446 Shares 9899 views

Brytyjski psycholog Richard Lynn: biografia, zajęcia i interesujące fakty. "Ewolucja, rasa i intelekt", Richard Lynn

Richard Lynn jest znanym brytyjskim psychologiem, który jest założycielem teorii relacji między poziomem inteligencji a wyścigiem człowieka. Ta teoria znalazła uznanie w kręgach, ale otwarcie rasistowskie wypowiedzi Linna są nadal przedmiotem kontrowersji, a jego dzieła są powszechnie uważane za sprzeczne. Jednak niezależnie od opinii publicznej, prace tego psychologa są rozpoznawane. Richard Lynn napisał wiele pracy na ten temat i inne tematy, a jednym z najsłynniejszych jest książka "Ewolucja, rasa i intelekt".

Wczesne lata

Richard Lynn urodził się w 1930 roku w Bristolu, w rodzinie naukowca Cindy Harland. Ten botanista i genetyk znany był z pracy nad badaniem genetyki bawełny. Jednak wraz ze swym ojcem rozłączył się od najmłodszych lat, gdy rodzice rozwiedli się. Richard po raz pierwszy spotkał swego ojca, gdy miał dziewiętnaście lat. Potem Harland wrócił do Wielkiej Brytanii z Ameryki Południowej, aby uczyć na uniwersytecie. Lynn sam otrzymał imponujące wykształcenie, w tym ukończył prestiżowy Uniwersytet w Cambridge. Pracował jako nauczyciel psychologii, ale jego sława zyskała dopiero w 1973 roku. Wtedy właśnie napisał wysoce rezonowany przegląd jednej z książek. W nim wyraził pogląd, że pomaganie krajom trzecim jest pozbawione znaczenia, ponieważ ludność tych krajów jest dużo gorsza od zwykłych białych ludzi, nie jest przystosowana do tego świata, więc nie ma powodu, aby wydawać pieniądze na ich pomoc. To wtedy Richard Lynn został po raz pierwszy zauważony przez opinię publiczną.

Wzrost IQ w świeckich ludzi

Jednym z pierwszych zjawisk, nad którymi pracował Lynn, jest nagłe podskoki poziomu inteligencji w kręgach świeckich. Jak widać, głównym tematem, który Richard Lynn studiował w swoim życiu, jest inteligencja. Nie tylko on pracował nad tą teorią, dlatego efekt zwiększania inteligencji wśród ludzi świeckich nazywany był "efektem Flynn" na cześć innego naukowca. Teraz jest standardowa i ogólnie przyjęta w psychologii, ale niektórzy nazywają to efektem Linn-Flynn, ponieważ Richard również wniósł poważny wkład w jego studia. Jest mało prawdopodobne, aby ten naukowiec stał się tak popularny tylko z powodu tych badań. Głównym tematem, dzięki któremu Richard Flynn stał się znany na całym świecie, jest wyścig.

Rasy i różnice w inteligencji

Pod koniec lat siedemdziesiątych Linn przeprowadził badanie, w którym stwierdził, że osoby żyjące w północno-wschodniej Azji przeciętnie są o sześć punktów większe niż IQ niż Europejczycy, co z kolei przeciętnie o trzydzieści punktów przewyższa Afrykanów. W swojej karierze opublikował wiele prac na ten temat, w tym fakt, że zbadał Murzynów i doszedł do wniosku, że ci Afroamerykanie, których kolor skóry jest lżejszy, mają wyższe IQ niż te, których skóra jest ciemniejsza. Powodem, dla którego nazwał faktem, że bardziej jasnobrudzona czarna ma więcej krwi europejskiej, więc są mądrzejsi.

Oczywiście, jego dzieła były krytykowane wszędzie, wielu naukowców zauważyło, że są one bardzo jednostronne i nie biorą pod uwagę wielu innych czynników. Oczywiście, Linn miał zwolenników, którzy zgodzili się ze wszystkim, co napisał Richard Lynn. Racjonalne różnice w wywiadzie stały się bardzo pilnym tematem. Czołowe czasopisma naukowe odmówiły opublikowania jego dzieł, a słynny naukowiec James Watson został zmuszony do rezygnacji z pracy, kiedy przypadkowo cytował prace Linn.

Połączenie między IQ a bogactwem narodów

Richard Lynn w jednej ze swoich książek twierdził, że różnica w wywiadzie znacznie wpływa na gospodarkę krajów. W tych krajach, gdzie jest niski PKB, był w stanie wykryć niższy poziom inteligencji mieszkańców. Znowu wiele osób zaczęło trzymać tę samą opinię co Richard Lynn: rasowe różnice w inteligencji istnieją i bezpośrednio wpływają na wiele dziedzin życia.

