723 Shares 2544 views

Okręt podwodny projektu 641: statki, zdjęcia

W czasach zimnej wojny między ZSRR i USA na morzu nastąpił pat: z jednej strony, Yankees miał żadnych problemów z okrętów nawodnych (w tym nośniki rakiet), ale we flocie naszego kraju (w tym w wyniku tajnych intryg) w tym obszarze było znacznie słabsze. Ale Związek Radziecki miał łodzi podwodnej. Odmiana, tam były ogromne: od najmłodszych, które można zobaczyć w „połowów”, zwłaszcza do ogromnego „rekina”.

Pomimo faktu, że główne siły uderzające w naszym kraju w tym czasie były pocisk jądrowy, choć skromny spalinowo-elektryczny okręt podwodny projektu 641 odegrała znaczącą rolę w historii przemysłu stoczniowego.

Nowy czas – inne wymagania

W drugiej połowie lat 50-tych ubiegłego stulecia stało się jasne, że „staruszka” projektu 611 nowych wymogów już nie odpowiadają. Amerykanie w tym czasie już mocno oparł się na projektach atomowych okrętów podwodnych, ale w ZSRR popełnił poważny zakład na klasycznych wzorów, i słusznie.

Chodzi o to, że silnik wysokoprężny, nie ważne jak może się to wydawać paradoksalne, jest znacznie cichszy niż Atom: problem ten ostatni w wibracje, hałas z eksploatacji kotłów parowych i urządzeń kondensacyjnych. Diesel sam zanurzony okręt podwodny iść wyłącznie na energii elektrycznej, a tym samym hałas z nich jest bardzo niska.

Powołanie projektu 641 łodzi

Podobnie jak jego poprzednik, projekt podwodny 641 została przeznaczona na pokrycie konwojów morskich, ochrony handlowych i komunikacyjnych dróg, utrzymania połączenia. Ale ten nowy samochód musiał mieć lepszą wydajność szybkość, większą autonomię, poprawy warunków życia i życia załogi i najważniejsze – przynieść znacznie więcej broni na pokładzie.

Załoga składała się z 70 osób, w tym 12 osób – oficerów. Na wszystko, co zostało stworzone doskonałe warunki w czasie życia, które w projekcie 611 łodzie były nieosiągalne. Szczególnie wygodne był okręt podwodny B-427 641 projektami.

Główne cechy nowych okrętów podwodnych

Odpowiedzialny za projekt wykonany notorycznie projektanci SA Jegorow i ZA Deribina. Corpus ich rozwój charakteryzuje się niską czystej i zauważalnie pochyłej „obcięty” łodygi. Ta ostatnia została wykonana w celu zmaksymalizowania korzyści zdatności okrętu na powierzchnię. Pozostałe łodzie tego projektu wyróżnia się także wyraźne owiewek w nosie, które służą do umieszczenia różnych radarów i innych urządzeń.

Jeśli chodzi o sprzęt, pierwsza komora – tradycyjnie torpedy. Okręt podwodny projektu 641 Łódź może wystrzelić torpedy do głębokości 80 metrów. Druga komora żyła, nie było w tym i sedan. W tym samym przedziale pod poszycie pokładu, projektanci umieścili akumulator. Czwarty był (tradycyjnie) miejsce, gdzie znajduje się centrala.

Ponadto były też mieszka kabiny oraz dodatkowy akumulator. Piąta sekcja – olej napędowy, znajduje się w następujących silniki elektryczne, a w drugim, to znaczy, siódme podstawie kopii rury torpedy.

Pojawienie się tego typu łodzi charakteryzuje się także bardzo wysokim ogrodzeniem wokół kabiny. To jest tak „monumentalną” unosi się nad nim nic. Ponadto, owiewki na nosie, co już wspomniano, nie jest tylko elektronika, ale również wylot gazu i urządzenia zapewniające silnik wysokoprężny pod wodą.

Okręty podwodne uzbrojone były w tym rodzaju?

Główne uzbrojenie – sześć łuk rury torpedowe, które uzupełniają cztery więcej paszy. Ale wszystkie te same podstawowe – nosa, tak szybko, jak są one wyposażone w specjalny system szybkiego ładowania. Całkowita amunicja – 22 torped. Wśród nich pierwsze i telemetrii „model”, napędzany przez drut. Jednak w praktyce, w kampaniach wojskowych często zajmują 1/3 minuty, zastępując je torpedy. Za zarządzanie procesem wypalania spełnia kompleks „Leningrad-641”.

