692 Shares 7499 views

Ikony świętych i ich znaczenie w prawosławnej religii i kulturze

W ortodoksji i katolicyzmie ikony są obrazami świętych i ich czynów. Ponieważ zarówno te religijne tendencje pochodzą z wczesnych kościołów chrześcijańskich, ikony świętych i ich znaczenie również pochodzą z głębi stuleci. To nie tylko obraz świętego lub jego czynu w imię wiary, jest symbolem, który powinien pomóc osobie zrozumieć głębię duchową, aby znaleźć w niej wsparcie.


W katolickiej wierze obrazy świętych i męczenników stały się bardziej artystyczne z biegiem czasu, pozostawiono symbolizm, stały się bardziej ekspresyjne odczuć i emocji. Święci byli przedstawieni jako zwykli ludzie, którzy mogliby znaleźć drogę do wiary, pozostali wierni temu do końca.

Ikony prawosławia i ich znaczenie pozostały takie same. Zachowały starożytne tradycje symbolizmu. Każda mała rzecz ma swoją wartość, nawet fałdy na ubraniach. Twarze nigdy nie są obrazowane jako cierpienia lub cierpienia, tylko uduchowiona radość jako nagrodę za wytrwałość i cierpliwość: główne cnoty wiary ortodoksyjnej. Wartość ma również kolor, gesty i obiekty. Na przykład ręka przyciśnięta do piersi oznacza empatię i empatię. Jeśli ręka jest podniesiona, to wymaga apelacji. Dwie ręce podniesione do góry są prośbą o pomoc i niebieską wstawiennictwem.

Ikony świętych i ich znaczenie nie różnią się nie tylko w symbolice przedstawionych rzeczy i gestów, ale także praktycznej pomocy, którą można ująć obrazem męczennika, świętego lub błogosławionego. Każda ikona pomaga w konkretnym przypadku. Na przykład ikony Mikołaja Cudzoosobowy są prawdopodobnie najbardziej popularne w Rosji. Jest uważany za patrona świętego marynarzy, turystów, kupców i dzieci. Możesz złożyć wniosek, jeśli wystąpi poważny problem życiowy. I niedawno obraz Mikołaja Cudotwórcy stał się obowiązkowy dla każdego drugiego kierowcy, nawet jeśli nie jest bardzo religijny.

Są starożytne ikony świętych, a ich znaczenie polega na tym, że są "modlone" przez wieki, setki tysięcy ludzi. Ilustruje to ikona Kazańskiej Matki Bożej, patronki naszej stolicy i całej Rosji. W tym wizerunku rosyjska armia atakuje pole Borodino. Mówią, że w 1941 r., Kiedy wojska niemieckie zbliżyły się do Moskwy, Stalin zezwala na cudowny proces religijny wokół stolicy.

Istnieją nowoczesne ikony świętych, a ich znaczenie z faktu, że należą one już do nowej ery, nie zmniejszyły się. Odnosi się to przede wszystkim do obrazu Matrona
Moskwa. W obliczu świętych był on ufundowany w 1999 roku. Ale była szanowana przez całe życie. Matron urodziła się pod koniec 19 wieku we wsi Sebino, w latach 20. XX w. Przeprowadziła się do Moskwy, gdzie pomagała wszystkim, którzy jej potrzebują, mimo że była ślepa od urodzenia, a później nie mogła chodzić z powodu chorób nóg. Miała dar uzdrowienia i foresightu. Błogosławiony umarł w 1952 roku i pozostawił po sobie, że ludzie przyjdą do grobu, opowiadają o swoich smutkach, a ona im pomoże. Tak się stało, obraz Matrona Moskovskaya zaczął się uważać za cudowną. Dla niej zarówno osoby ciężko chorzy, jak i osoby mające poważne problemy życiowe szukają pomocy.