672 Shares 2057 views

Prób i błędów: zalety i wady

Ludzkość pochodzi kilka tysięcy lat temu. I przez cały ten czas jest stale ewoluuje. Przyczyny tego zawsze było dużo, ale bez pomysłowości człowieka nie jest po prostu możliwe. Prób i błędów była i jest obecnie jednym z głównych.

Opis sposobu

Wyraźnie zapisane w dokumentach historycznych z tej metody jest mała. Ale pomimo tego, że zasługuje na szczególną uwagę.

Prób i błędów – metoda, w której roztwór uzyskuje się poprzez wybór opcji dopóki wynik nie jest to (na przykład w matematyce) lub do zaakceptowania (w wymyślaniu nowych metod w nauce).

Ludzkość od zawsze cieszył się tą metodą. Mniej więcej sto lat temu, psychologowie próbowali znaleźć powszechne wśród ludzi, którzy korzystali z tej metody poznania. I udało się. Osoba, która szuka odpowiedzi na wyzwanie, zmuszony do wyboru opcji, aby eksperymentować i spojrzeć na wynik. To trwa tak długo, jak długo nie przychodzi objawienie w tej sprawie. Eksperymentator przechodzi na nowy poziom myślenia w tej kwestii.

Sposób w historii świata

Jednym z najbardziej znanych ludzi, którzy używali tej metody był Edison. Każdy zna jego historia żarówki wynalazek. Eksperymentował do tego czasu, to jeszcze nie zdarzyło. Ale Edison udoskonalił tę metodę. Podczas poszukiwania rozwiązań, podzielił zadania między ludźmi, którzy pracowali dla niego. W związku z tym materiałem na otrzymywać znacznie więcej niż w pracy jednej osoby. I na podstawie prób i błędów danych okazała się wielkim sukcesem w działalności Edisona. Dzięki tego człowieka były instytuty badawcze, które są wykorzystywane, w szczególności, ta metoda.

Stopień trudności

W tej metodzie, istnieje kilka poziomów trudności. Zostali więc podzielony na lepsze wchłanianie. Zadaniem pierwszego poziomu jest uważany za łatwy i poszukiwanie jego rozwiązania wydatkowane trochę energii. Ale odpowiedzi nie ma tak dużo. Wraz ze wzrostem stopnia wzrasta trudność i złożoność zadania. Prób i błędów klasy 5 – najbardziej trudny i czasochłonny.

Konieczne jest, aby pamiętać, że wraz ze wzrostem poziomu złożoności i zwiększenie ilości wiedzy posiadanej przez człowieka. Aby lepiej zrozumieć, o co chodzi, za technikę. Pierwszy i drugi poziom pozwalają wynalazcy, aby ją poprawić. W ostatnim etapie złożoności stworzył zupełnie nowy produkt.

Na przykład, w przypadku, gdy młodzi ludzie są przedmiotem pracy wziął trudnych problemów żeglugi powietrznej. Studenci nie mają taką samą wiedzę jak wielu naukowców, którzy pracowali w tej dziedzinie, ale ze względu na szeroki zakres wiedzy dzieci mam znaleźć odpowiedź. Oraz z obszaru rozwiązań było w daleko od biznesu nauka cukierniczego. Wydawałoby się, że jest to niemożliwe, ale to jest fakt. Młodzi ludzie nawet wydał zaświadczenie o prawach autorskich do ich wynalazku.

Zalety sposobu

Pierwszą zaletą może być słusznie uważane za twórczy. metodą prób i błędów, problem jest rozwiązany pozwalają korzystać z obu półkul mózgu, aby szukać odpowiedzi.

Należy podać przykład jak zbudować łódź. Wykopaliska pokazują, jak w ciągu wieków, kawałek po kawałku zmienia kształt. Naukowcy ciągle próbuje czegoś nowego. Jeżeli łódź zatonęła, a następnie przekroczył ten formularz jeśli pozostały do pływaka, a następnie zwróć uwagę na to. Zatem rozwiązanie kompromisowe został znaleziony w końcu.

Jeśli zestaw zadanie nie jest zbyt skomplikowane, metoda ta zajmuje trochę czasu. Pewne problemy mogą być pojawiające się dziesięć wariantów, jeden lub dwa z nich są poprawne. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, na przykład, robotyki, w tym przypadku bez użycia innych metod dochodzenia mogą przeciągnąć na dziesięciolecia i przyniesie miliony opcji.

