469 Shares 6705 views

Poetess Nika Turbina: biografia, kreatywność, książki, wiersze i opinie od czytelników

Nika Turbina, której biografia wzbudza szczere zainteresowanie wielu miłośników jasnej, przebijającej poezji, jest zjawiskiem dziecięcym, poetką-cudowną, która żyła bardzo krótko i dramatycznie.

Dziewczyna zmarła w wieku 27 lat, ale doświadczona w tym okresie tak samo jak inni nie doświadczyli całego swojego istnienia.

Niezrozumiały prezent z góry

Nika urodziła się w 1974 roku. Od dzieciństwa cierpiała na astmę oskrzelową i praktycznie nie spała ze względu na powszechne zjawisko u takich pacjentów: strach przed zaśnięciem i duszeniem we śnie. W nocach bezsennych Nika siedziała w łóżku, chrapliwa i dysząca szeptem coś w swoim własnym języku. W wieku 4 lat matka dziewczynki zdała sobie sprawę, że te wiersze były przekłuwaniem rytmicznych zaklęć, wypełnionych tragedią, dojrzałością i lekkomyślnymi doświadczeniami. Szok jest pierwszą reakcją mama i babci. Te wiersze wierszy (nie dla dzieci: o trawie i słońcu, a dojrzałe, a nie dorosłe teksty z lat poprzednich) przeraziły krewnych, ale na prośbę Nicky, moja matka i babka siedziały obok niej, najczęściej w nocy i nagrywali wymowę. Powodem napełnienia jej myślami wierszykami Nicka było brzmienie "Dźwięk" – wewnętrzny głos, który przyszedł gdzieś i brzmiał w jej głowie. Bliskie osoby starały się pomóc dziewczynce w jak największym stopniu: udali się do wielu lekarzy, prosząc o pomoc w tym, aby Nick dobrze spał, a nie pisał poważnych linii w nocy. Lekarze tylko nalegali na leczenie astmy, nie próbując wyjaśnić takiego niezrozumiałego zjawiska.

Druga Anna Akhmatova?

Nick Turbina, którego biografia interesuje umysły wielu pisarzy, była dziwnym, niezainteresowanym dzieckiem, wewnętrznie wycofanym z poważnymi problemami dla dorosłych. Jej ulubiona rozrywka w dzieciństwie była długo stojąca przy oknie lub rozmowa z własnym refleksją.

Język poetyki jest dosyć trudny do przypisania do dowolnego kierunku, jej wiersze są wyjątkowe, są porównywalne w intensywności tylko z dziełami Anny Akhmatowej (których chwała była przewidziana w przyszłości). Nika jest drugą radziecką poetką po Akhmatovej, która otrzymała prestiżową nagrodę Złotego Lwa, tylko Anna miała 60 lat w czasie wręczenia nagród, a Nike – 12. Sama dziewczyna nazywa nocnego męża i powiedziała, że czuje się tylko w nocy, chroniona przed światem, przed tłumem , Hałas, problemy. Właśnie wtedy stała się sobą.

Evtuszenko – Turbina

Świat dowiedział się o dziewczynie z lekkiej ręki pisarza Juliana Semenova. Babcia, Lyudmila Vladimirovna, prawie sprawiła, że przeczytał kilka wierszy, gdy pisarz mieszkał w hotelu w Jałcie, gdzie kobieta kierowała działem obsługi. "To genialne!" Semyonow wykrzyknął, uderzony stylem pisania głębokich wierszy poetyckich przez małą 7-letnią dziewczynkę i poprosił korespondenta Komsomolskaya Pravdy o napisanie artykułu o tym cudownym dziecku. O Nick Turbina, ogromnym kraju dowiedziałem się w marcu 1983 roku. Dziewczyna została zaproszona do Moskwy, jej pierwsze występy miały miejsce w Domu Pisarzy, gdzie poznała również Evgeni Evtushenko, która odegrała ważną rolę w życiu Niki.

Biografia Nicky Turbina

Dziewczynka miała zaledwie dziewięć lat, kiedy wydano jej pierwszą 62-stronicową kolekcję "Chernovik" (z 8-stronicową wersją Yevgena Jevtushenki), natychmiast pomijając półki 30 tysięcy egzemplarzy i przetłumaczono na 12 języków. Tytuł tej książki został wspólnie wybrany przez dwóch poetów.

