641 Shares 2639 views

Drukarka laserowa różni się od strumienia? Zalety drukarki atramentowej i laserowej

Drukarka jest jednym z najbardziej wymaganych urządzeń dla współczesnego użytkownika. Urządzenia te są uwalniane w szerokim zakresie typów technologicznych. Jaka jest różnica między laserem a drukarką do drukarek strumieniowych? W jakich przypadkach może być korzystne nabycie urządzenia matrycowego? Jakie są główne kryteria porównywania wydajności drukarek?

Różnice w technologii

Kluczowym aspektem tego, co drukarka laserowa różni się od drukarki atramentowej jest technologia druku. W urządzeniach typu pierwszego używane są dwa główne elementy wpływające na papier. Jest to laser – wysokotemperaturowa wiązka światła, a także toner – proszek, składający się z bardzo małych stałych cząstek barwnika. Z kolei drukarki atramentowe wykorzystują inne podstawowe elementy: jest to głowica typu dozującego i tusz, który w przeciwieństwie do proszkowego toneru jest zazwyczaj płynny. Uwaga – większość specjalistów IT uważa, że nie można się zastanawiać, czy drukarka laserowa lub drukarka atramentowa jest lepsza. Oba mają zalety i wady. Są zupełnie inne.

Dlatego jeden z kluczowych kryteriów, które decyduje o tym, co różni się drukarka laserowa od drukarki atramentowej, jest jego adaptacją do zadań specyficznych dla użytkownika. Dlatego też w naszym artykule postaramy się nie tyle określić zalety i wady każdego typu urządzenia, ile się dowiedzieć, ile jest optymalne w aspekcie zamierzonego zadania.

Funkcje technologii

Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, jak proces drukowania na urządzeniach różnego typu odbywa się w aspekcie technologicznym. Pozwoli to na bardziej wyraźne porównanie drukarek atramentowych i drukarek laserowych, a także zrozumienie, które z zadań jest pierwsze czy drugie. Więc najpierw technologia druku laserowego.

Jak już wspomniano powyżej, stosowane są laserowe i tonerowe. Ta sproszkowana substancja jest nanoszona na papier, a następnie natychmiast nagrzewa strumień światła, który zmienia kolor lub cień.

Specyfika technologii drukowania laserowego (jeśli mówimy o swojej wewnętrznej implementacji, a nie przemysłowej), to zakres rozproszenia cząstek tonera jest dość wysoki. W rezultacie, podczas odtwarzania cyfrowych obrazów na papierze, ich jakość nie jest najbardziej idealna. Dlatego drukarki laserowe nie są zbyt dobre do drukowania zdjęć i zdjęć. Są idealne do drukowania tekstów, tabel, wykresów.

W drukarce atramentowej, jak już powiedzieliśmy, używany jest tusz. Zasadę ich stosowania do papieru w ogóle jest podobny do procesu malowania płótna za pomocą pędzla. Obraz na drukarce atramentowej jest liniowy.

Nie ma żadnego wpływu chemicznego na farbowanie na papier, oni, podobnie jak farba, po prostu muszą wysuszyć. W wielu drukarkach proces ten jest przyspieszany przez mechanizmy grzewcze.

Ten aspekt technologiczny pozwala efektywnie korzystać z urządzeń do drukarek strumieniowych tak samo do drukowania zdjęć i zdjęć. Głębokość koloru i ogólna jakość obrazów uzyskanych na papierze są co do zasady znacznie wyższe niż przy zastosowaniu technologii laserowej.

Współczynnik barwy tuszu

Rozważmy aspekt, który może mieć wpływ na znalezienie odpowiedzi na pytanie, co jest najlepsze – drukarki laserowej lub drukarki strumieniowej w odniesieniu do zadań użytkownika. Faktem jest, że tusz i toner używany w urządzeniu mogą być kolorowe lub czarne i białe. Ale sama drukarka może obsługiwać tylko jeden z nich. Może to być znaczący czynnik w zakupie – na przykład czarno-biała drukarka laserowa lub atramentowa. I dlatego.

