380 Shares 2732 views

Główne cechy dysków twardych. Porady dla Wybór

Kupując komputer, użytkownicy prawie zawsze koncentruje się na parametry komponentów komputerowych. Wybór dysku twardego często opiera się jedynie na wskaźnik głośności. Takie podejście jest całkowicie błędne, ponieważ HDD zapewnia przechowywanie wszystkich informacji i dostępu do niej. Niedbały stosunek do wyboru „twardym” będzie wykonywać pracę na komputerze niewygodne. Jeśli najgorszym scenariuszem, wtedy trzeba zapłacić dwa razy tyle za procedury odzyskiwania danych. характеристики жестких дисков необходимо обратить пристальное внимание при выборе подобных устройств. Artykuł mówi o tym, co cechy dysków twardych trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze takich urządzeń.

Przegląd

Hard Drive – główne urządzenie pamięci masowej w większości współczesnych komputerów. On jest napisane, nie tylko dane użytkownika, ale również pliki systemu operacyjnego, programy narzędziowe, programy.

Dlatego wybór HDD – poważne zdarzenie. Po tym wszystkim, każde urządzenie komputerowe łatwo zastąpiony przez podobny. Dysk twardy po prostu nie powiodło się, będzie to wymagało nie tylko zakupu nowego dysku twardego, ale także ponownie zainstalować system operacyjny i programy.

pierwsze kroki

Przed rozpoczęciem badania kwestii, należy zdecydować, jakie będą wykorzystywane przez komputer, który jest zainstalowany w napędzie. Głównymi grupami:

  • Notebook do codziennych zadań.
  • Mocny komputer do gier.
  • komputer biurowy.
  • centra multimedialne.
  • Długoterminowe przechowywanie plików.
  • Dysk przenośny, który nie zawsze jest podłączony.

какие технические характеристики жесткого диска первостепенны. Jedynie w celu określenia konkretnego celu za pomocą komputera PC, można powiedzieć, które parametry dysku twardego jest najważniejsza.

rozmiar

Wielkość (lub współczynnik kształtu) określa szerokość urządzenia. Jest ona mierzona w centymetrach. Dziś czynnikiem forma niemal wszystkich dysków 2.5 / 3.5 cala. Niewiele jest zazwyczaj instalowany w komputerach przenośnych. Duże – w pełnym rozmiarze PC, ale nikt nie przeszkadza do 2,5-calowy dysk twardy z komputera, na który nawet produkowany jest specjalny adapter.

Istnieje magnetycznych i mniejszej wielkości, na przykład, 1, 0.85, 1.8. Są one wykorzystywane przede wszystkim w małych urządzeniach przenośnych, i zwracać uwagę na nich przy wyborze dysku twardego nie jest konieczne.

Rozmiar „twardy” decyduje o jego wagę, a także jaki rodzaj zasilania jest wymagany do kierowania ich pracę. Dlatego zewnętrzny HDD prawie zawsze zawierać jednostkę 2,5-calowy. характеристики внешних жестких дисков – это масса и малая мощность питания, устройство должно работать от USB-разъема. Po tym wszystkim, główne cechy zewnętrznego dysku twardego – to waga i niskie zasilanie, urządzenie musi być zasilane przez USB złącza. Jeśli wnętrze mobilnej HDD zainstalować napęd 3,5-calowy, będą musieli zorganizować oddzielny zasilacz, który będzie musiał trzymać się gniazdka do prawidłowego działania urządzenia.

pojemność

Pojemność – parametr HDD, który określa ile informacje nie mogą być przechowywane w tym samym czasie. характеристики жестких дисков ноутбуков или ПК. To nie może być pozostawiona na bok, opisujące charakterystykę dysku twardym notebooka lub komputera. Zdjęcia, gry, programy, muzyka, filmy – wszystko to wymaga nałożenia „wagę”, a każdy rok ich wnioski do pojemnika tylko rosnąć. Na przykład, nowoczesne gry i format wideo wysokiej rozdzielczości może zająć do 30 GB. Wydajność 2,5 napędów CAlOWy Obecnie pomiary średnie 150 GB 2 TB. 3,5 Wymiary urządzenia mogą być przechowywane w aktualnie 3-5 terabajtów.

