459 Shares 5270 views

Pompa zębata: sfery użytkowania, urządzenie i zasada działania

Pompa zębata jest stosowana w samochodowych układach hydraulicznych, a także w różnych sektorach przemysłu. Faktem jest, że takie urządzenia mogą pompować płyny o różnym stopniu lepkości i są wystarczająco mocne, dzięki czemu mogą być używane przez długi czas.

Urządzenie jest stosowane w przemyśle chemicznym (do pompowania alkaliów, szamponów, emulsji, produktów naftowych), żywności (pompowanie kakao, karmelu, miodu), przemysłu petrochemicznego i lakierniczego. Jednostka może przetwarzać ogromną ilość płynu.

Pompa zębata ma dość proste urządzenie. Składa się z kilku komór roboczych, które tworzą powierzchnie robocze kół z uszkami. Cały mechanizm jest umieszczony w stabilnej obudowie wykonanej z żeliwa, stali lub aluminium i jest pokryty bocznymi osłonami. Cechą charakterystyczną urządzenia jest niewielka liczba elementów. Zaletą jednostki jest również to, że elementy można łatwo wymienić w przypadku awarii. Dzięki tym cechom pompa ma popyt i jest szeroko stosowana.

Należy zauważyć, że pompa zębata może mieć przekrój poprzeczny, z zewnętrznym lub wewnętrznym uzębieniem, drugi wariant jest bardziej zwarty. Można też wyodrębnić urządzenia wielostopniowe. Jeśli chodzi o przekładnie, zęby w nich mogą być zarówno szewcowe, jak i ukośne. Najczęstszym jest zewnętrzny przekładnia. Należy zauważyć, że urządzenia mogą mieć różne objętości.

Pompy zębate mają wiele zalet:

– zapewniają wysoką wydajność i jednolity przepływ cieczy;

– proste i niezawodne w eksploatacji;

– może pompować wiele lepkości cieczy ;

– można je używać przez długi czas i nie jest trudno nimi zająć.

Trzeba jednak zachować ostrożność przy wyborze urządzenia, ponieważ jeśli w jego produkcji używane są niewłaściwe części zamienne, mogą szybko zostać zużyte. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że zęby są jednolite, w przeciwnym razie przepływ cieczy będzie nierówny.

Pompa zębata, której zasada działania jest dość prosta, jest dzisiaj bardzo powszechna. Działa w następujący sposób: wewnątrz korpusu jest zainstalowany silnik, na którym jest mocowany trzpień napędowy, mocno przylega do zębów pozostałych elementów. Te elementy są napędzane przez część napędową. Gdy pompa jest włączona, zęby chwytają ciecz i przesuwają ją w kierunku doładowania, dociskając je do ścian. Dzięki temu części urządzenia są zdolne do chłodzenia, więc urządzenie nie przegrzewa się.

Pompa sprzęgła wewnętrznego powinna być stosowana przy niskim ciśnieniu, ponieważ mają małe wymiary, a zatem ich wydajność nie jest wysoka. Dlatego też, jeśli musisz używać urządzenia, które wytrzyma wysokie ciśnienie, lepiej jest używać urządzeń wieloetapowych. W celu dostarczenia kilku strumieni płynu, które nie będą zależne od siebie, stosuje się urządzenia wieloczęściowe.