Wielu ekspertów IT uważa, że klasyfikacja drukarek dla "laserowych" i "inkjet" nie jest wystarczająco szczegółowa. Faktem jest, że zarówno te, jak i inne drukarki mogą legalnie podzielić się z wieloma podtypami. Podstawą odpowiadającej dodatkowej klasyfikacji jest kolor tuszu. Powyżej ustaliliśmy, co odróżnia laser od drukarki strumieniowej w kluczowych momentach. Spróbujmy teraz zbadać, co bardziej szczegółowa klasyfikacja urządzeń może odbywać się w jednym typie technologicznym.

Drukarka i naboje

Określ najpierw, co to jest kaseta. Jest to podstawowy element drukarski drukarki. Jest to za pomocą wkładu, na którym natryskiwany jest toner lub atrament jest nanoszony na papier. Ten element jest prawie zawsze wymienny i wymienny.

W wielu przypadkach są to atramenty, które określają kolor nadruku, a nie samych drukarek. Ale nie zawsze tak jest – zobaczymy, dlaczego później.

Drukarki laserowe czarno-białe i kolorowe

Są czarno-białe drukarki laserowe. W nich z reguły można zainstalować jeden typ kasety. Jest w stanie wydrukować tekst i obrazy za pomocą czerni i bieli toneru. Która, składająca się w określonej kolejności, może również tworzyć jeden z odcieni szarości – przy użyciu tej funkcji, w szczególności drukarka drukuje zdjęcia i zdjęcia.

Uwaga: większość modeli urządzeń laserowych przeznaczonych do użytku domowego – zwłaszcza tych, które znajdują się w segmencie cen budżetowych – odnoszą się szczególnie do tych, które obsługują tylko czarno-białe wkłady. Mogą drukować dowolny typ tekstu i zdjęć, ale na papierze będą wyglądać w odpowiednich kolorach lub w odcieniach szarości.

Są drukarki laserowe, które mogą pracować z kolorowymi kasetami z tonerem. Są jednak znacznie droższe od czarno-białych. Technologicznie są drukowane w ten sam sposób – za pomocą światła i toneru. Ale w tym przypadku kolor zdjęć i zdjęć na papierze odpowiada oryginalnym tonacjom, które są w formacie cyfrowego obrazu. W niektórych przypadkach drukarki, które mogą pracować z nabojami kolorowymi, mogą być kompatybilne z odpowiednimi drukarkami typu czarno-białego. Ale ta kompatybilność jest rzadka.

Należy zwrócić uwagę, że wkłady kolorowe są tak rozmieszczone technologicznie, że mogą być drukowane w czarno-białych odcieniach. Dlatego też, jeśli drukarka obsługuje je, obrazy na nim mogą być drukowane w niemal dowolnym kolorze. Jedyne pytanie dotyczy tego, czy użytkownik chce płacić za nadmierną kwotę za bardziej uniwersalny typ urządzenia. I tu wszystko zależy od specyfiki rozwiązywanych zadań. Jeśli chcesz drukować głównie tekst – nie musisz przepłacać za drukarkę kolorową.

Powyżej zauważyliśmy, że w niektórych przypadkach jest to kaseta, która określa kolor nadruku. Dlatego nie zawsze prawidłowe jest wywołanie drukarki "kolor" lub "czarno-biała". Lepiej jest przypisać odpowiedni typ do kasety. Jednakże, jak zdefiniowaliśmy powyżej, drukarki laserowe obsługujące tylko czarno-białe elementy drukarskie są zazwyczaj niezgodne z drukarkami kolorowymi. A ponieważ są one dość akceptowalne, aby zadzwonić do czarno-białych. To samo dotyczy drukarek kolorowych.

Kasety czarno-białe i kolorowe w drukarkach atramentowych

Wystarczy zauważyć tę cechę – bardzo rzadko są drukarki atramentowe, które są kompatybilne tylko z czarno-białymi lub wyłącznie z nabojami kolorowymi. Zazwyczaj urządzenia te obsługują oba rodzaje elementów drukarskich. Ponadto, podobnie jak w przypadku drukarek laserowych, kolorowy tusz do drukarki może rysować czarno-biały tekst i obrazy na papierze. Jaka jest wskazana możliwość użycia pojedynczych kolorowych lub czarno-białych wkładów atramentowych w drukarkach atramentowych? Ponownie ustalamy fakt, że odzwierciedla zależność od celu korzystania z urządzenia określonego typu z zadań wykonywanych przez użytkownika. Jeśli jeden z nich drukuje przeważnie czarno-biały tekst i obrazki, warto kupić nabój odpowiedniego typu. Ten sam wzorzec dotyczy kolorowego elementu finansowego.

