736 Shares 9875 views

Skąd pochodzi ogon szczupak? Rośliny ojczyzny i właściwości użytkowe

Każdy z nas, będąc jeszcze bardzo daleko od kwiatem wewnątrz, łatwo rozpoznać i nazwać kwiat. Oczywiście, trudno jest mówione nazwa naukowa sansevieriya nie że nagana, ale także pamiętać jedyną specjalistyczną-botanik lub żywe hodowców. Czy to język Teschin «» szczupak ogon „! Te elementy będą pamiętać wszyscy! W przedszkolu, szkołach, biurach i sklepach rośnie i nie wymaga szczególnej uwagi i opieki jest roślina ozdobna. Jakie są miejsca przenieśliśmy się do ogona szczupaka? Ojczyzna rośliny – tak skromny i dekoracyjne – gdzie? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.


Ile on nazwy?

Zacznijmy języku urzędowym niemal wszystkich kategoriach – w języku łacińskim. Sansevieria (sansevieriya) – tak naprawdę brzmi nazwisko przedstawiciela dekoracyjnych fauny. Kwiat został nazwany na cześć patrona i miłośnik botaniki, włoski arystokrata Raimondo di Sangro, książę von sansevieriya, który żył w XVIII wieku.

Szczupak ogon – nazwa, że ludzie przypisani do tej rośliny, uznała w paski na liściach gatunku obraz podobny do koloru drapieżnika rzeki. Inną charakterystyczną epitet, że przyzwyczaili – język Teschin. Przede wszystkim, nie powinno być równoległe z długim językiem bohaterki jest tak popularna w naszych żartów. Inną przyczyną takiej nazwy, z wyjątkiem niepohamowaną poczucie humoru Rosjanie są trudne do znalezienia.

Jednak w poszukiwaniu ciekawych i nawet trochę dokładniej charakteryzują nazw sansevieriya naszych ludzi nie jest oryginalny. Niemcy nazywają tą roślinę konopi afrykańskiego, angielski – język diabła, albo lampart lilia, Amerykanów – skóra węża, który wskazuje typ popularność w różnych krajach.

Gdzie jego miejsce urodzenia?

Tropikalnych i subtropikalnych – to gdzie wspaniałe uczucie i wielki rozwój ogon szczupak. Rośliny Ojczyzna sansevieriya – tropikalnych regionach Afryki, większość jej zachodnim regionie. Współcześni badacze często oferują więcej rodzajów Sansevieria w Ugandzie, Kenii i krajach sąsiednich. Obecnie roślina ta jest szeroko rozpowszechniona w Sri Lance i Indiach, Azji i tropikalnej wyspie Madagaskar, w Południowej Florydzie. Co do zasady, charakter sansevieriya rosnące kępy tworząc na brzegach rzek nieprzeniknione zaroślach. To może współistnieć z obu wielkich rozwalony baobaby i akacje o niskich różnych gatunków i sukulentów. Rosnący kwiat może w każdej złej glebie w niskiej wilgotności – 40%. Dlatego te warunki, które nie mogą być inne wewnętrzne kwiaty, szczupak ogon porusza się bez problemów.

Jak z niego korzystać?

W wielu krajach ten kwiat jest uprawiana i stosowana w celach dekoracyjnych i przemysłowych. Pike ogon liście zawierają unikalne właściwości włókien technicznych, dla których i rosną w dużych ilościach. Ponadto sansevieriya szeroko stosowany w medycynie ludowej w wielu krajach afrykańskich i azjatyckich.

Piękne i użyteczne

W następstwie uzdrowiciele Azji i Afryki są powszechnie stosowane ogon szczupaka w swojej praktyce, korzystnych właściwości tej rośliny, a my zauważyliśmy. Zawarte w jego liście saponiny (glikozydy pochodzenia roślinnego) mają działanie przeciwzapalne i mukolityczne, adaptacja i immunologiczne efekty stymulujące. Ponadto Naukowcy odkryli, że sansevieriya znacznie zmniejsza liczbę patogennych mikroorganizmów z powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdują i są zdolne do zmniejszenia zawartości tych szkodliwych substancji syntetycznych, takich jak trichloroetylen i benzenu.

Charakterystyka botanicznych

Sansevera lub sansevieriya – rodzaj wiecznie zielonych roślin wieloletnich acaulescent. Dotyczy to, w zależności od różnych szkół do różnych rodzin botanicznych: Asphodeloideae, agawy lub dratsenovyh. Taka rozbieżność poglądów nie jest krytyczna, ponieważ wszystkie rodziny liliowatych, ale tylko „łamany” na mniejsze grupy. Dziś genus Sansevieria przyjęty do około 60-70 różnych typów i różnych odmian.

