130 Shares 9478 views

Klaster jest uniwersalnym narzędziem zwiększającym produktywność

Ciekawa sytuacja rozwinęła się we współczesnym rynku IT. Potężne serwery, które kosztowały kilkadziesiąt razy droższe od konwencjonalnych komputerów osobistych, przewyższają je tylko dwa do trzech razy maksymalnie. Pytanie brzmi, dlaczego warto płacić więcej, jeśli możesz używać doskonałej technologii i połączyć kilka różnych komputerów osobistych w klastrze. Pomoże to zaoszczędzić pieniądze i nie stracić mocy, która jest potrzebna do pewnych celów. Ponadto, w premie otrzymujesz duplikat. Klaster przełączania awaryjnego pozwoli zbudować ultra-niezawodny system.

Technologia klastrów jest szeroko stosowana w różnych dziedzinach działalności, gdzie potrzebny jest tylko potężny komputer. Klaster to pewna grupa (dziesiątki, setki tysięcy) różnych komputerów, zjednoczona w taki sposób, że stanowi integralny zasób do przeprowadzania obliczeń. Jednocześnie, pomimo dużej liczby elementów, jest postrzegana jako jedna całość.

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się technologii łączenia komputerów w klastrze jest szeroka popularność Internetu i jego dzikie stopy wzrostu. Wzrost liczby przekazanych informacji wymagał potężnych systemów przetwarzania. Ale sprzęt, ze względu na swoje technologiczne wyrafinowanie, nie zawsze może poradzić sobie z zadaniami, które są mu przypisane. Dlatego też potrzebna jest łączność tej części sprzętu w celu wykonywania globalnych zadań. Ponadto duża niezawodność, jaką może dostarczyć grupa serwerów, była konieczna dla dużych korporacji, które przechowują ogromne ilości informacji.

Dzięki ich położeniu terytorialnemu klastry są podzielone na scentralizowane i zdecentralizowane. Po pierwsze, z reguły, znajdują się one w jednym pomieszczeniu, ten drugi, wręcz przeciwnie, może być rozproszony w znacznych odległościach od siebie. Coraz częściej ta technologia jest wykorzystywana w dziedzinie komputerów, które wymagają wysokiej wydajności sprzętowej.

Wysoka jakość elementów łączących, duża moc pojedynczych stacji przy dużych prędkościach przetwarzania strumieni informacji – wszystko zintegrowane z klastrem to ogromne urządzenie, które pozwala wykonywać zadania absolutnie złożone: od symulacji katastrof do kontrolowania kolizji atomów przy małych prędkościach.

Kolejnym etapem w rozwoju technologii sieciowych może być matrycowy system komputerowy. Jego istotą jest fakt, że bezobsługowe zasoby wszystkich komputerów i urządzeń tworzących sieć są wykorzystywane do rozwiązywania globalnych problemów. Osiąga się to poprzez równoległe przetwarzanie informacji.

Systemy klastrowe mają wiele zalet w stosunku do konwencjonalnych struktur monoblokowych. Są znacznie wydajniejsze, bardziej wydajne i niezawodne. Dzięki zastosowaniu technologii klastrowej możliwe jest osiągnięcie niemal każdego zadania, niezależnie od stopnia złożoności.