Pierwsze wrażenie czytelników, które miały styczność z światem Niki Turbina, było uczuciem, że autor linii znał gorycz miłości, ból strat i rozstania, śmiertelna tęsknota. Nie wszyscy uwierzyli, że dziewczyna sama siebie napisała: wielu uważało, że pisarz linii – jej matka – nieudanego poety, który próbował zrealizować dzięki swojej córce. Oprócz książki, była tabliczka z wierszami Nicky, która stała się najlepszą odpowiedzią na wątpliwości jej talentu. W głosie dziecka czytanie własnych wierszy poczuł się wyjątkowy, dzwonkowy, pełen niesamowitej tragedii i dramatu.

Biografia i osobowość Nicky Turbina szybko przyciągnęły uwagę publiczności, chwały cudownego dziecka rozrzuconego po całej Unii Radzieckiej i poza nią. Pod koniec 1984 r. Nick był już sławną radziecką poetką, która stale uczestniczyła w wieczorach literackich. Dziewczyna poszła na wycieczki po całym kraju, nie miała czasu na naukę. We wszystkich wycieczkach zagranicznych Nick towarzyszyła babcia. O dziewczynie nakręcono więcej niż jeden film, jej nazwisko nie pojawiło się w gazetach, a wiersze zostały przetłumaczone na dziesiątki języków. Nike chwalił się nie tylko w Związku Radzieckim, który przyznał nominalną dotację turbinę, ale także we Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Nick Turbina, biografia, poezja – wszystko było prawdziwym zjawiskiem, aktywnie badanym przez specjalistów. Młody poeta zebrał sale, gdzie recytowała wiersze wierszy w stylu Voznesenskiego, bijąc rytmem dłonią i rzucając się z krzykiem na szept.

Zdrada

Nike miał 13 lat, a Yevgeny Yevtushenko zaczął się oddalać od niej, w końcu całkowicie zatrzymując rozmowę (w milczeniu, bez wyjaśnienia powodów) z dziewczyną, która przez lata przywiązała się do niego jako ojca. Być może poeta w pewnym stopniu spodziewał się cudu Nicky, a następnie, rozczarowany, właśnie wyszedł na bok. Ale żyjący ludzie nie mogą być rozczarowani.

Jako że dorosła, Nika Turbina, której biografia jest bardzo tragiczna, w jednym z wywiadów twierdził, że mężczyzna najprawdopodobniej był przerażony i myślał, że spędza czas na niej, a nagle dziewczyna nie napisze więcej. To znacznie wpłynęło na słabą Nikę, jej dalsze zachowania wyrażały megaprotest przeciwko nieoczekiwanej zdradzie. Zmieniła się i sama dziewczyna, a także stosunek do niej na całym świecie, jakiś czas temu, biorąc młody talent entuzjastycznie. Publiczne przemówienia ustały, a dziennikarze przestali się martwić, opowieść o poetyckiej prozie Nika Turbina stała się nieinteresująca dla ogółu społeczeństwa: przyszedł zapowiedź zapomnienia – cisza.

Proszę, nie zostawiaj mnie w spokoju …

Rodzina zmieniła miejsce zamieszkania i przeniosła się do Moskwy, gdzie Nika uczęszczała do regularnej szkoły. Tam nie została przyjęta i nie rozumiała. Dziewczyna nadal pisała poezję, ale to już zupełnie inne linie. Matka – Maya Turbina – po raz drugi stworzyła rodzinę i urodziła dziecko, które dla niej i dla babci stały się teraz centrum wszechświata. W swoich proroczych wierszach Nika napisała:

Tylko, słyszysz,
Nie zostawiaj mnie w spokoju.
Stanie się
Wszystkie moje wiersze są w tarapatach.

Nika nie znalazła wspólnego języka z nową rodziną: zbuntowała się, ściągnęła żyły, wypiła pigułki do spania, wyrzuciła się z okna. W wieku 13 lat wyjechała z domu, decydując się żyć oddzielnie. Po kilkuletniej chwalebności i sukcesie dziewczyna była bez matki i babki – zupełnie sama.

Dorosły Nick

W 1990 roku 16-letnia Nika wyszła za mąż za włoskiego psychologa Signora Giovanni, który jest kliniką w Szwajcarii. W tym czasie miał 76 lat. W obcym kraju dziewczynka wytrzymała zaledwie rok, po czym wróciła do Moskwy. W Szwajcarii Nika Turbina, której biografia stała się mało interesująca dla współczesnego społeczeństwa, stała się uzależniona od alkoholu i piła gorączkowo – podobnie jak pisała poezję.