Okręty były uzbrojone w torpedy z głowicami jądrowymi, ale były one przeznaczone tylko do atakowania wrogich okrętów nawodnych.

specyfikacje silnika

Sercem okrętu są tylko trzy diesel modelu 37D. Są one wyposażone w gazoturbonadduvom ekranowany od głównych części masywnej grodzi wygłuszenia. Jak już powiedzieliśmy, do podwodnego oczywiście spełniać dwa silniki elektryczne marki PG-101. Pojemność każdego wynosi 1350 litrów. a. Jest to silnik backup PG-102, którego moc natychmiast hp 2700 Istnieje również ekonomiczne 140 KM PG-104. Jest on stosowany w przypadkach, gdy trzeba oszczędzać zasoby, „siedzi” na tym samym wale z PG-102.

Dla ruchu łodzi mogą korzystać z trzech śmigieł, krok, który może być dowolnie zmieniana przez załogę. Na powierzchni stosowanych do przepływu oleju napędowego, które w tym samym czasie ładowania baterii.

mechanika

Trzy wałki i trzy śruby, krok, który może zostać zmieniony przez załogę. Wszystko stery głębokości i kierunek właśnie trzy twardy: hydrauliczne, elektryczne i ręczne, znany również jako „ostatniej szansy”. Pierwszy zestaw automatycznej stabilizacji „marmuru” był używany, co znacznie ułatwia pracę załogi i monitorowania położenia okrętu w przestrzeni.

energetyka

Początkowo model łodzi zainstalowany akumulator 46SU akumulator, następnie zastąpione przez bardziej wytrzymałe i pojemne 48cm. Razem na pokładzie łodzi podwodnej było 448 komórek. Jest możliwe, że na niektórych łodziach może być używany marki bateria 60SU. Ich odnośniki znajdują się w kilku odcinkach wspomnień radzieckich okrętów podwodnych (w szczególności odniósł się do B-427 641 okrętów podwodnych projektu), ale potem, być może, mamy zwykłe niedokładności.

Nowe pozycje urządzeń pokładowych

W konstrukcji statku zawarte nowe rodzaje sonar, radar i urządzenia nawigacyjne, inne high-tech (na owe czasy) urządzenia. Do wykrywania celów powierzchniowych za pomocą systemu radarowego „flaga” i zaawansowanych stacji MG-10 hydrofon może odbierać sygnały nie tylko jego, ale inni „asdikov”. Służy ona tym samym kompleksie zastosowania „Arktika-M”, który zawsze działa w trybie aktywnym.

Jeśli kupujesz wzór podwodnego B-28 Projekt 641, widzimy duży napływ w nosie, który mieści całą elektronikę.

Dla biernej ochrony łodzi jest „Light M”, który wychwytuje nawet daleko przed innymi sonar impulsów. ELINT przeprowadzone przez kompleks „na luzie”. Należy zauważyć, że w procesie produkcyjnym w projektowaniu tych łodzi stale dokonywania istotnych zmian, a zatem dokładnie opisać wszystkie opcje urządzenia pokładowe nie będzie działać. Zmodernizowane przejście łódź podwodna pod 641B symbolu.

Głównymi wadami informacji operacyjnym

Na początku inżynierów budowlanych okazało się, że margines bezpieczeństwa dla modernizacji standardowego projektu praktycznie żaden. A ponieważ układanie ostatnich okrętów podwodnych z tej serii są ponownie zaprojektowany praktycznie w podróży. W wyniku tych zmian całkowicie ponownie wyposażone i przearanżowanych komorę piąty projektanci otrzymuje silniki wysokoprężne bardziej niezawodny, wymiana poddano również standardowych baterii.

Na zachodzie, te okręty podwodne szybko stał się znany jako Foxtrot. To był jeden z pierwszych okrętów podwodnych projektów, które zostały przeniesione en masse sojusznikami w Układzie Warszawskim, a także innych krajów, pro-sowieckich. Na przykład, dwa okręty podwodne natychmiast po budynki zostały przekazane do Polski i Indii w ogólnym położył szczególny okrętu podwodnego, który miał szereg poważnych różnic w stosunku do pierwotnego projektu.

