500 Shares 1879 views

9 najbardziej znanych kreatywnych par w historii

Niewiele dzisiaj jest ktoś, kto by nie słyszał o Kylie i Taigie, Bradie i Angelinie, więc te pary są znane z żywych i burzliwych relacji. Jednakże sojusze z ubiegłego stulecia były zdecydowanie bardziej imponujące, zwłaszcza jeśli partnerzy zjednoczyli się nie tylko z pasją, ale także z kreatywności. Sporadyczne relacje kilku wybitnych poetów, fotografów i artystów stały się kultowe i pozostały w pamięci nie tylko ich generacji, ale także kolejnych. Oto 9 najbardziej znanych kreatywnych par w historii.


1. Pablo Picasso i Francoise Gilot

Przez całe życie Picasso miał więcej niż jedną magikę, która zainspirowała go do pracy, ale najbardziej znanym z nich był utalentowany artysta Francoise Gilot. Spotkali się w jednej z paryskich restauracji w 1943 roku, gdzie Picasso zaprosił ją …, aby wziąć kąpiel. W końcu gorąca woda podczas okupacji była prawdziwym luksusem. Picasso i Gilot nie byli małżeństwem, ale żyli razem 10 lat i mieli dwoje dzieci. Przez cały ten czas Francoise była jedynym malutką artystką, a on z kolei wprowadził ją do kubizmu. Jednak pod koniec ich relacji stało się zbyt napięte, a para się rozpadła.

2. Frida Kahlo i Diego Rivera

Ci dwaj wybitni artyści potrafili pogodzić się ze swoimi postaciami. Ożenili się w 1929 roku, ale rozwodzili się, gdy okazało się, że Rivera zdradził żonę swojej młodszej siostrze Christinie. Kahlo nie chciała wybaczyć jej niewiernemu mężowi i nawiązać kontakt z artystką artysty Josephine Baker. Rok później Frida wróciła do męża, a oni już nie rozstali się ze śmiercią, którą artysta nazwał najbardziej tragiczną chwilą swojego życia.

3. Alfred Stiglitz i Georgia O'Keeffe

Utalentowany fotograf i właściciel galerii, Alfred Stiglitz, stał się artystą Georgia O'Keeffe, mentorem i mężem. Jednak udana kariera zmusiła ją do opuszczenia Nowego Jorku, gdzie spotkali się i przenieśli się do Nowego Meksyku, na pustynie, które tak często pojawiały się na zdjęciach artysty. Stiglitz i O'Keeff wymienili listy miłosne do swojej śmierci. W sumie napisali około 20 tysięcy wiadomości.

4. Marina Abramowicz i Uluay

Związek tych artystów spektaklu może sprawić, że ktoś będzie płakać. Kiedyś Marina Abramowicz i Ulai mówili o sobie tylko jako części dwugłowego ciała, a ich wspólna praca stała się prawdziwą legendą. Związek Artystów rozpadł się na Wielką Murzę Chin: Marina i Uly przejechały około 2,500 km od jego przeciwnych stron do środka, gdzie pożegnali się na zawsze. Dwa dekady później Uly nagle pojawia się w nowojorskiej scenie Abramowicz "W obecności artysty", a ona nie będzie w stanie powstrzymać łez.

5. Sylvia Plath i Ted Hughes

Więzy poetów zakończyły się mniej niż rok po ich początku, kiedy Ted Hughes został skazany za zdradę. Rozgrywanie spowodowało ogromny ból Plat, który starała się wyrazić w swojej pracy. Prawdopodobnie całkowita katharsis się nie zdarzyło i popełniła samobójstwo, kładąc głowę w piecu kuchenki gazowej. Ted Hughes – jeden z najlepszych autorów XX wieku – spędził resztę swoich dni w edytowaniu prac Sylwii i tworzeniu zbioru wierszy zawierających refleksje nad żoną.

6. Helen Fried i Willem de Kooning

To małżeństwo nie może być nazwane harmonijnym. Być może Fried i de Kooning nauczył się od siebie nawzajem sztuki, ale wzajemna zdrada i alkoholizm miały wpływ na ich związek. Artyści rozstali się prawie 20 lat, a potem połączyć się. Byli razem, aż Fried zmarł na raka płuca.

7. Człowiek Ray i Lee Miller

Fotograf Man Rei twierdził, że nigdy nie bierze nikogo jako studenta, ale model Lee Miller był jego wyjątkiem. Przeniosła się do Paryża, aby dostać się do niego w studio, a ostatecznie okazał się jego asystentem i meską, a potem kochankiem. Relacje między Lee Miller i Man Rhea trwały około dwóch lat i to był naprawdę owocny okres. Więc Lee Miller odkrył technikę solarizacji, którą wykorzystali razem, a praca Man Rhea w tamtym okresie zyskała szczególne uznanie.

8. Jackson Pollock i Lee Krasner

Jak wiadomo, relacje artystów były bardzo niestabilne, co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę alkoholizm Pollock. Pijany był nawet w czasach jego znajomości z Krasnerem. Jednak oba były poświęcone sztuce, a wspólna miłość do piękna wspierała ich związek. Nie przetrwał tylko niewierności w Pollock, a nauczyć się, Krasner zerwał stosunki ostatecznie. Kilka lat później, jej były mąż, będąc pijany, wsiadł do samochodu i zmarł.

9. Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre

Wielcy myśliciele spotkali się w 1929 roku i żyli razem przez 50 lat. Związek Simone de Beauvoir i Jean-Paul Sartre był jednym z najbardziej ekstrawaganckich w XX wieku. Odrzucili ideę małżeństwa, podzielili ich kochanki i nigdy nie dostali dzieci. Pojęcia wolnej woli i wyboru stały się fundamentalne nie tylko w ich koncepcji filozoficznej, ale także w życiu osobistym. Sartre zmarł w 1980 roku, a Simone de Beauvoir spędził resztę dnia w mieszkaniu z widokiem na cmentarz Montparnasse, gdzie został pochowany filozof.