1 PL dysku większa objętość będzie tańszy. Oczywiście, to nie powinien pchać konsumenta do zakupu urządzenia 1TB, jeśli masz wystarczająco dużo, a połowa dla niego. Musimy jednak zrozumieć, że kupując dysk twardy, który może pomieścić co najmniej 500 GB, teraz niepraktyczne. Oszczędności będą trochę (200-500 rub.), Ale cena za gigabajt jest imponująca.

geometria

Wybór dysku twardego, nie należy polegać wyłącznie na swojej objętości. включают в себя многие немаловажные параметры. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych dyskach twardych obejmują wiele ważnych parametrów. Powinny one zawierać geometrię. Opisuje on tablic rejestracyjnych i gęstość zapisu na nich. Geometria wpływa zarówno na wydajność dysku twardego, a prędkość pracy z nim.

Zapisywania danych na „HDD” odbywa się na kołach (walcowane) wykonanych z aluminium lub szkła. Są one pokryte folią ferromagnetycznego. Czytanie lub pisanie jest wykonywany głowice umieszczone na wspornikach. Pomiędzy płytą a głowicą zawsze pozostaje luka kilku nanometrów. Każdy dysk jest podzielony na dużą liczbę ścieżek promieniowych, które są podzielone na sektory. W takim systemie w czasie dostępu i prędkość odczytu danych wpływa na promień płyt.

W tym regionie, gdzie tor jest dłuższy, prędkość czytania powyższego, jak coraz większej liczby sektorów na rewolucję przechodzi głową. характеристики жестких дисков размера 2,5 всегда уступают 3,5-дюймовым образцам. Dlatego charakterystyka pojemności dysków są zawsze gorsze od 2,5 do modeli 3,5-calowych. Dysk twardy może zawierać więcej niż jedną płytę. Gęstość zapisu charakteryzuje powyższych parametrów. Wartość określa, ile danych zmieści się na każdym torze.

Całkowita pojemność HDD jest sumą pojemności na każdej płycie. Pochodzenie „Winchester” 1TB zawarte pięć płyt. Jednak technologie rozwijają. Hitachi жесткие диски, характеристики которых позволяют использовать их в серверах, оборудуются сверхсовременными пластинами. Opracowany przez dyski twarde Hitachi, których cechy umożliwiają ich zastosowanie w serwerach, wyposażony w ultra-nowoczesnych płyt. Wydajność każdy jest wówczas równa około GB.

Dziś rynek oferuje komponenty pamięci masowej z różnymi numerami dysków magnetycznych i gęstości zapisu. Jeśli potrzebujesz najbardziej wydajnego dysku twardego, to najlepiej zwrócić uwagę na urządzenia z małą liczbą płytek.

Muszę powiedzieć, że sklepy są mało prawdopodobne, aby dać informacje kupującego na gęstość zapisu. Na oficjalnych stronach internetowych producentów dysków twardych, parametr ten jest również nie zawsze świeci. A jednak podczas wyboru zaleca się dowiedzieć na temat tych opcji, bardziej konkretnych modeli.

prędkość obrotowa wrzeciona

Prędkość odczytu i zapisu zależy, oprócz gęstości, prędkości obrotowej wrzeciona. felgi aluminiowe są zamontowane na osi wrzeciona – wewnętrznego. Wrzeciono i płyta obraca się równocześnie, jako jeden system. Im więcej obrotów to sprawia, że w jednostce czasu, tym szybciej będzie pod głowicą sektora potrzebne.