Uwaga, ponieważ dotknęliśmy powyższego aspektu w odniesieniu do urządzeń laserowych, że użycie wyrażenia "czarno-biała drukarka atramentowa" lub "kolor" nie jest całkiem poprawne. Ponieważ prawie wszystkie nowoczesne urządzenia tego typu są kompatybilne z oboma typami elementów drukarskich. "Kolor" lub "czarno-biały" w drukarkach atramentowych prawidłowo wzywają tylko kasetę. Ale reguła ta nie zawsze jest obserwowana w nieformalnych rozmowach, nawet z udziałem specjalistów IT. Fakt, że drukarka atramentowa jest uniwersalna i nieprawidłowe jest określenie "kolor" lub "czarno-biały".

Badając właściwości drukarki atramentowej i drukarki laserowej w odniesieniu do zastosowanych typów nabojów, wpłynęliśmy w jakikolwiek sposób na kryterium ekonomiczne. Zdecydowaliśmy, że podczas drukowania głównie kolorowych tekstów i obrazów warto używać naboju odpowiedniego typu. W przypadku drukarek laserowych – kup kompatybilne urządzenie i nie płacisz za to, że obsługuje drukowanie w kolorze. Badaliśmy tylko jedną stronę kryterium ekonomicznego. Warto porównać drukarkę do drukarek atramentowych i drukarek laserowych w bardziej szczegółowy sposób.

Kryterium ekonomiczne

Powyżej zauważyliśmy, że drukarki laserowe są szczególnie przydatne do drukowania tekstów, tabel graficznych. Jak dobrze mogą pracować drukarki atramentowe? W zasadzie nie jest źle. I w niczym w tej części nie jest gorsza od próbek lasera. Dlaczego jednak zaleca się, aby specjaliści nie używali urządzeń do drukarek strumieniowych, jeśli głównym zadaniem użytkownika jest drukowanie tekstów? Odpowiedź jest prosta – jest nieopłacalna. Jeśli weźmiemy pod uwagę kluczowe zalety drukarki laserowej przed drukarką do drukarek strumieniowych, to najprawdopodobniej pierwsza ocena w ich ocenie prawdopodobnie będzie opłacalna. Toner, niezależnie od przeznaczenia, jest używany do drukowania tekstów, obrazów lub innych materiałów – posiada dużo większy zasób niż tusz.

Inną zaletą urządzenia laserowego – i ma również charakter gospodarczy – jest lepsza kompatybilność wkładów zainstalowanych w nich, z procedurami uzupełniania. Jest to główny element drukarski drukarki. To jest kaseta, jak powiedzieliśmy powyżej, która rozpylała ten sam toner, jest to najbardziej złożony z technologii i kosztowny element urządzenia. Wielu producentów drukarek próbuje zaprojektować te składniki sprzętu, aby po wyczerpaniu toneru właściciel urządzenia musiał kupić nową próbkę. Choć z technologicznego punktu widzenia naboje są zaprojektowane tak, że mogą być całkowicie dodane do nowych materiałów drukarskich zamiast tych, które się kończą.

Istnieje dość stały trend: producenci maszyn są bardzo niechętni, aby uzupełnić wkłady. Jest to zrozumiałe – takie podejście jest dla nich nieopłacalne. Jest jeszcze jedna tendencja: nawet więcej producentów nie lubi wykonywać wkładów do ponownego napełniania przeznaczonych specjalnie do drukarek atramentowych. Jeśli próbujesz wypełnić nowy atrament w odpowiednim elemencie drukarskim, po prostu odmawia pracy. Pod tym względem producenci są znacznie bardziej lojalni wobec urządzeń laserowych. Można odświeżyć wkłady dla większości drukarek odpowiedniego typu.

