474 Shares 5077 views

Niższy Taman: zabytki, natura, klimat

W zachodniej części Terytorium Krasnodar jest słynnym półwyspem Taman, gdzie działa ponad sto różnych placówek służby zdrowia, dobrze znane nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami.

Taman, którego atrakcje rocznie przyciągają wielu turystów, jest naprawdę wyjątkowym obszarem z bogatą historią i niezwykłą przyrodą. Tutaj można łatwo pływać na dwóch morzach przez jeden dzień, ponieważ półwysep Taman jest płukany wodami dwóch mórz – Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Linia brzegowa charakteryzuje się jej wytrzymałością, obecnością wielu zatok, ujściach i stokach. Delta Kubanu wpływała na kształtowanie się nowoczesnego wyglądu półwyspu . Taman wybrzeża jest głównie strome, składające się z skał skorupowych i skał wapiennych.

Plaże w Tamanach na Morzu Czarnym to kamieniste, kamieniste i piaszczyste plaże z niezwykle czystą wodą, gdzie rano można spotkać delfiny polujące. Płytkie plaże Morza Azowskiego najlepiej nadają się dla turystów z dziećmi.

I nadal najważniejsze jest to, co Taman jest znany. Zabytki, naturalne i historyczne, dosłownie na każdym kroku. Każde ziarno piasku zawiera echa historii i jeśli kamienie mogą mówić, opowiedzą nam wiele ciekawych rzeczy.

Więc co to jest mapa Tamani z zabytkami? Co warto odwiedzić osobę, która postanowiła spędzić wakacje na tym wspaniałym półwyspie?

Kto wśród nas nie słyszał słowa "Tmutarakan"? Więc to tutaj. Ludzie zaczęli osiedlać się w tych miejscach w VI wieku pne. Hermonassa, Samkertz, Tamatarha, Matarha, Matrika, Matrega, Taman, Tmutarakan – to było imię tego miasta w różnym czasie iz różnych narodów. Na jego terytorium wciąż istnieją różne artefakty. W muzeum, położonym w miejscowości Taman, można zobaczyć zbiór eksponatów opowiadających o tym wspaniałym mieście.

Turecka fontanna (zwana też studniami tureckimi) to niesamowita struktura hydrotechniczna, która istnieje od 15 wieku do chwili obecnej. Podobnie jak w przypadku małego domku, a nie fontanny, jest wyjątkowy, ponieważ został zbudowany w miejscu, gdzie cały czas miały problemy ze słodką wodą, a zatem są źródłem kondensacji, którego urządzenie nadal jest tajemnicą.

Także w Taman jest domem muzeum M.Yu. Lermontov. Oczywiście sam dom, w którym przebywał, nie był zachowany, ale muzeum, zrekonstruowane z notatek współczesnych, dokładnie odzwierciedla ducha tamtych czasów. Bielone ściany, małe pokoje, przedmioty codzienne – wszystko tak jak w czasach wielkiego poety.

Taman słynie z kościoła wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny. Według legendy, dzwony tego kościoła zostały wyrzucone z narzędzi kozackich w Zaporożu, którzy byli pierwszymi Rosjanami, którzy przybyli, aby osiąść Taman. Tutaj trzymano sztandarowy sztandar Kozaków i timpani, z pomocą którego Kozacy zwołali się na rado. Odnowione wnętrze kościoła jest dokładnie takie samo jak oryginalne.

Charakter tego regionu jest również niesamowity. Na półwyspie są jeziora solne, których dno pokryte jest błotem leczniczym zawierającym siarkowodór, brom i jod. Ale to nie jedyne źródła błota, które Taman jest znany. Interesującymi dla fanów poprawą ich zdrowia są oczywiście słynne błotne wulkany. Bezpośrednio z głębi ziemi brud z bąbelkami gazów olejowych ma korzystny wpływ na skórę, przyczynia się do jego odmłodzenia.

U ujścia Akhtanizovsky znajduje się słynna dolina lotosów. Te ogromne i niezwykle piękne kwiaty w rozkwicie mogą osiągnąć pół metra średnicy. Co do tej atrakcji, Taman, którego zdjęcie nie może pozostawiać obojętnego, w rzeczywistości wszystko jest o wiele piękniejsze i romantycznie. Zgodnie z istniejącymi przekonaniami, którzy wdychali niepowtarzalny i tajemniczy zapach tego kwiatu, trzeba być mądrym. A jeśli szeptane życzenie zostanie szeptane do nieprzerwanego pąka, z pewnością się spełnią. Najlepiej odwiedzić dolinę lotosu w lipcu-sierpniu (lub na początku września), kiedy rozpoczyna się pora kwitnienia.

Nie można nie wspomnieć o tym, że podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w Taman odbyły się najgłośniejsze krwawe bitwy. Dosłownie każdy metr kwadratowy jest zalany krwią radzieckich żołnierzy, którzy zmarli na wyzwolenie swej ojczyzny, co świadczy liczne zabytki wojskowe i obeliski.

Oczywiście, można powiedzieć bez końca o tym, co Taman jest znany. Zabytki tutaj prawie na każdym kroku, ale z tego artykułu wymieniono tylko najbardziej podstawowe.