560 Shares 4696 views

Moje dziecięce i pionierskie krawat

Ostatnio mój syn i ja mieliśmy niezwykłą i nieco ciekawą rozmowę, bardziej jak anegdotkę. Pochodził ze szkoły i zaczął mówić o dziecich, które żyły długo i przez cały czas. Na moje pytanie o to, co te dzieci tłumaczyły, syn odpowiedział:

– Mamo, nie wiesz, tłumaczyły babcie!

– Gdzie tłumaczyłaś? – Zastanawiałem się, zapytałem.

"Mamo, jakże nie rozumiesz!" Przechodzili babcie po drugiej stronie ulicy, a na szyjach mieli takie czerwone rzeczy – syn był oburzony.

Od razu zorientowałem się, kto mówi, ale nadal postanowiłem zadać jeszcze jedno pytanie:

"Więc mówisz o pionierach, a czerwona rzecz jest pionierem?"

– Tak – potwierdził wesoło Anton. Chciałem więcej zapytać:

– Powiedz mi, co myślisz, co się stało z tymi ludźmi i gdzie teraz są?

"Mama, to było dawno temu", powiedział syn z wiedzą: "Wszyscy umarli jak dinozaury".

Jego syn nie potrafił długo zrozumieć, dlaczego jego matka śmieje się tak długo.

Po pierwsze, ikona Oktyabr, potem krawat Pioneera i odznaka Komsomola. Bez tego atrybutu publicznych organizacji zajmujących się dziećmi i młodzieżą do reprezentowania Związku Radzieckiego jest niemożliwe. Edukacja ideologiczna nowych obywateli kraju, poświęcona partii komunistycznej, była zadaniem państwa. Wielu młodych ludzi bardzo trudno docenić skalę i siłę struktur tych organizacji, a następnie każde dziecko, które ma zostać pionierem, było honorowe i znaczące.

Przystąpienie do pionierów jest jednym z najjaśniejszych wydarzeń w moim dzieciństwie. Ciągle pamiętam, jak związać krawat pioniera. Ponieważ było to konieczne każdego dnia, aby go umyć i żelazo, ponieważ cały czas był zeskrobywany i zepsuty. Jak bardzo był drogi krawieckiej pionierki, jak dumni byli w czwartej klasie i jak wszyscy uczniowie szkół średnich, opuszczając budynek szkoły, próbowali ukryć je dalej w torbie …

Stworzyłem zapytanie w wyszukiwarce i byłem zdziwiony tym, ile różnych witryn oferuje zakup krawat pionierów: rozmiary są oferowane najróżniejsze, zakupy hurtowe i detaliczne, dostawa bezpłatna i taryfy. Jak się okazało, sowieckie symbole są bardzo popularne w WNP. Dla kogoś pionierski krawat to produkt, dla kogoś – znane i ulubione oznaki odległego dzieciństwa lub młodości.

Oto kilka interesujących faktów z historii pionierów, które pozostały w mojej pamięci.

Organizacja pionierska pojawiła się w 1922 r., A do 1925 r. W ZSRR było około półtora miliona pionierów. Za kilka lat prawie wszyscy dzieci z trzeciej lub czwartej klasy przyjęli jako pionierów.

Organizacja pionierska powstała w opozycji do ruchu skautowego popularnego w dwudziestych ubiegłego wieku. Krawat, jako znak odróżniający, został wymyślony nie przez pionierów, ale przez harcerzy.

W czasie formacji pionierska organizacja nosiła imię Spartakusa. Otrzymała imię Lenina po śmierci lidera.

Skala pionierskiej organizacji była ogromna. Gazeta została wydana w wielu językach, codziennie emitowana przez radio. W ramach organizacji pracy odbyły się przeglądy, koncerty, zebrania i wiecy.

To dzięki pionierom pojawiły się obozy letnie dla dzieci w ZSRR, które nazwały torami pionierskimi. Najbardziej znanym i prestiżowym spośród nich był All-Union Young Pioneer Camp "Artek". Znajduje się na wybrzeżu Morza Czarnego i nadal funkcjonuje.

Oprócz krawat pionierów, była też pionierska odznaka, atrybuty te zostały zużyte razem.

Początkowo krawat pioniera został wykonany z twardej tkaniny bawełnianej. Następnie zamiast tego zaczął używać octanu. Co roku przemysł szyfrujący Związku Radzieckiego wyprodukował ponad trzy miliony pionierów. Kosztował 58 centów.

Trójkątny kształt krawata symbolizował jedność pionierów, ich przywódców – członków Komsomola i mentorów – komunistów.

To było inne życie, inne dzieciństwo i inny kraj.