Tak więc, nie zostały umieszczone różne baterie, miał dłuższą żywotność przy pracy w wysokich temperaturach, w czwartym przedziale zostały usunięte tylko dwie kabiny, a tym samym na okręt zdołał umieścić system klimatyzacji, jak również personel zostały znacznie zwiększone zdolności do świeżej wody. Jak ja potrzebowałem go, nasz B-28 641 projektów podmorskich, zmuszony w jeden długi czas ukryć się przed Amerykanami w tropikach!

Aktualny stan parku

Razem za granicą (z wyłączeniem krajów bloku socjalistycznego) minęło 13 takich okrętów podwodnych, a dostał je, w szczególności, Libii i na Kubie. Obecnie, te łodzie są dokładnie zdjęty obowiązek walki w Indiach, metal w połowie 2000 roku, zostały wysłane dwa statki Polskiej, los pozostałych jest nieznany. Najprawdopodobniej po prostu zmasakrowany na złom. W służbie naszym kraju jest to projekt łodzi z silnikiem wysokoprężnym 641 (jak, szczegóły są pobieżne), ale z pewnością wkrótce zostanie umorzone, jak dzisiaj, aby zastąpić stare modyfikacje są „Lada” i inne okręty diesel-elektrycznym.

Ponadto, jeden egzemplarz jest w służbie ukraińskiej marynarki wojennej (i jest to jedyny okręt podwodny w tych częściach). To prawda, że stan pojazdu jest taka, że został on wielokrotnie oferowane do cięcia metalu, a jego naprawa jest już niepraktyczne. Że jest tylko fakt, że w 2012 roku ten statek po raz pierwszy od 20 lat, pozostawiając swój bieg do morza. Ukraińcy uratowali tylko 641 projektów (okręty), która ma na zdjęciu Reprezentantów w artykule, było bardzo wiarygodne z technicznego punktu widzenia.

Kryzysu kubańskiego

W zachodniej części okrętu tego typu stała się powszechnie znana w czasie kryzysu kubańskiego. Uczestniczyli w przełamywaniu blokadę Kuby, a dokładna liczba okrętów podwodnych biorących udział w operacji nie jest znana do dziś. Uważa się, że były okręty podwodne projektu 641 19 Brygady. Załogi musiał pracować w trudnych warunkach, kiedy temperatura w przedziałach czasami osiągnęła 60 stopni Celsjusza, i unoszą do wentylacji i ładowanie akumulatora nie może być, w celu uniknięcia wykrycia sądów USA. Niestety, klasyczny okręt podwodny projektu 641 nie mają klimatyzację …

W tak trudnych warunkach, załogi, a nawet podwodny dowódca czasami w ciągu kilku dni nie miał pojęcia, co się dzieje w świecie, a nie w stanie wojny jądrowej nie są Związek Radziecki i Stany Zjednoczone. Tylko wysokie umiejętności i opanowanie zapobiegać katastrofa niesamowite. Wszakże na pokładzie każdego podwodny były torpedy z głowicami nuklearnymi!

Istnieją dowody na to, że w latach 60. zdarzały się przypadki kontaktu wystają prawie 641 łodzi z amerykańskich niszczycieli. Szczególnie przypadek ilustracyjny, były w 1962 r. Podwodny projektu 641 łodzi z numerem B-36 przez długi czas patrolują okolice Kubie, skutecznie oddala się od wykrywania US Navy. Pewnej nocy, podczas rutynowej wynurzania, była widziana na pokładzie niezidentyfikowanych amerykańskich niszczycieli, załoga z których (bez ostrzeżenia) wykonane anty-podmorskich uruchomienie torpedy.

Na szczęście załoga B-36 działał mądrze i konsekwentnie. Atak udało się uciec, ale … Amerykanie od dawna realizowane łódkę (sięgają głęboko, że to niemożliwe, że baterie są rozładowane) i rzucił jej stopę petardy, a nawet zwykłych granatów, przechodząc eter Glusha. Złożenie telegram do Moskwy dopiero z ósmej próbie.

Pomimo sprzeciwu, załoga była w stanie oderwać się od pościgu. I nawet po tym, łódź kontynuowała na służbie bojowej, przechodząc na Półwyspie Kolskim dopiero po najbardziej akumulatora jest w porządku. W podobnej sytuacji była załoga okrętu podwodnego B-28 Projektu 641, ale nie było żadnych ataków torpedowych.