620 Shares 9028 views

Ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego

W medycynie zapalenie ucha nazywa się zapaleniem ucha środkowego. Ucho anatomiczne ma kilka przegród: zewnętrznych, środkowych i wewnętrznych. W tym artykule rozważymy najczęstszą formę – zapalenie ucha środkowego. Reakcja zapalna może być ostra lub chroniczna.


Przyczyny choroby

Ostre zapalenie ucha środkowego jest głównie rozwijane w wyniku penetracji zakażenia bakteryjnego przez rurkę słuchową. Ponadto w wyniku ostrego nieżytu nosa (szczególnie u małych dzieci) zakażenie może rozprzestrzeniać się wraz z zaostrzeniem przewlekłych chorób przełyku. Zapalenie ucha środkowego może mieć katar i ropień. Występuje wyraźny obrzęk błony śluzowej, w wyniku której następuje pogwałcenie przepuszczalności rurki słuchowej i następuje gromadzenie się wysięku (wysięku). Jako osobna forma choroby, u niemowląt izoluje się zapalenie ucha: u noworodków może powstać w wyniku kontaktu z zakażonym płynem owodniowym podczas przechodzenia przez kanał macierzysty. Ponadto, u małych dzieci ze względu na anatomiczne cechy struktury rurki słuchowej (jest dużo krótszy niż u dorosłych), infekcja rozprzestrzenia się dość szybko.

Średnie zapalenie ucha ma następujące etapy przebiegu: pierwsza charakteryzuje się rozwojem stanu zapalnego i powstawaniem wysięku, druga występuje z perforacją błony bębenkowej i wyjściem z ropy, a trzeci stopień choroby rozpoczyna się po zaprzestaniu zapalenia i połączenia membrany.

Jak manifestuje się stan zapalny ucha środkowego? Objawy i środki diagnostyczne

W początkowym stadium zapalenia ucha środkowego występują skargi na ciężki ból w uchu, które mogą rozprzestrzeniać się na głowę, szczękę z dotkniętych stron. Wystąpi wzrost temperatury, niedosłyszenie. Jeśli nie rozpoczniesz leczenia w odpowiednim czasie, pęknie bębenek i rozpoczyna się stwardnienie. W związku z tym ból ustępuje znacznie, poprawia się stan pacjenta, temperatura powraca do normy. W ostatniej fazie główną skargą jest utrata słuchu. Choroba trwa zazwyczaj kilka dni, ale czasem może potrwać kilka tygodni.

Zapalenie ucha środkowego u dzieci ma bardziej żywe objawy kliniczne. Na samym początku choroby, dziecko jest niespokojne, nie może spać, nie chce jeść, jak przy ssaniu, ból wzrasta. Temperatura ciała jest bardzo wysoka, można zauważyć objawy menopauzy.

W przewlekłym przebiegu choroby odnotowuje się utrwaloną utratę słuchu, a także z powodu obecności otworu w błonie i stałego zapalenia, ropny wyciek pozostaje przez długi czas. Zaostrzenia występują z najmniejszą zimną lub obniżoną odpornością. Również obecność ognisk zapalnych w jamie ustnej i jamie ustnej (chore zęby) przyczynia się do utrzymania procesu zapalnego. Przewlekłe zapalenie ucha środkowego może rozprzestrzeniać się do kości, powodując jej zniszczenie.

Diagnozę wspomaga otoskopia. W początkowym stadium można zobaczyć zaczerwienienie i obrzęk kanału usznego, charakteryzujące się ciężkimi bolesnymi dolegliwościami podczas badania przesąku. W drugim etapie perforacja membrany jest widoczna. W badaniach krwi odnotowuje się objawy zapalne: wzrost liczby leukocytów i wzrost ESR.

Środki medyczne dotyczące zapalenia ucha środkowego

Jeśli podejrzewa się o stan zapalny ucha środkowego, leczenie nie powinno być opóźniane. Chory jest zalecany do spoczynku łóżek, a antybiotykoterapia z szerokim spektrum działania jest koniecznie wykonywana. W temperaturze powyżej 38 ° zaleca się stosowanie środków przeciwgorączkowych. Jeśli nie ma możliwości odłączenia, zaleca się zaszczepienie kropli słuchowych lekami przeciwbakteryjnymi, rozgrzewając kompresy. Podczas perforacji membrany, stosowanie kropli na bazie alkoholu jest przeciwwskazane. W przypadku zauważenia silnego bólu i naprężeń błony bębenkowej, przeprowadza się paracentezę (przekłuwanie) w celu zapewnienia odpływu ropy. Dobra fizjoterapia, oczyszczenie.