Niuanse obliczania świadczeń

Zastanówmy się nad prostym przykładem, który jasno wskazuje, co różni drukarka laserowa od drukarki atramentowej w aspekcie ekonomicznym.

Koszt niedrogiego, ale dobrej jakości modelu drukarki atramentowej wynosi obecnie 5-6 tysięcy rubli (po podwyżce cen, ze względu na kurs dolara, było to 1,5-2 razy tańsze).

Laser, jak stwierdziliśmy, istnieją dwa typy – te, które obsługują tylko czarne i białe wkłady oraz te, które są kompatybilne z kolorem. Pierwszy koszt 7-8 tysięcy, drugi – znacznie droższe, około 15-20 tys.

Tak, oczywiście, na etapie "inwestycji początkowej" wydaje się, że wersja jet jest bardziej pożądana. Ale wiele zależy od polityki cenowej określonego dealera, co jest ponownie powiązane z kursem rubla. Może się zdarzyć, że w niektórych momentach dealer i przedstawiciel drukarki atramentowej i laserowej pod marką uważają za celowe znaczne zwiększenie lub obniżenie ceny urządzeń w katalogach.

Jednakże obliczamy dalej.

Zasobnik "fabryczny" zasobu dla drukarki atramentowej – około 25-30 fotografii o standardowym rozmiarze lub 300-400 stron tekstu w małych czcionkach. Jakie są wskaźniki kasety z laserem? Wielokrotnie wyższe. Jest to około 100-150 zdjęć i 1000-1200 stron tekstu. W tym celu dodajemy fakt, że po wyczerpaniu tuszu w drukarce atramentowej najprawdopodobniej będziesz musiał wymienić kasetę. Kosztuje około 400-500 rubli. Tak więc koszt utrzymania drukarki atramentowej może szybko przekroczyć różnicę w wysokości "początkowej inwestycji". Przynajmniej w korelacji kosztów między urządzeniem odrzutowym a laserem czarno-białym.

W związku z tym, jeśli istnieje pytanie, które lepiej kupić drukarkę atramentową lub drukarkę laserową w aspekcie ekonomicznym, druga opcja jest bardziej preferowana. Nie zapominamy jednak, że jakość zdjęć i zdjęć wydrukowanych urządzeniami tego typu jest znacznie niższa. Dlatego porównując drukarkę atramentową i drukarkę laserową z parametrem ceny, musisz wiedzieć, jakie zadania będą wykonywane na urządzeniu. Jeśli ma on drukować głównie teksty – można bezpiecznie kupić urządzenie laserowe. Jeśli zdjęcia – najprawdopodobniej, wersja atramentowa zrobi więcej. To całkiem możliwe, że będzie nieco bardziej opłacalne niż drukarka laserowa, która obsługuje wydruk kolorowy ze względu na wysoką cenę tego ostatniego.

Oczywiście są przykłady drukarek laserowych, które są zdolne, dzięki cechom technologicznym, do drukowania doskonałej jakości obrazu. Nie należy jednak do klasy niestandardowej. Właściwości technologiczne drukarek atramentowych i drukarek laserowych używanych w domu oraz zasady ich obsługi są niezwykle proste w porównaniu do typowych dla urządzeń, zorientowanych na profesjonalne studia cyfrowe i drukarki. Są warte kilka razy droższe od urządzeń należących do tej kategorii. Wskazane jest ich nabycie, jeśli oczekuje się późniejszego zwrotu z inwestycji komercyjnych. To, co można osiągnąć tylko wtedy, gdy włącza drukowanie fotografii w osobną firmę. Zyskowność, która przypadkowo nie jest najwyższa w ostatnich latach.

Drukarki matrycowe

Powyżej staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie – druk atramentowy lub laserowy – drukarka lepiej nadaje się do rozwiązywania niektórych zadań. Warto jednak uzupełnić nasze małe badania o informacje na temat innego godnego uwagi urządzenia. Raz bardzo popularne, ale teraz uważane za nieaktualne. To dotyczy drukarek igłowych. Co oni?

