343 Shares 6681 views

Kiprensky portret Puszkina. „Sam w lustro, widzę …”

Oceny pełnego zakresu wielkiej osobowości twórczej – zadania często niemożliwe, zwłaszcza do swoich rówieśników. Wyrazić znaczenie Puszkina pomocą genialnych dzieł sztuki, wielu artystów starał.

Wśród nich – Orest Adamovich Kiprensky. Portret Puszkina namalowany przez artystę – rzadkim przykładem pięknej arcydzieło epoki romantyzmu, który ma wartość ponadczasową.

romantyczny portret mistrza

Malarza klasycznej szkoły akademicki, urodzony w 1782 roku, był nieślubnym synem rosyjskiego ziemianina. Kiprensky stał się jednym z pierwszych artystów rosyjskich, którzy otrzymali uznanie w Europie teraz. Akademia Sztuk Pięknych we Florencji nakazał jego autoportret, mieszczący się w Galerii Uffizi. Artysta zmarł w 1836 roku w Rzymie, jako profesor Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, członek Akademii Neapolu.

Legacy Kiprensky zróżnicowane pod względem wartości artystycznej. Ma malowidła na tematy mitologiczne, pełnych campy sentymentalizmu. Ale najlepsza tkanina – połączenie wybitnych zdolności artystycznych i subtelnej psychologii. Portrety przybranego ojca artysty – AK Schwalbe, bohater II wojny światowej EV Davydov, poeta VA Zhukovsky, baśniarz IA Kryłowa – prawdziwy Kiprensky. Portret Puszkina – jeden z najwyższych wznosi talentu artystycznego magistra.

Każdy z Carskiego Sioła Liceum

Poeta i dziennikarz Baron Anton Antonowicz Delvig (1798-1831 gg.) Był jednym z najbliższych przyjaciół Puszkina. Docenili Liceum razy poetyckiego talentu i cech osobowych od siebie. Delvig szybciej niż inni zrozumieć całą wielkość literackiego geniuszu Puszkina. W 1827 roku, nakazał na obrazie siebie, i to w jego domu napisał Kiprensky portret Puszkina. Delwig tworzące elegie i sielanki stał się przykładem dla młodego Puszkina, i to w dużej mierze zależy powstawanie wielkiego poety.

Wczesna śmierć Anton Antonowicz pokręcił wielkiego przyjaciela. Puszkin zadbał o żałobie rodziny i do końca życia przypomnieć Delvig wierszem. Nie zapomnę obrazu, napisany przez Kiprensky. Portret Puszkina przekazane spadkobiercom Delvig i był wart dużo pieniędzy wtedy. Ale Aleksander kupił go aż do śmierci trzymane w domu.

„Minuta i poezja popłynie swobodnie …”

Poeta przedstawia talii, w ścisłym kolorze czarnym z przylądka przerzuconą przez ramię z podszewką w kratę. Ręce na Napoleonic skrzyżowanymi na piersi. W muzy poezji tło statuetka liryczny Erato z lirą w ręku. Twarzy i dłoni z legendarnych długie paznokcie pokryte silniejszy i od razu przyciąga uwagę.

Wielu nazywa to portret pomnik. Są to wszystkie atrybuty monumentalności i powagą: majestatyczny pozy, postacie należące do sztuki wysokiej. Ale nie tylko szukali go Kiprensky. Portret Puszkina jest bardzo głęboko w ich treści. Zdaniem poety – umysł i życiowych doświadczeń, inspiracji i niezłomnego charakteru, świadomości jego talentu i niezależności.

Dużo jest widoczne w postaci tak my – potomkowie kto zna losy geniuszu. Portret Kiprensky Puszkin pisał, że poeta mieszkał przez dziesięć lat. Ta dekada włączyła bezprecedensowe twórczej ups boldins i wielkie zamiary, pozostaje niespełnione. Ahead – szczęśliwa rodzina w trakcie i zawirowania finansowe, czci uwielbienie jednego i błędne nienawiść do innych. To będzie bolesna śmierć, a wielkie nieśmiertelność. Nie jest to, że to, co widzimy w widoku Puszkina?

„Ty utworzony ponownie, kreator słodkie,

Me, mus przyjazny dla zwierząt … "

Ci, którzy widzieli na żywo poeta obchodził niesamowitą dokładność mistrzów pędzla, który napisał portret Puszkina. Kiprensky stanie przekazać wszystkie niuanse zewnątrz poety i jego ogromnym sercu. Ojciec poety, Sergey Lvovich, zwany wyrazem istoty malowanie zewnętrzne i duchową treść jego wielkiego syna.

Wygląd poety znanych mas w tym czasie tylko niewielką młodzieńczego portret, dołączony do pierwszego wydaniu „Więzień Kaukazu” (1822).

Portrety Puszkina (Kiprensky i Tropinin – wybitnych mistrzów) zostały napisane w tym samym czasie. Dali czytelnik rosyjski można zobaczyć wygląd swojego idola. Z tych ryciny zostały wykonane, wkrótce pojawią się w wielu domach w Rosji i poza jej granicami. To obcy zaczął uczyć im poetę.

Portret autorstwa Vasiliya Andreevicha Tropinina był bardzo otsenon współczesnych. Podobne do pracy Kiprensky łącznej wysokości obrazu artystycznego, był wyróżnia się większą intymność i romantycznej poezji. Portret ten został zlecony przez Puszkina się na prezent dla przyjaciela – S. A. Sobolevskomu i należy podkreślić wewnętrzną wartość romantyzmu prywatności. Ale wygląda na to, poeta a przede wszystkim nośnikiem wzniosłych idei, pozbawiona lenistwa umysłowego i błogiego spokoju.

Puszkin żywo

Puszkin lubił żartować jego „arapskimi” rysy twarzy, a nawet portret Kiprensky on naprawdę lubił, i myślał, że pochlebne artystę o nazwie „Kreator miłe.” Jednak wartość arcydzieło mistrza trudno bagatelizować. Kiprensky stworzony nie tylko inspirowane obraz geniuszu pokazał obraz człowieka o trudnym i stresującym życiu, którego umysł i pracy podwaliny współczesnego języka i kultury przyszłych pokoleń naszych ludzi.