306 Shares 1962 views

Centaury: zastosowanie i właściwości użytkowe

Wspólna centaury (nazwa medyczna – trawa centaury lub Centaurim heiba) – to jedno, dwuletni zielnych zioło Gentianaceae rodzina, 10-40 cm wysokości. Główny w trawy – macierzystych rozgałęziony górnych, cienkich i lekkich jasnych kolorach. Pędy czworokątnym, stojące, zazwyczaj pojedynczy, Top – dychotomicznie rozgałęzione. Liście – mały, cały, podłużne, cienkie. Radical zebrane w gniazdku, jajowaty, krótki; Łodyga – lancetowaty, osadzoną naprzeciwko. Prasowane kwiatostany są małe jasne różowe kwiaty z 5 płatków. Owoce – wąskie i wydłużone cylindryczne pudełko z dużą ilością nasion. Kiedy światło słoneczne na kwiaty roślin, płatki są zakrzywione w taki sposób, że stają się jak gwiazda. Kwitnie od czerwca do sierpnia (kwitnienie występuje tylko miejscach nasłonecznionych), okres od sierpnia do października owocowania.

Zakład znajduje się na Ukrainie, w Azji Środkowej, Ameryce Północnej, Europie i na południu europejskiej części Rosji, Ałtaju, Kaukazu i Syberii Zachodniej.

Rośnie na słonecznych łąki, wzgórza, pola siano, skraju lasu, suchych łąkach i innych publicznie posiadanych i nasłonecznionych miejscach.

Wykrój do celów leczniczych

Do celów leczniczych zbierać trawę centaury zwykły z rozetą. Zbierane na początku rozkwicie przed liście żółkną radykalne. Roślina jest zwykle tnie się na 5-8 cm od ziemi. Trawa nakładana na cienką warstwę papieru lub wiązać je w wiązki i wysuszono w cieniu (dachem) w miejscach wentylacji (poddasza), albo w specjalnych suszarek o temperaturze 40-50 ° C. Trawa może być przechowywany około 2 lat.

Skład chemiczny centaury

Rośliny trawy znajdują flawonoidy, alkaloidy (gentsianin), gorzkie glikozydy (eritrotsentaurin, amarogentin, gentsiopikrin, eritaurin) ksantony, olejki, żywice, sterole, śluzu oleanolowy i kwas askorbinowy, taniny. Dodatkowo zawierał węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza), witaminy, mikro- i makroelementy (żelazo, cyna, siarka, itp.)

Centaury: właściwości i zastosowania

Herb centaury, który zatwierdza zastosowanie zarówno w medycynie tradycyjnej i ludowej i homeopatii, jest bardzo cenna i jest skutecznym lekarstwem na wiele dolegliwości.

Preparaty centaury posiada właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, choleretic, łagodny środek przeczyszczający, hemostatyczne i przeciwbólowe, wątrobę efekt gojenia ran.

Odkryta w trawie goryczy, poprawia trawienie, pobudza apetyt, zwiększają produkcję soku żołądkowego. centaury dlatego często wykorzystywane jako część apetytu i zwiększyć ziołowy żołądka.

Ze względu na zawartość użytku gentsianina centaury z znaleziony i jak środek uspokajający. Ponadto, trawa ma tonik i tonik wpływ na osłabiony organizm, co jest bardzo ważne w okresie pooperacyjnym. Ponadto, centaury leki mają przeciwgorączkowe i znieczulające (środek przeciwbólowy) efekty.

Wskazania do stosowania centaury są takie choroby, zmęczenie, zmęczenie, jadłowstręt nerwowy, pęcherzyka żółciowego lub wątroby, wzdęcia, przewlekłe zapalenie jelit, bóle żołądka i jelit, brak apetytu, niektórych chorób ginekologicznych, migrena, anemia, zapalenie zatok, choroby skóry.

Centaury, którego stosowanie w medycynie ludowej – nie jest rzadkością, jest stosowany w postaci wywary i napary We wszystkich powyższych przypadkach, jak również efektywnie wykorzystywane w nerwice, cukrzyca, grypa, malaria, choroby nerek i choroby serca, zgaga, obrzęki, zaburzenia czynności wątroby, padaczki, gruźlica płuc, atonia jelit, zapalenie błony śluzowej żołądka (anatsidnyh lub hypoacid) robaki.

Uzasadnione i centaury zewnętrznej aplikacji, na przykład, długo niegojących się ran, wysypki, dna, wypryski, wrzody piszczelową, czyraki.

Centaury z powodzeniem stosowany w leczeniu alkoholizmu (w tym ataki pitnej), a osobno oraz jako części opłat.

Świeży sok trawę stosowane miejscowo na choroby uszu w postaci kropli, a do wewnątrz – w chorobach żołądka, wątroby, pęcherzyka żółciowego.

I centaury znalazły zastosowanie jako środek alergii pokarmowej u dzieci.

Przepisy z centaury

Sposoby stosowania są różne rośliny – nalewki, wlewy, herbaty, olej, sok, bulion (wewnątrz), na zewnątrz – szlifowanie i spręża.

1. Rosół protivoglistnoe. Aby to zrobić, weź równe części centaury trawy i piołunu, mieszanej. Dalsze łyżka uzyskanej mieszaniny dodano 250 gramów wrzącej wody na 20 minut, umieszczone na ogień, następnie brzeczkę przesączono i rozpuszczono w pustym żołądku, rano i wieczorem (pół szklanki) na tydzień.

2. żołądka o wysokiej kwasowości, zgaga skuteczne zbieranie infuzji:

Take 2 tabeli. liść łyżka leku marshmallow i trawy Centaury wlać 600 g wrzącej wody, 4 godziny domagać przyjmowane doustnie przed posiłkami, 4 razy dziennie po 100 ml.

3. giperatsidnom żołądka, zgaga, alergie, wzdęcia, aby poprawić trawienie, a także w celu wzmocnienia organizmu po ciężkich chorób stosując wlew ziół. W tym celu kielich wrzącej wody, 10 g wylać trawa, nalegają na 2 godziny i przesączono. Spożywane przed jedzeniem łyżkę trzy razy dziennie.

4. przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu jest skuteczny takie infuzji: w 1 litrze wrzącej wody twierdzą, 20 ° C wsad pozostawiono do ochłodzenia i tsedyat. Picia ciepłego naparu, 100 g przed posiłkami. Ten sam napar może pomóc w cukrzycy i zapalenia pęcherzyka żółciowego.

5. Do leczenia alkoholizmu kubka wrzącej wody wlać 2 tabeli. łyżki ziół gotowane przez 10 minut, 2 godziny nalegać tsedyat i pić trzy razy dziennie dla trzeciej filiżanki. Leczenie – 2 miesiące.

W tym samym centaury problemu stosować w mieszaninie z tymianku, zegarek Poncyria i oregano (w proporcjach odpowiednio od 1: 3: 1: 3). Dwie szklanki przegotowanej wody wlać 4 tabeli. łyżeczki tej mieszaniny 10 min. nalegać. Potrwać jedzenie 100 ml trzy razy dziennie i 4 raz – przed snem. Zabieg trwa 2-2,5 miesięcy. Jednocześnie na początku leczenia i konieczności rezygnacji alkoholu i paleniem tytoniu.

Centaury: przeciwwskazania

Suplementacja centaury zioło jest przeciwwskazany u pacjentów z wrzodami żołądka i jelit. Ostrożnym trzeba być i ci, którzy zaobserwowali, nadwrażliwość na tej rośliny.

Przekroczenie zalecana dawki mogą powodować niestrawność.