Podobnie jak wiele innych roślin doniczkowych, ogon szczupaka, którego ojczyzna – suchych regionach tropikalnych, posiada dobrze rozwiniętą podziemne pełzające kłącza. Ciężka postać rozety liści i może osiągnąć pewne rodzaje 1 metr długości (lub więcej). Zazwyczaj dyski liściowe są spiczaste i może być zarówno pionowe i poziome praktycznie. kolor liści, od jasnozielonego na brązową, z wieloma paskami i plam. W ciągu ostatnich kilku dekad w modzie srebrzyste i złote roślin kolorze. Szczupak ogon, którego ojczyzna – kraje tropikalne, nie uciekł ten sam los: wysiłki hodowców zostały wyhodowane odmiany tej rośliny z nietypowym zabarwienia liści. Kwiaty sansevieriya jasnozielonego zebrane w cylindryczne kwiatostany o długości i prostego ostrza. W naturze owocem jest jagoda, 1-3 nasion, ale w pomieszczeniach ogrodnictwa skutku jest niezwykle rzadkie.

Różnorodność typów i form

Dziś w ogrodnictwie krytym uprawiane wiele gatunków kwiatów i form z tak ciekawej nazwie – szczupak ogon. Rośliny Ojczyzna, jak już wspomniano – regionów tropikalnych i subtropikalnych, ale rosną tylko kilka gatunków, z których wiele nowoczesnych form zostały odebrane. Pomimo faktu, że w naturze istnieje około 70 gatunków sansevieriya, w pomieszczeniach i na ozdobnym Kwiaciarstwa uprawiany w sumie około 10, z których najbardziej kochał brzmienie:

  • Sansewieria gwinejska – sansevieriya trójdrożny, najpopularniejsza odmiana o kolorze tricolor. Najbardziej powszechne wśród stopnia kwiaciarni – to Laurenti (złotem mieczykowatego granicy na krawędzi arkusza) Prain (bez takiego halo) i Craigil – ekstensywnie krem taśmy na zewnętrznej krawędzi.
  • Sansevieria grandis – duża, na liście, które przeplatają się z pasm ciemnych i jaśniejsze odcienie zieleni, a krawędź jest otoczona cienką taśmy czerwonawym kolorze.
  • Sansevieria hiberica – zimowania, ze sztywnymi liśćmi, ozdobione czerwonawe paski.
  • Nisko rosnących odmian sansevery takie jak Sansevieria hahnii srebra i Hahnii Golden.

Pike ogon: reprodukcji

Jeśli chcesz mieć w domu lub w biurze takiej instalacji, można go kupić w centrum ogrodniczym, czy bez zbędnego wydatków i pomnożyć istniejące już sadzonki kwiat liść, korzeń warstwowanie lub rozłożenie kłączy. Wszystkie te opcje są korzystne dla monochromatycznego malowane sansevery. Ale dla roślin o pstrych liściach, które zachowują wszystkie funkcje dekoracyjne, użyj tylko podział kłączy.

sadzonki korzeniowe

Jest to najprostszy sposób, aby dostać się ten skromny kwiat jak ogon szczupaka. Rośliny Ojczyzna dość trudnych ze względu na warunki klimatyczne, więc sansevieriya, starając się zajmować nowe siedliska tworzy dość gęstą wzrost korzeni. Takie zachowanie jest charakterystyczne rośnie nie tylko na „woli”, ale także udomowione kwiatów. Zazwyczaj w garnku tworzą dużo pędów z korzeni. Dig kilka (wraz z korzeniami i grudki ziemi) i wycięta z tej rośliny macierzystej, a następnie przeniesione do nowego naczynia. Miejsce, z którego odcięty kawałek, trzeba trochę suche i posypać sproszkowanym węglem, może być dogodnie aktywowane.

sadzonki liściowe

Sposób jest prosty: kwiat się liści, oznaczyć i przecinać poprzecznie na kawałki o 7-10 CM Natychmiast gips lub trwały znacznik oznaczają każdy dolny fragment .. Jest to bardzo ważne, gdyż na ziemi muszą być „głową” w górę. W celu ograniczenia części arkusza wyschła, pozostawiając je do ochłodzenia przez 1-2 dni parapetu. Następnie te sadzonki sadzi się w wilgotnym piasku i dobrze, pokryte szklanym słoju, aby usunąć ciepłym jasnym miejscu. Spray sadzonki nie, wystarczy wlać wodę do garnka. Ustalone rośliny, w sprzyjających okolicznościach, 1-1,5 miesięcy. Następnie sadzonki mogą być przeszczepione do garnka z ziemią ogrodową lub zalewania gleby do specjalnych sukulentów.

kłącza divide

Duże rośliny mogą być propagowane w ten sposób. Ważne jest tylko, aby pamiętać, że każda część zdejmowana jest mieć punkt wzrostu. kłącze wyjęte z garnka z ostrym nożem wyciąć wymaganą liczbę „sadzonek”. Przeznaczona plaster musi suszone przez kilka godzin i sproszkowanego sproszkowany węgiel, po czym wydzielone fragmenty posadzonych w doniczkach z glebą przygotowanym wcześniej.