320 Shares 5623 views

Cudowna ikona Andronikowskiej Matki Bożej

Według legendy, jeden z trzech napisanych przez byłego Ewangelisty Łukasza, wśród zabytków domów bizantyjskiego imperatora Andronika III z Palaeologa, który zajmował tron od 1328 do 1341 roku, była cudowna ikona dziewicy. Imię koronnego właściciela nadało jej imię, aw następnych wiekach stała się ikoną Andronikowskiej Matki Bożej.


Ikona ratowana z ognia

Na krótko przed śmiercią cesarz (na zdjęciu poniżej) podniósł go jako dar greckiego klasztoru na półwyspie Peloponez. Tam, pod sklepieniami starożytnej klasztoru Andronikowskiej ikona Matki Bożej, trzymano przed inwazją Turków, którzy zajęli półwysep w 1821 roku i zniszczyli klasztor.

Osmańscy zdobywcy złupili wszystkie kosztowności, które trzymano w klasztorze, i że nie mogą znieść, zostali podpaleni. Cudownie zachował tylko ikonę, podarowany przez bizantyjskiego cesarza. Została ocalona z rąk nieletnich przez opata klasztoru Biskupa Agapiusza. Z ryzykiem życia zabrał sanktuarium do miasta Patras wolnego od najeźdźców (nowoczesnej nazwy Patras), a tam przekazał je swoim krewnym, rosyjskiemu konsulowi, A.N. Vlassopulo.

Ikona malowana na drewnianej desce miała bardzo mały rozmiar ─ 35 cm x 25 cm. Najświętszej Maryi Panny był przedstawiony na niej sam bez Jej Wiecznej Niemowląt. Cechą charakterystyczną obrazu była krwawiąca rana na szyi Dziewicy, która pozostała po uderzeniu włócznią zadanym w VIII wieku, kiedy Bizancjum zostało schwytane przez pożar ikonoklasy.

Droga do Rosji

W 1839 r. Poczta Andronikowskiej Matki Bożej została wysłana z Grecji do Petersburga przez syna i spadkobiercę zmarłego konsula do tego czasu. Po przyjeździe do stolicy Imperium Rosyjskiego, sanktuarium do 1868 roku znajdowało się w domu świątyni Pałacu Zimowego, a potem na chwilę – w katedrze Trójcy, położonej po stronie Petrograd. Uważa się, że w tych samych latach został skomponowany przez ikonę Akathist Andronikovskaya Matki Bożej.

W kwietniu 1877 roku święty wizerunek został wysłany do Vyshny Wołochoka, gdzie spotkał się z nadzwyczajnymi zaszczytami lokalnych duchownych i mieszczan. Po uroczystym nabożeństwie w katedrze w Kazaniu, sanktuarium zostało przekroczone przez krzyż do pobliskiego klasztoru miasta, założonego na cześć Kazańskiego Imienia Matki Bożej.

Cuda ujawnione w Theodore Monastery

Po tym, jak ikona Andronika z Matki Bożej zajął miejsce w głównej świątyni klasztoru, jego przełożona ks. Superior Dosifei złożyła apelację do Świętego Synodu z prośbą o ustanowienie oficjalnego dnia festiwalu poświęconego relikwii. Wkrótce jej wniosek został przyznany, a od tego czasu uroczystości poświęcone tej ikonie odbywały się corocznie 1 maja.

Zachowano dowody, że modlitwa Andronik Icon Matki Bożej często prowadziła egzekucję najbardziej cenionych i trudnych do spełnienia pragnień. Księga monastyczna jest pełna zapisów o uzdrowieniu beznadziejnie chorych, o znalezieniu szczęścia rodzinnego i bezpiecznego chorodia. Nic dziwnego, że po tym obraz stał się cudowny.

Lata bolszewickiej reguły

Trwało to aż do tragicznych wydarzeń z 1917 roku, zasadniczo zmieniło całą formę życia w Rosji. Wraz z nadejściem władzy sił poszukujących Boga klasztor kobiet został zamknięty. Większość budynków na jego terenie została zniszczona, a te, które zdaniem władz reprezentują wartość ekonomiczną, zostały przebudowane i wykorzystane na potrzeby jednostki wojskowej, która tam się znajdowała.