Na domowym komputerze dyski twarde dostępne są z prędkością 5-10 tysięcy obrotów na minutę. Im mniejsza jest ta wartość, tym mniej ciepła wytwarzane podczas pracy dysku. To samo dotyczy parametru zasilania wymaganą dla normalnej pracy urządzenia. Głównie dla komputerów domowych i dyski laptopów są instalowane z prędkością 5400 obrotów na minutę. To samo HDD najkorzystniejszy dla wyposażenia centrów multimedialnych i innych urządzeń, dla których pierwsze miejsce nie jest prędkość odczytu danych, a także niski poziom wytwarzania ciepła i zużycie energii.

Z prędkością 10 000 obrotów na minutę lub więcej, uznaje się za nadmierne. Dyski te są rzadko wmontowane do urządzeń przede wszystkim ze względu na fakt, że są one bardzo głośne. Jeśli potrzebujesz bardzo szybki dostęp do danych, lepiej zwrócić uwagę na SSD.

interfejs

жесткий диск Sata, характеристики его абсолютно не влияют на эту возможность. Dla każdego płyta nowoczesny komputer PC lub laptop może być podłączony do dysku twardego SATA, jego właściwości są absolutnie żadnego wpływu na tę okazję. Jeśli Twój samochód bardziej niż dziesięć lat, prawdopodobnie do jej potrzeb dysk z interfejsem IDE. Znajdź podobne urządzenie w sklepie jest prawie niemożliwe, ponieważ są one przerwane.

SATA jest reprezentowana przez dwóch standardach, z wstecznej kompatybilności – SATA2 i SATA3. Przy maksymalnej wymiany informacji reprezentowanej przez pierwszy interfejs prędkością około 3 Gb / s. Na drugim – 6 Gb / s. Ponadto SATA3 uległa poprawie funkcji zarządzania zasilaniem.

, работающего через SATA2, "за глаза" покрывают потребности среднестатистического пользователя. Główne cechy dysku twardym, działające poprzez SATA2 „na oczach” pokrycie potrzeb przeciętnego użytkownika. Prędkość odczytu danych z powierzchni płyty ledwo osiągnie wartość progową dostarczone przez autobus.

kesh

Bufor lub bufor, – pośrednie urządzenie magazynowania. Musi to być spowodowane faktem, że prędkość odczyt różni się od prędkości zapisu. Urządzenia komputerowe zażądać również informacje z dysku twardego, nie zawsze można od razu uzyskać do niego dostęp, albo po pewnym czasie wymagać będzie go ponownie. Takie dane to również czas pozostanie w pamięci cache dysku twardego. To zmniejsza przestoje elementów obliczeniowych, ale zmniejsza obciążenie na płycie.

cache HDD do komputerów stacjonarnych i laptopów wynosi 8-128 MB. „Winchester” do większości laptopów są wyposażone w pamięć 8-16 MB. PC jest wyposażony w zasadzie dysków twardych z buforem o 32-64 MB.

жесткий диск HDD, характеристики которого лучше, должен работать быстрее конкурентов. „Na papierze” HDD dysk twardy, którego charakterystyka jest lepiej pracować szybciej niż konkurencja. W praktyce nie zawsze jest to prawda. Na przykład, bufor dysk twardy jest prawie nie zaangażowany w nagraniu dużej ilości plików. Ponadto, wydajność bufora zależy od oprogramowania, „przewodowych” do sterownika zainstalowanego na dysku twardym. Dlatego dążymy do dysków twardych z ogromna pojemność pamięci podręcznej nie jest potrzebny. Wise porównać konkretne wskaźniki szybkości odczytu i zapisu danych, przechowywania niektórych próbek.

