obraz kliniczny procesu patologicznego w dużym stopniu zależy od wieku pacjenta. Jego rozwój od najmłodszych lat towarzyszy zwykle z następujących objawów:

 • Zaburzenia dojrzewania;
 • Wygląd evnuhoidizma objawów (zbyt wysokiego wzrostu, małe łopatki, długie ramiona);
 • brak zmarszczek na mosznie;
 • małe wielkości prącia;
 • ginekomastia.

W obecności jednego lub więcej z wyżej wymienionych objawów należy natychmiast skonsultować się z ekspertem profilu.

Objawy choroby u młodzieży

Rozwój choroby w okresie dojrzewania charakteryzuje się takie same objawy, że przed okresem dojrzewania. Obraz kliniczny może uzupełniać zmniejszenie libido i nadwagi. Do lekarza zwykle wykrywa hypoadrenalism i tarczycy. Zewnętrznie, pacjenci młodzież wyraźnie przejawia niedorozwój układu mięśniowego.

Objawy choroby u dorosłych

Hipogonadyzmu u mężczyzn w wieku powyżej 30 lat jest mniej wyraźna. Choroba towarzyszy pojawienie się wielu fałdach tłuszczu na ciele. Z upływem czasu skóra traci swoją dawną elastyczność i stają się suche. Wydaje się, zmęczenie, chwiejność emocjonalna, skłonność do depresji. Niestety, szpital traktowana przez mężczyzn w wyjątkowych przypadkach. Zwykle, gdy chodzi o niepłodności lub zaburzeń erekcji.

Ten brak dbałości o własne zdrowie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Proces patologiczny zaczyna rozprzestrzeniać nie tylko na układ rozrodczy, ale stopniowo przechodząc do innych narządów i tkanek. Brak właściwej opieki może prowadzić do niepełnosprawności.

Sposoby diagnozowania

Nie bój diagnozy przedwcześnie hipogonadyzmu u mężczyzn. Oznacza to, że państwo powiedzieć lekarzowi przy pierwszej konsultacji. Po pojawieniu się objawów chorobowych należy natychmiast skontaktować się z wykwalifikowanym technikiem. Pomimo dość jasny obraz kliniczny, dla potwierdzenia choroby muszą zostać poddane ocenie klinicznej. Obejmuje ona następujące działania:

 • badanie fizykalne;
 • USG miednicy;
 • kariotyp;
 • badanie ogólne moczu;
 • nasienie;
 • Badanie krwi hormonów.

Badanie jest przypisany do każdego pacjenta indywidualnie. Dlatego lista zdarzeń klinicznych mogą się nieznacznie różnić. Lekarz potwierdza lub zaprzecza wstępną diagnozę na podstawie uzyskanych wyników, przypisuje terapii.

Opis leczenia

Wybór konkretnej metody leczenia należy do lekarza i jest określana z uwzględnieniem przyczyn choroby. leczenie hipogonadyzmu u mężczyzn zazwyczaj ma kilka celów: zwalczanie najważniejszych chorób, zapobieganie niepłodności zapobiegania występowania guzów w tkance jądra.

Wrodzone i okresie wzrostu formy patologii często towarzyszy niepłodności. Wyeliminować ten problem nie jest możliwe. Jeśli endocrinocytes przechowywane w jądrach, zaleca się terapię stymulacji. Przepisane leki hormonalne dzieci, jak i dorosłych – muszą androgeny. W przypadku braku hormonów dokrewnych trzeba pić przez całe życie.

W postaci wtórnych procesów patologicznych gonadotropinę przepisanych leków w małej dawce. Jeśli to konieczne, są one łączone z testosteronu. Rola w leczeniu choroby należy do gimnastyki i otrzymać kompleksów witaminowych.

Wszystkie leki są przepisywane indywidualnie w zależności od stanu zdrowia i wieku pacjenta. stosowanie terapii substytucyjnej środkami hormonalnymi nie jest zalecane w pewnych przypadkach. Na przykład, w zmianach raka prostaty. Przewlekła choroba płuc, palenie tytoniu, zaburzenia metabolizmu tłuszczów i ataki bezdechu – są względne przeciwwskazania. W takich sytuacjach, decyzję o dopuszczeniu leków testosteronu traktowany indywidualnie.

interwencja chirurgiczna

Jeśli hipogonadyzmu u mężczyzn jest spowodowane niepełnosprawnością ruchową w rozwoju narządów płciowych, wykazując działanie. Dziś, wiele opcji dla interwencji wykorzystywane w celu wyeliminowania choroby. Na przykład, niedorozwój prącia jest stosowany prącia, w przypadku undescended jądra przeprowadza się degradacji. wszczepienie sztucznego jądra przeprowadza się w celu wyeliminowania wad kosmetycznych. Każda z tych operacji jest wykonywana przy użyciu technik mikrochirurgicznych.

Prognoza dla ożywienia

Pierwotny hipogonadyzm, w szczególności wrodzona, może być częściowo skorygowany. Chodzi o przywrócenie anatomiczne i funkcjonalne zdolności penisa. Jednak współczesna medycyna normalizować wytrysk nie może zrobić. Jedynym rozwiązaniem, aby odzyskać reprodukcję – IVF plemników przez płot. Zatem vnutriyaichkovy spermatogenezy muszą być zachowane.

Kolejna prognoza oczekuje pacjentów ze zdiagnozowanym wtórnego hipogonadyzmu. U mężczyzn, leczenie choroby w większości przypadków daje pozytywne rezultaty. Dlatego lekarze często nie można przywrócić funkcję reprodukcyjną.

środki zapobiegawcze

Specyficzna profilaktyka tej choroby nie został opracowany. Wśród ogólnych zaleceń lekarzy zadzwonić pod następujące:

 • szybka leczenia dowolnej choroby;
 • prawidłowe odżywianie, brak złych nawyków, ćwiczenia;
 • przekazując kontrolę w „męskich” lekarzy jako środek zapobiegawczy raz w roku.

Te wskazówki, niestety, nie zawsze jest to możliwe, aby zapobiec hipogonadyzmu u mężczyzn. Na pierwszym z jego przejawów należy natychmiast szukać pomocy u specjalisty. Wcześniejsze leczenie przepisać lekarz, tym szybciej proces gojenia.