817 Shares 4561 views

Dlaczego człowiek leży: czujesz się jak Doktor Lightman

Jako bohater jednego z najbardziej popularnych seriali z ostatniej dekady podobało się mówić ekscentryczny lekarz Gregory House – "All lies". Czy tak? Statystyki pokazują, że nawet najbardziej szczerzy i otwarci okresowo mówią innym nieprawdę. Dlaczego ktoś leży i co go popycha, aby to zrobić?

Dlaczego?

Istnieje kilka głównych powodów, które powodują, że osoba wyobraża sobie rzeczywistą sytuację w zupełnie odmiennych kolorach lub całkowicie ukrywa pewne fakty. Najbardziej powszechna osoba leży, gdy:

  • Obawia się obrażać lub powodować ból osobie, dla której ta lub te informacje są przeznaczone;
  • Obawia się, że zostanie krytykowany lub skazany, nie chce być karany za jakieś wykroczenia (tak jak w dzieciństwie, tak :));
  • Stara się pokazać lepiej niż to jest naprawdę.

Rzadszym, ale także możliwym powodem, dla którego osoba leży, może być bogata fantazja i niemożność odróżnienia fikcji od rzeczywistości.

Jak ustalić?

O uznaniu kłamstw przez sygnały niewerbalne (wyrażenia twarzy, gesty, itp.) Zostało powiedziane i napisane już bardzo dużo. Niemniej jednak, zgodnie z jego przemówieniem, mniej znany jest temat, jak zrozumieć, że człowiek jest przebiegły. A w międzyczasie, nawet jeśli tracisz widok niewerbalnego znaku, wtedy, jak mówi człowiek, możesz w każdym razie przeanalizować.

1. Zadaj pytania. Z zasady ludzie, którzy kłamią, są bardziej skupieni na tym, co mówią, a nie na tym. Dlatego jest prawdopodobne, że osoba, nawet nie zauważając, odpowie na Twoje pytanie słowami, które zostały wypowiedziane przez Ciebie parę sekund temu. Na przykład, jeśli zapytasz "Czy złamałeś komputer?" I usłyszysz coś takiego: "Nie, to nie ja, który złamał komputer" – jest to jeden z pierwszych oznak, że jesteś kłamcą.

2. Często wykrywanie kłamstw odbywa się według tempa i intonacji mowy. Osoba zmuszona w ruchu, aby wymyślić wyjaśnienie, będzie mówić trochę wolniej niż zwykle. Gdyby miał czas, aby pomyśleć o sobie "alibi", to najprawdopodobniej mowa będzie trochę szybsza (wciąż muszę powiedzieć wszystko, dopóki nie zapomnę!). Kiedy ktoś kłamie, często może dodać do swojej historii wiele drobnych i nieistotnych szczegółów.

3. Długie przerwy w mowie i gramatycznie błędnych zdaniach, częste powtórzenia są kolejną oznaką kłamstw.

4. Jeśli zmieniłeś temat rozmowy, a interlokutor w to poparł, zrelaksujesz się znacznie, co oznacza, że poprzedni temat był dla niego nieprzyjemny. Prawdopodobnie nie słyszałeś od niego jedno prawdziwe słowo.

5. Poproś rozmówcę o zdarzenie w kolejności odwrotnej. Jeśli ktoś mówi prawdę, łatwo to robi. Ale kłamca zacznie się zgubić i panikować.

Zamiast poselstwa

Odkryliśmy główne powody, dla których dana osoba leży, a także kilka sposobów sprawdzenia szczerości rozmówcy. Duża ilość informacji na temat kłamstw we wszystkich jej manifestacjach itp. Możesz dostać się do internetu – spróbuj wyszukać materiały w ciekawym temacie, np. Poligraficznym kłamstwie.

Aby jednak nigdy nie musieć dowiedzieć się, dlaczego ktoś leży i zastanowić się nad tym, jak sobie z tym poradzić – staraj się zawsze być bardzo uczciwy wobec innych. "Jak to robi, odpowie" – nie zapominaj o tej prostej prawdzie!