869 Shares 8893 views

Jak wyłączyć Crossfire? Jaki jest Crossfire? Jak wyłączyć SLI Crossfire?

Zapalonych graczy prawdopodobnie napotkały lub przynajmniej słyszał o technologii SLI i Crossfire nazwie, które są zwykle określane układu graficznego w komputerze lub laptopie. W większości przypadków, te terminy są używane bardziej w systemie stacjonarnym (zostanie to omówione w dalszej części). Czasami jednak dla normalnej pracy komputera będą wiedzieć, jak wyłączyć Crossfire lub SLI, gdy takie sposoby nie są używane. To jest teraz i będzie omawiany.

SLI i Crossfire: pojęcia ogólne

Prawdopodobnie należy zacząć od stwierdzenia, że pod względem nowoczesnej technologii komputerowej, SLI i Crossfire są specjalne tryby, które obsługują instalację na kartach komputera dwóch lub więcej graficznych.

W systemach stacjonarnych, dwa niezależne wideo są po prostu włożony do gniazda znajduje się na płycie głównej. Czasami można zobaczyć sytuację, w której na „głównej” już zintegrowany chipset graficzny, by tak rzec, „szyte” za, a równolegle z nim inny zestaw.

Teraz skupimy się na obu trybach w sposób bardziej szczegółowy, a jednocześnie patrzeć jak wyłączyć Crossfire (SLI) kilka prostych technik, jeśli to konieczne, tym bardziej, że oba tryby nie różnią się na temat funkcjonowania tej technologii.

Co to jest SLI?

Technologia SLI oznacza instalowanie wielu kart graficznych w systemie, został opracowany przez firmę nVidia i wymaga użycia karty tylko od tego producenta.

W zasadzie taki system można nazwać rodzajem konwencjonalnej karty elektronicznej, który łączy dwie karty graficznej, co pozwala na łączenie ich możliwości w jednym urządzeniu.

Jaki jest Crossfire?

Crossfire jest pełna analogia technologia SLI, ale autorstwo projektu należy do najmniej znanych korporacji AMD.

Ciekawostką jest fakt, że w praktyce, to pakiet dwóch lub więcej kart graficznych w Crossfire AMD jest o wiele tańsze niż przy użyciu mostka SLI podczas instalacji karty nVidia. Ponadto, technologia NVIDIA nie pozwala zainstalować te pakiety na wszystkich płytach z rzędu. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę kwestię, jak wyłączyć dual SLI-Crossfire Graphics, decyzja w obu przypadkach jest taka sama. Ale po pierwsze, rozważmy niektóre z cech ich stosowania.

Cechy łączące karty graficzne w trybie SLI oraz Crossfire trybach

Po pierwsze, każdy użytkownik systemu komputerowego powinny być zrozumiałe, że połączenia dwóch lub więcej kart graficznych na płycie głównej, można wyłącznie w przypadkach, gdy ona „płyta główna” wspiera go.

Na przykład w przypadku stosowania reżimu SLI płyty powinny posiadać odpowiednie oznaczenia, w przeciwnym razie, bez względu na to, ile to próbuje zainstalować na dwóch kart w wiązce nie będą działać. To samo odnosi się do jednoczesnego korzystania z cyfrowych i zintegrowanej karcie. Nie będą musieli zadowolić się tylko jeden z nich.

Po drugie, należy zwrócić uwagę na tego stopnia, że do pracy w tandemie na technologii SLI można zainstalować jedynie kartę graficzną opartą na tym samym chipie (np nVidia GTX serii 970 i 980 chipset serii Titan lub dwie identyczne karty GeForce 9600 GT, etc. . d.). Uwaga: kombinacja 9600 GT i 9800 GT nie będzie działać.

Inną rzeczą, podczas korzystania z kart Radeon. Tutaj można użyć konfiguracji „raznochipovye”, na przykład, Radeon 2600 i 1950. Jest to często w celu zwiększenia wydajności kart graficznych z serii R9 są używane. Rzeczywiście, taka para pozwalają na wykorzystanie maksimum możliwości grach z rozdzielczością 4k lub 2k z rozdzielczością Full HD. Niektórzy stosowanie takich wiązek w celu zwiększenia ogólnej częstości scenorysach, na przykład, aby uzyskać postać więcej niż 80 klatek na sekundę (klatek na sekundę – fps).

Po trzecie, nie powinniśmy zapominać, że specjalny adapter do wykorzystania SLI kart, które niekoniecznie pochodzi albo z karty lub z „głównej”. Bez niej, dwie karty do pracy znowu razem, nie są.

Mity na temat wykorzystania trybie Dual Graphics w celu zwiększenia wydajności graficznej

Niektóre naiwne, użytkownicy zainstalować dwie karty o zwiększonej wydajności, wierząc, że będzie to wzrost dwukrotnie (raz dwie karty na planszy). Jest to mylące. zwiększenie wydajności, w praktyce rzadko więcej niż 20-30%.

Co więcej, analiza ta opiera się na słabej karcie. Na przykład, jeśli mamy jedną kartę w 8 GB pamięci, a drugi – 2 GB, tak czy owak, na wyjściu użytkownik dostanie tylko 2 GB. To samo odnosi się do instalacji dwóch kart, na przykład, z 4 GB pamięci każdego. Na wyjściu pozostaną te same 4 GB.

Kolejny punkt: jeśli jedna karta MSI The EVGA i drugi, obliczyć całkowitą wydajność będzie dokładnie to, co ma najniższą częstotliwość. Tak więc, jak widzimy, złudzenie szczególnie nie warto.