MTBF

характеристики жестких дисков, нельзя не сказать о MTBF. Opisując cechy dysku twardego, nie możemy powiedzieć o MTBF. Ten skrót – oznaczenie HDD wskaźnik niezawodności. Jego interpretacja – średni czas beatween awarie. W języku rosyjskim, parametr ten jest nazywany MTBF. To wskazuje, ile godzin dysk magnetyczny może działać w sposób ciągły aż do pierwszego remontu. Funkcja ta jest niezwykle ważna dla urządzenia sprzętowego lub pamięci serwera zainstalowanego w długotrwałego przechowywania plików. Zwykle HDD, ustanowiony specjalnie w tym celu, mają średnio MTBF figura jest 900 tysięcy lub 1 milion godzin. характеристика жесткого диска Seagate серии Constellation как раз приблизительно сравнима с приведенными выше цифрами. Na przykład, cecha ta jest dysk twardy serii Seagate konstelacji prawie porównywalne z danymi podanymi powyżej.

o dostępie swobodnym

Parametr ten określa, jak długo to trwa, aby przesunąć głowicę w dowolnym punkcie toru. Zmierzona charakterystyka w tysięcznych sekundy. czas dostępu – jeden z głównych parametrów HDD. Średnia wydajność zależy bezpośrednio od niego.

Mniej czasu pozwala na wykonywanie podstawowych operacji szybciej. Szef model pamięci serwera jest ustawiony na 2-14 ms. Ten parametr dyski do sprzętu AGD jest zazwyczaj 7-14 ms.

poziom hałasu

Wszelkie nowoczesne urządzenie elektroniczne może nie działać całkowicie milczy. Dyski twarde, oprócz elementy elektroniczne zawierają płytę obrotową, wrzeciono, czytać głowy. Obecność tak dużej liczby ruchomych części sprawia, HDD jednym z najbardziej hałaśliwych urządzeń PC. Tego wskaźnika tylko wentylator chłodzący daje „Winchester”.

Hałas jest mierzone dB. Powoli wrzecionem, niższej obcych dźwięków następuje w czasie pracy. Postać 26 dB jest uważana za dość niskie. Jest to niemożliwe, aby znaleźć się w tym samym czasie bardzo ciche i bardzo wydajne urządzenia. Zawsze trzeba iść na kompromis i wybrać dysk twardy o charakterystycznej, która jest najważniejsza.

zużycie energii

напрямую влияют на потреблении энергии устройством. Funkcje dysku twardego bezpośrednio wpływa na zużycie energii przez urządzenie. Najściślej zbadać poziom zużycia energii przez dysk twardy, który można następnie zainstalowane w komputerach przenośnych. Im wyższy wynik, tym niższa laptop móc pracować na zasilaniu bateryjnym.

W uzupełnieniu do powyższego, konsumpcja „dysk twardy” energii trakcie zapisu lub odczytu jest przekształcana w ciepło. Dlatego energochłonne napędy nie jest konieczne, aby wyposażyć komputery, które następnie nie będą w stanie wprowadzić dodatkowe elementy chłodzące.

Oczywiście, wartość parametru opisanego łatwo znaleźć w zasobach internetowych producenta, ale nie należy ufać w każdej chwili. Jest to najlepiej szukać informacji w sieci niezależnych testerów.

sshd

Sshd – nie zwykłe dyski twarde. One harmonijnie łączą zalety dysków magnetycznych i półprzewodnikowych. W tym przypadku ten ostatni można stosować jako dodatkowy bufor. Zatem czytanie lub pisanie prędkość jest zwiększana, a cena za gigabajt jest prawie na tym samym poziomie.

Chociaż sshd technologia jest dość obiecujący rynek akcesoriów komputerowych oferuje niewielką liczbę takich urządzeń. Zasadniczo ich wielkość – 2,5 cala, a zastosowanie takich dysków w komputerze stacjonarnym nie zawsze jest wskazane.

скорости которых намного выше, чем у классических HDD. Najbardziej łatwe do znalezienia Toshiba dyski twarde, którego cechy są znacznie większe prędkości niż klasycznego HDD. Po wszystkich plików wykorzystywanych przez system operacyjny, są już w nieulotnej pamięci podręcznej, a zatem włączenie głównych programów komputera i wczytanie bardzo szybko.