Podział zadań na kilku poziomach, aby ocenić, jak szybko i stanie reprezentować poszukiwania rozwiązań. Zmniejsza to czas na decyzję. I metoda prób i błędów może być stosowany równolegle z innymi zadaniami w kompleksie.

ograniczenia

Wraz z rozwojem techniki i nauki, metoda ta zaczęła tracić swoją popularność.

W niektórych miejscach po prostu nieracjonalne stworzyć tysiące próbek, aby zmienić jeden element. Tak często teraz stosować inne metody oparte na specjalistycznej wiedzy. W tym celu badano naturę rzeczy, interakcji z elementów ze sobą. Stal stosowana obliczeń matematycznych i badań naukowych, eksperymentów i doświadczeń z przeszłości.

Metoda prób i błędów jest nadal bardzo przydatne w pracy. Jednak aby zbudować samochód w taki sposób, już wydaje się głupie i nieistotne. Więc teraz, w obecnym stanie cywilizacji, konieczne jest w naukach ścisłych dla najbardziej wykorzystać część innych metod.

Często, gdy rozważa sposoby problem można opisać wiele bardzo drobnych rzeczy i nie uwzględnia ważnych rzeczy a priori. Na przykład, wynalazca penicyliną (antybiotyk) twierdził, że przy odpowiednim podejściu mógłby wynaleźć lekarstwo na dwadzieścia lat przed nim. Mogło to przyczynić się do zbawienia niezliczonych życiu.

Kiedy złożone problemy mają często do sytuacji, w której sama kwestia jest w tym samym obszarze wiedzy, a jego rozwiązanie – zupełnie inaczej.

Nie zawsze badacze uważają, że odpowiedź będzie można znaleźć w ogóle.

Autor metoda prób i błędów

Dokładnie, kto wymyślił ten sposób wiedzy, nigdy nie będziemy wiedzieć. Dokładniej, wiemy, że jest to wyraźnie zaradni osoba może kierować chęć poprawy ich życia.

W dawnych czasach ludzie byli dość ograniczone w wielu rzeczach. To wszystko wymyśla tą metodą. Nie było żadnych podstawowa wiedza z zakresu fizyki, matematyki, chemii i innych ważnych nauk. Więc musieli działać w sposób losowy. Dokładnie ekstrakcji ogień do obrony przed drapieżnikami, gotować i do domu ciepło. Broń do dostarczania żywności, łodzie – dla ruchu na rzekach. Wynaleziony w ludzkim spotkaniu z trudem. Ale za każdym razem rozwiązywalne problemem doprowadziła do lepszego standardu życia.

Wiadomym jest, że wielu uczonych stosowali tę metodę w swoich pismach.

Jednakże, jest to opis metody i aktywne wykorzystanie widzimy w Thorndike fizjologa pod koniec XIX wieku.

badania Thorndike

Przykładem metody prób i błędów można uznać w pracach naukowych naukowca-fizjologa. Grał różne eksperymenty behawioralne ze zwierzętami, umieszczając je w specjalnych pudełkach.

Jeden z eksperymentów wyglądał mniej więcej tak. Kot jest umieszczony w pudełku, szuka drogi wyjścia. Sama skrzynka może mieć możliwość otwarcia 1: trzeba było kliknąć na wiosnę – i drzwi się otworzyły. Zwierzę wykorzystywane do wielu działań (tzw próbek), a większość z nich okazała się nieudana. Kot i pozostał w polu. Ale po pewnym zestawem opcji zwierzę było w stanie kliknąć na wiosnę i wydostać z pudełka. Zatem, kot się w pole karne, wraz z upływem czasu scenariuszy zapamiętywania. I wybiera ze skrzynki w krótszym czasie.

Thorndike okazało się, że metoda ta jest ważna, i choć wynik nie jest liniowy, ale z czasem, powtarzanie podobnych działań, decyzja przychodzi niemal natychmiast.

Rozwiązywanie problemów za pomocą prób i błędów

Przykłady tego procesu wielki wiele, ale powinno dać ci jedną bardzo interesującą.

Na początku XX wieku mieszkał słynny projektant silników do samolotów Mikulina. W tym czasie nie było ogromna ilość wypadków lotniczych spowodowanych magneto, czyli iskra po pewnym czasie lotu zniknął. Było wiele eksperymentów i spekulacje na temat przyczyn, ale odpowiedź przyszła w nieoczekiwanej sytuacji.