Dalej w swoim przeznaczeniu jest wiele białych plam. Krótka biografia Nicky Turbina zawiera wiele sprawdzonych informacji: przez pewien czas studiowała w Instytucie Kultury i na VGIK, gdzie została przyjęta bez egzaminów; Sposób pisania Nicky nie był taki sam jak ogólnie przyjęty: specjalny, z pominięciem samogłosek. Ten styl pisania pomógł poetce zachowywać nagranie wierszy poetyckich w jej głowie przez cały czas. Podczas studiów Nick stał się bardzo sympatyczny z Aleną Galich, córką poety, która nauczył się jej ciągle i starała się pomóc dziewczynie przystosować się do jej niezwykłego życia. Marzyła o zostaniu reżyserem i świetnie nadawała się do tego, a utalentowana dziewczyna nigdy nie wyszła z instytutu. Później próbowała udowodnić swoją rolę w dziedzinie kinematografii i zagrała w filmie "To był nad morzem", w reżyserii Ayana Szachmalieva, na temat uczniów specjalnej szkoły dla dzieci z chorobami kręgosłupa i okrutnych realiów życia w tej instytucji. W latach dziewięćdziesiątych Nika próbowała jako prezentera radiowego jednego z moskiewskich kanałów radiowych, a nawet działała jako modelka: w Playboy pojawiły się zdjęcia kilku dziewczyn. Przez jakiś czas przed śmiercią Nike udało się nakręcić film o samobójstwie "Życie na kredyt" – na tle wywiadu z Markem Rozovsky'm.

Nie wierzę nikomu

Następny Nick wraz z mężem Aleksander Mironow pracował na obrzeżach Moskwy w pracowni teatralnej "The Range", ciągle pisując cały czas: na serwetkach, skrawkach papieru; Natychmiast zapomniał o nich, rozdarł je na strzępy i zaczął pisać nowe, narzekając, że nie potrzebują żadnych wersów. Dorośli Nika Turbina, która nie miała wykształcenia, zawodu, nikogo nie interesowała. Nikt nawet nie przejmował się tym, że dziewczyna nauczyła się pisać poprawnie, nikt nie uważał, aby jej powiedzieć, jak ujawnić dar poetycki i go polerować. Dziewczyna, zupełnie nie przystosowana do życia, padła przed okiem obojga dorosłych; W jej życiu alkohol i leki zaczęły zajmować główne miejsce. Krewni wiedzieli o uzależnieniu dziewczyny, próbowali ją traktować, ale wszystkie próby się nie powiodły. Nika zamknęła się, przestała wierzyć ludziom, miała w domu małego psa i dwóch kotów mieszkających z nią.

Nicky nie ma

W maju 1997 Nick opuścił balkon na 5. piętrze. Złamał kości miednicy, przedramiona, kręgosłup, przeniósł 12 operacji, pieniądze na które zebrał cały świat. Dziennikarze później dziewczyna powiedziała, że potrząsnęła dywanikiem i nie mogła zachować równowagi.

W dniu 11 maja 2002 roku Nick znowu wypadł z okna. Tym razem dziewczyna nie mogła zostać zbawiona. Według matki i babki Nick powiedział kiedyś: "Wyjeżdżam w wieku 27 lat, ale zanim to umrę kilkadziesiąt razy", a w jednym z wywiadów powiedziała mi, że nie będzie miała dzieci ani wnuków, nie będzie żyła Wiek, kiedy chce urodzić. Być może był to wypadek, ponieważ Nick bardzo lubił siedzieć na parapecie, a nogi zwisały.

Na prośbę Aleny w kolumnie dotyczącej przyczyny śmierci postawiono kreskę, inaczej dziewczyna nie mogła śpiewać, a dzięki jej wysiłkom poeta Nick Turbina, którego biografia jest tak tragiczny, pochowano na cmentarzu w Vagankovskoye. Alena Galich i jej współmieszkańca, którzy również mieli problemy z alkoholem, odprowadzili Nicka Turbina do ostatniej ścieżki. Rodzice w tym czasie byli w Jałcie i nie mogli przyjść z powodu braku pieniędzy.

Nika Turbina: biografia, lista książek, recenzje czytelników

W procesie czytania poezji Nikki Turbina praktycznie każdy czytelnik jest pokryty dreszcze. W tych wierszach, grawitacji dnia, atrakcyjności nocy, mroku lasów, skomplikowanych tras wilków. To wszystko przyciąga, fascynuje, alarmuje. Czytelnik staje się niewygodny. Czuje, że w ciemności głos Niki jest płaczem rannego ptaka, który nie mógł znaleźć drogi w świetle nowego dnia, oślepiony jasnymi promieniami słońca i hałasem zewnętrznego świata. W sumie wydano cztery książki Niki Turbina: w 1984 r. Debiut "Draft", wydany w 30 000 egzemplarzach, "Steps Up, Steps Down" (1991, 20 000 egzemplarzy), "To Not Forget" (2004), " Zaczęła przyciągać jej los "(2011, obieg 1800 egzemplarzy).