Jednocześnie jednak ogromna liczba naukowców wyraziła opinię, że z książki Linny jest niemożliwe, że dane z niej nie są wiarygodne, praktycznie na każdej stronie znajdują się luki, które po jego zakończeniu całkowicie zniszczą teorię Linna. A więc praca naukowca nie była zalecana do czytania i została uznana za frywolną i niewystarczająco uzasadnioną, aby uznać ją za coś wartościowego w świecie poważnej nauki.

To jednak nie powstrzymało naukowca od dalszej pracy w tym samym kierunku. Richard Lynn napisał w swojej karierze więcej niż jedną książkę. Wyścigi, narody, intelekt – były to główne tematy, a zasada zawsze była taka sama. Próbował w każdy możliwy sposób udowodnić, że intelekt człowieka zależy od jego rasy i że rasa afrykańska jest najmniej rozwinięta intelektualnie.

Analiza ewolucyjna

Jednak najbardziej żywą i znaną książką, napisaną przez Richard Lynn, jest "Ewolucja, rasa, intelekt". To jego najbardziej globalna praca. Analizuje ogromną ilość danych zebranych z całego świata. Ogólnie rzecz biorąc, książka opisuje dane z ponad 800 tysięcy osób. W metaanalizie Linn udowadnia, że średnia ocena IQ jest najwyższa dla osób z Azji Wschodniej, a następnie Europejczyków. Jeśli chodzi o Afrykanów, główny cel badań nad Lynn, pozostają w tyle za Europejczykami średnio o 32 punkty. W niektórych przypadkach statystyki pokazują, że Afrykanie są głupsi niż Europejczycy o ponad 45 punktów. To kosztem tej książki, opublikowanej w 2006 roku, że Richard Lynn stał się sławny na całym świecie. "Ewolucja, rasa, intelekt" to praca, która przyciągnęła wiele uwagi, ale nadal nie chce być traktowana poważnie.

Różnica w wywiadzie między mężczyznami a kobietami

Jak już zrozumiałeś, niezwykle niejednoznacznym naukowcem jest Richard Lynn. "Ewolucja, rasa, intelekt" to książka, która wywołała wielki rezonans w społeczeństwie. Jednak związek między rasą a intelektem – nie był to jedyny (choć faworyt) temat naukowca. Na przykład, na pewnym etapie jego kariery, próbował udowodnić, że mężczyźni mają wyższą inteligencję niż kobiety, ponieważ wiadomo, że stosunek rozmiarów mózgu jest również nierówny. Jednak jego teoria została odrzucona przez dużą liczbę naukowców.

Eugeniki

Lynn również zwróciła uwagę na eugenikę, próbując zidentyfikować niektóre z głównych problemów. Uważał, że ludzkość pogarsza zdrowie, inteligencję i sumienność. Jako jeden z powodów wyróżniał postęp społeczeństwa. Lynn wierzyła, że w społeczeństwie przedindustialnym dobór naturalny działał w pełni, ale gdy społeczeństwo rozwijało się, postęp medycyny, selekcja naturalna zaczęła osłabiać, co tłumaczy ogólny spadek inteligencji w społeczeństwie. Powiedział również, że dzieci z najwyższym poziomem inteligencji są jedynymi w rodzinie, podczas gdy dzieci z dużych rodzin mają niższe poziomy inteligencji.

Dziś

Obecnie Richard Lynn jest członkiem głównego funduszu naukowego Pioneer Fund, który pod wieloma względami z powodu jego udziału, Linn został uznany za rasistowskiego. Jednocześnie z drugiej strony fundacja sponsorowała wiele badań naukowych, które w przeciwnym razie nie mogłyby mieć miejsca w ogóle. Ostatnia książka Linna została opublikowana niedawno – w 2015 roku. Naukowiec ponownie wrócił do swojego ulubionego tematu, tym razem skupiając się na sporcie. Książka nazywana jest "wyścigiem i sportem: ewolucja i różnice rasowe w osiągnięciach sportowych".

Dziedzictwo

Niezależnie od tego, jak mogą wydawać się niejednoznaczne i rasistowskie badania Lynn, jego wkład w naukę i badanie ludzkiej inteligencji jest rozpoznawany i ważny. Wielu naukowców uważa, że dane, które Lynn zebrała w swojej książce "Ewolucja, rasa, intelekt", są imponujące, a sama książka miała poważny wpływ na badania różnic w ludzkiej inteligencji. Ale w tym samym czasie wielu naukowców krytykuje go i stale obala jego argumenty. Jest winny za ukrywanie niezbywalnych danych z badań, aby udostępnić publicznie tylko te informacje, które odpowiadają jego przekonaniom. I to nie są tylko bezmyślni przeciwnicy, prowadzą naukowców, którzy mają własne fakty. Na przykład wielokrotnie potwierdzono, że Lynn wykorzystywała inteligencję dzieci afrykańskich do opóźnienia umysłowego, aby rozwinąć przeciętną inteligencję krajów afrykańskich. I to nie jedyna sprawa, dlatego raczej trudno brać wiarę w dzieła, które naukowiec publikuje.