Jeśli studiujesz stronę technologiczną, drukarka matrycowa jest bliżej atramentu niż laser. Drukują również tusz do papieru. Laser i toner nie są w nich używane. Struktura głowicy drukującej jest zupełnie inna niż drukarki atramentowe: buduje obraz lub tekst na papierze w postaci matrycy. Chociaż w urządzeniach odrzutowych, jak już wspomniano powyżej – kolejka liniowa.

Pomimo tego, że drukarki matrycowo-technologiczne są bliższe drukarkach, dziedzina ich zastosowania jest bardziej zgodna z zadaniami typowymi dla urządzeń laserowych. Oznacza to, że są one lepiej dostosowane do drukowania tekstów, tabel, wykresów, zdjęć i fotografii – nie bardzo. Jeśli porównamy drukarki – laser, matrycę, druk atramentowy – w aspekcie ekonomicznym, drugi typ urządzenia będzie mniej korzystny w stosunku do współczesnych warunków rynkowych.

Fakt, że korzystanie z macierzy kartridżów jest znacznie trudniejsza – nie wszystkie centra techniczne posiadają niezbędny sprzęt. Ale muszę powiedzieć, odpowiedni typ elementu drukującego ma znacznie dłuższą żywotność niż jego konkurenci technologicznych – około 2000 stron tekstu .. Jest jednak urządzenia macierzy są zazwyczaj droższe niż te stosowane do podobnych zadań lasera – model budżet będzie kosztować 15-20 tysięcy rubli ..

Dlatego wykonalność ekonomiczna zakup urządzenia macierzy będzie najbardziej oczywiste, gdy prawie wszystkie zadania użytkownika są zredukowane do drukowania dużych ilości tekstu. Ten rodzaj drukarek zastosowania charakteryzuje się w większym stopniu do potrzeb biura.

odkrycia

Więc ustaliliśmy, co drukarka laserowa jest inny od strumienia. Nadszedł czas, aby kluczowe wnioski o naszej małej badań. Spróbujmy podsumować to, co w jakie aspekty tej czy innej szczególności przeciwieństwie do drukarek laserowych na atramentowego staje się oczywistym czynnikiem wpływającym na wybór użytkownika. Również skorelować dostępnych informacji z urządzeniami funkcje macierzy.

Głównym kryterium przy wyborze konkretnego urządzenia będą kontrastować drukarkę laserową ze strumienia, a także macierzy – w aspekcie celów.

Jeśli drukujemy głównie tekst, tabele i wykresy, idealnym rozwiązaniem dla nas – drukarka laserowa, która obsługuje czarno-białe pojemniki z tuszem. Jeśli oczekuje się aukcja znaczny procent kolorowych dokumentów lub obrazów, wskazane jest, aby kupić urządzenie, które jest zgodne z odpowiednim typem elementu rejestrującego.

Jeśli drukujemy głównie fotografie lub rysunki, najlepszym rozwiązaniem dla nas – drukarka atramentowa. W zależności od koloru obrazu jest zdominowany, będziemy kupować więcej kaset urządzenie przypominające – czarno-białe lub kolorowe.

Jeśli drukujemy głównie tylko tekst, można spróbować kupić drukarki igłowej. Być może, w kategoriach ekonomicznych byłoby bardziej opłacalne ze względu na mniejsze zużycie atramentu. Jeśli porównamy ten wskaźnik atramentowych i laserowych, różnica może wynosić nawet wielokrotności. Jednocześnie, urządzenia matryca daje bardzo mierne wyniki podczas drukowania obrazów.

Tak więc, główna różnica z drukarki atramentowej drukarki laserowej w zakresie lepszej kompatybilności z wykonywanych zadań – wydajności podczas drukowania zdjęć. Matryca ma sens, aby porównać cechy tylko pierwszy. Ale równie dobrze może być konkurentem dla niego. Jeśli porównamy czystego początkowej inwestycji w drukarek igłowych, atramentowych i laserowych, różnica może być zauważalna. Ale późniejsze koszty mogą być bardziej efektywne kosztowo urządzenie, które było droższe. Wpływy i jaki rodzaj cenowej wybrany przedstawiciel sklepu-jet drukarek laserowych i współzależnych z kursu. Rosyjski detaliści podejścia mogą zmieniać się w tym zakresie.