Jak wyłączyć SLI / Crossfire najprostszy sposób?

Teraz proces przejść bezpośrednio do wyłączenia tych trybów. Prawdopodobnie każdy użytkownik rozumie, że na pytanie „jak wyłączyć tryb SLI lub Crossfire” ma na celu zapewnienie, że system nie używa drugą kartę graficzną. I, jak już wiadomo, najprostszym rozwiązaniem jest zwykły odzyskanie jednej z kart z gniazda na płycie głównej, że w odniesieniu do komputerów stacjonarnych.

Ale nawet w nowoczesnych ultrabooks mogą instalować dodatkowych urządzeń, takich jak karty graficzne są takie same, co jest, co do zasady, można użyć trybu Crossfire. Jak wyłączyć laptopa na jednej z kart? Prosta. Opisano poniżej, oraz sposobów odpowiednich dla stacjonarnych terminali komputerowych i laptopy.

Jak wyłączyć tryb SLI (Crossfire) dla dyskretnej karty przez BIOS?

Aby wyłączyć oba tryby można użyć ustawień BIOS. Wejście jest przez naciśnięcie DEL, F2, F12, i tak dalej. D. (w zależności od wersji i BIOS wywoływacza).

Tutaj mamy do czynienia z zakładki zawierającej konfigurację, zwany pokładowy, zintegrowanych urządzeń, i tak dalej. D. Wprowadź parametry i ustawić tryb wyłączony (czasami Off). To wszystko.

Możesz przejść do sekcji Zaawansowane, gdzie zostanie pokazany ustawienia trybu, jeśli nie jest używany zintegrowanych i dyskretnych kart.

Korzystanie z „Menedżer urządzeń”

Teraz zobaczmy, jak wyłączyć AMD Crossfire lub SLI nVidia przy użyciu standardowych narzędzi systemów Windows. Aby to zrobić, przejdź do standardowej "Device Manager". Odbywa się to albo poprzez „Panel sterowania”, albo poprzez „administracja” lub za pomocą devmgmt.msc polecenia.

Tu trzeba przejść do sekcji kart graficznych, które zostaną określone i urządzeń zainstalowanych. W tym przypadku, jak również we wszystkich innych sytuacjach, na pytanie, jak wyłączyć SLI-Crossfire, sprowadza się do tego, aby udostępnić jedną z kart. Wybór mapy, aby wyłączyć i prawym przyciskiem myszy powoduje wyświetlenie menu właściwości gdzie znajduje się przycisk wyciszania urządzenia. Można użyć tego samego polecenia bezpośrednio z menu kontekstowego. Po tym, nawet nie trzeba ponownie uruchomić system.

Wyłącz tryb za pomocą narzędzia „rodzime”

Pomimo prostoty opisanych metod, najlepiej (i bezpieczniejsze), aby użyć „domowy” narzędzie do konfiguracji i zarządzania kart graficznych, które zostały zainstalowane automatycznie po zainstalowaniu odpowiednich sterowników, czy zainstalowane oddzielnie.

Dla kart nVidia SLI GeForce używać mono Profil Tool, PhysX, Riva Tuner i tak dalej. D. Dla chipsetów AMD przydatnych narzędzi takich jak narzędzia ATI Tray lub ATI Catalyst Control Center i innych. Ich stosowanie jest łatwiejsze, tak że nawet nie trzeba „wejść” w konfiguracji systemu lub w systemie BIOS, aby zmienić jedną lub drugą opcję. Jeśli spojrzeć, to jest rozwiązaniem problemów, które (jak wyłączyć Crossfire / SLI) będzie bardziej skuteczne, jeśli jest wykluczone nawet pozorów konfliktu między zainstalowanego sprzętu (niestety, spotyka się i tak dalej).

Zamiast epilogu: czy aby wyłączyć Dual Mode grafiki?

Pozostaje dodać kilka słów na temat przydatności tych reżimów. Właściwie, to odpowiedź na pytanie: „Jak wyłączyć Crossfire (SLI)” Myślę, że to oczywiste. Jeśli chodzi o montaż dwóch lub więcej kart graficznych w jednym systemie i ich jednoczesnego stosowania, istnieje wiele sprzecznych opinii. Fakt, że dana wzrost wydajności nie można dostać, a konflikty sprzętowe nie są wykluczone.

Oczywiście, jeśli system nie korzysta z możliwości graficzne do maksimum, aby wyłączyć te tryby to konieczne, ponieważ jednoczesne działanie dwóch kart może prowadzić do silnego przegrzania komputera, system podwójnej grafiki Pobór mocy (dla zainstalowanych dwóch kart), jak również do upadku niektórych grach, kod oprogramowania, które po prostu to nie obsługuje takich reżimów lub nie są w pełni dostosowane do ich stosowania.

Ponadto, nie jest to zalecane, aby zawierać kilka niedrogich kart i midrange adapterów. Byłoby lepiej, zamiast dwóch takich kupić jeden mocniejszy. Wydajność będzie znacznie wyższe i mniej problemów. Tak, a pieniądze są często bardziej korzystne.

Jednak, jeśli spojrzeć, korzystanie z takich systemów jest czasami możliwe, ale w sytuacji, gdy nie są używane dwie karty, jedna z nich zaleca się wyłączyć i używać tego wymaga specjalnego oprogramowania przeznaczonego do zarządzania wszystkimi parametrami kart graficznych. I wdrożenie zamknięcie nazywa, w jednym kliknięciem.