Aleksandr Aleksandrowicz spotkał człowieka na ulicy z podbitym okiem. Nadszedł do niego, a wgląd, że osoba bez jednego oka widzi o wiele gorzej. Dzielił się tym spostrzeżeniem z Aviator Utochkin. Po zainstalowaniu w samolocie drugi magneto znacznie zmniejszyła się liczba wypadków. I choć Utochkin wypłacona po każdym locie demonstracja Mikulina nagród pieniężnych.

Zastosowanie tej metody w matematyce

Dość często metodą prób i błędów w matematyce jest stosowany w szkołach jako sposób rozwijania logicznego myślenia i opcje sprawdzania szybkość wyszukiwania. Pozwala to zwiększyć doświadczenie uczenia się i wprowadzić elementy gry.

często można znaleźć w podręcznikach pracy ze słowami „rozwiązać równanie metodą prób i błędów.” W tym przypadku konieczne jest, aby wybrać opcje odpowiedzi. Kiedy znaleźć poprawną odpowiedź, po prostu okazał się niemal, czyli przeprowadzenie niezbędnych obliczeń. W rezultacie, mamy pewność, że jest to jedyna poprawna odpowiedź.

Przykładem praktycznego problemu

często pojawia się metodą prób i błędów metoda matematyki w klasie 5 (w ostatnich edycjach). Oto przykład.

Zostaniesz poproszony, które strony mogą być w prostokącie. Pod warunkiem, że powierzchnia (S) = 32 cm, a obrzeża (P) = 24 cm.

Rozwiązaniem tego problemu: załóżmy, że długość jednego boku i 4. So długości innej strony tego samego.

Otrzymujemy następujące równanie:

24 – 4 – 4 = 16

16 dzieli się przez 2 = 8

8 cm – szerokość.

Sprawdzamy kwadrat wzór. S = a * b = 8 * 4 = 32 cm. Jak widzimy, decyzja jest prawidłowa. Można obliczyć obwód. Obliczeniem następujące obliczenia p = 2 * (A + B) = 2 * (4 + 8) = 24.

W matematyce, metoda prób i błędów, nie zawsze jest dobre dla znalezienia rozwiązania. Często można użyć bardziej odpowiedni sposób, w tym samym czasie trwa krócej. Ale dla rozwoju myślenia, ta metoda jest dostępna w arsenale każdego nauczyciela.

Teoria Inventive Rozwiązywanie problemów

Metoda TRIZ prób i błędów jest uważana za jedną z najbardziej nieefektywne. Kiedy osoba dostaje się do trudnej sytuacji nietypowej dla niego, działania w sposób losowy, które może być nieskuteczne. Można spędzić dużo czasu iw efekcie nie udało. Teoria Rozwiązywanie problemu wynalazczości na podstawie znanych praw i są powszechnie stosowane inne metody poznania. TRIZ jest często używany w edukacji dzieci, dzięki czemu zabawa procesu i ciekawy dla dziecka.

odkrycia

Po przeanalizowaniu tej metody, możemy śmiało powiedzieć, że jest to dość ciekawe. Mimo swoich wad, jest on często stosowany w rozwiązywaniu problemów twórczych.

Jednak nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Badacz nigdy nie wie, kiedy przestać szuka lub może warto co kilka wysiłków i wielki wynalazek rodzi. Nie jest również jasne, ile czasu będą wydawane.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej metody, aby rozwiązać problem, trzeba zrozumieć, że czasami odpowiedź może być w zupełnie nieoczekiwanym obszarze. Ale pozwala spojrzeć na poszukiwania z innej perspektywy. Być może trzeba zanotować kilkadziesiąt odmian, a może nawet tysiące. Ale tylko wytrwałość i wiara w sukces doprowadzi do pożądanego rezultatu.

Czasami ta metoda jest stosowana jako dodatkowe. Na przykład, w początkowej fazie, aby zawęzić wyszukiwanie. Lub gdy badanie zostało przeprowadzone na wiele sposobów i zatrzyma się. W tym przypadku, twórczy element metody pozwala na znalezienie kompromisowego rozwiązania problemu.

Metoda prób i błędów jest często stosowany w nauczaniu. To pozwala dzieciom na własnym doświadczeniu, aby znaleźć rozwiązania w różnych sytuacjach. Uczy je zapamiętać poprawnych zachowań, które są akceptowane w społeczeństwie.

Artyści użyć tej metody, aby szukać inspiracji.

Metoda powinna być testowana w życiu codziennym podczas rozwiązywania problemów. Być może niektóre rzeczy pojawią się na ciebie w inny sposób.