Dwie cudowne cudowne ikony przechowywane w klasztorze przed jego zniszczeniem, Andronikowską i Kazańską, zostały wówczas przeniesione do jedynej otwartej świątyni w mieście. Była to ta sama katedra w Kazaniu, która w 1877 r. Stała się miejscem uroczystości z okazji przybycia z Petersburga do obrazu napisanego ręką ewangelisty Łukasz.

Los tej świątyni jest bardzo smutny. Bezpiecznie przetrwały całe dziesięciolecia rządów komunistycznych w swoich regularnych kampaniach antyreligijnych, została ona zniszczona w 1993 roku, kiedy na fali perestroika wróciły kościoły, a tysiące zniszczonych i zroutowanych świątyń zostało przywrócone. Przybory kościoła, szaty i ikony, które w nim zostały przeniesione do innego kościoła miejskiego, Bogoyavlensky. Tam też na początku lat osiemdziesiątych umieszczono ikonę Andronikowskiej Matki Bożej.

Skradziona świątynia

Jednocześnie z zniszczeniem katedry w Kazaniu w pobliżu Wyszyńskiego Wołyoka rozpoczęło się odrodzenie klasztoru kobiet, w którym przed jego zniesieniem znalazła się ikona Andronika. Jednak nie była przeznaczona do powrotu do swojego poprzedniego miejsca. W 1984 roku ikona w bardzo tajemniczych okolicznościach została skradziona z Kościoła Epiphany i nie została znaleziona do dziś. Ponad dwie dekady swojego losu, nic nie wiadomo.

Andronik ikona Matki Bożej w Peresławie-Zalesku

Wiadomość o pojawieniu się skradzionej ikonki w Peresławie poleciała dookoła kraju w 2005 roku. Jak się jednak okazało, to nie odpowiadało rzeczywistości. Powodem jego pojawienia były zdarzenia, które same w sobie zasługują na uwagę. Wszystko zaczęło się w 1998 roku, kiedy jeden z parafian przyniósł klasztor damski Feodorovsky do świątyni Pereslavl-Zalessky, wykonany w naturalnym rozmiarze, kopie litografii, skradzionej ikonki Andronika (zdjęcie poniżej). Po chwili inna kobieta dała klasztorowi kyota, o rozmiarze, dokładnie takim samym, jaki poprzednio przyniósł litografię.

Otrzymana w ten sposób ikona została umieszczona w świątyni, ale ponieważ nie stanowiła żadnej wartości artystycznej ani historycznej, jego wygląd nie był zauważony. Trwało to do 2005 r., Dopóki litografia, według naocznych świadków, nie wydzielała cudownego zapachu, który wypełniał całą świątynię.

Niewyczerpane źródło cudów

Ponadto w późniejszym czasie objawiły się liczne uzdrowienia, objawione przed modlitwą przed nią. To spowodowało nadzwyczajne podniecenie wśród wiernych i posłużyło jako pretekst do uznania kopii litograficznej za cudowną jako skradziony oryginał. Obchodzenie dnia nowo nabytej ikony odbywa się w dniach 14 i 4 maja.

Rok później ikona Andronika, a raczej litografia, zaczęła się obficie stopić, co dawało mu powszechną popularność, a tym samym zwiększyło liczbę pielgrzymów. Informacje na temat sceptyków zauważamy, że istnieje wiele dowodów, które żyją ludziom, którzy po jego wizycie w klasztorze Theodore pozdrowieli, gdzie nadal znajduje się Andronikowa ikona Matki Bożej.

To, o co się modlą za nią jest wyraźnie widoczne z tekstu krótkiej modlitwy wraz ze zdjęciem, które otwiera artykuł. Najważniejszą sprawą jest petycja o wstawiennictwo dla nas Matki Bożej przed tronem Najwyższego, który daje życie, zdrowie i wszystkie ziemskie dobra.