594 Shares 9046 views

Jedwabnika. kokony jedwabników

Niezwykle zainteresowany w historii hodowli tego owada jest jedwabników. Technologia została opracowana dawno temu w starożytnych Chinach. Pierwsze wzmianki o tej produkcji w chińskich kronikach sięga 2600 pne, a kokony jedwabników, znalezione przez archeologów sięgają 2000 roku pne. e. Chińczycy zbudowali produkcję jedwabiu w stanie tajemnicy państwowej, a przez wiele wieków było oczywistym priorytetem kraju.

Znacznie później, w 13 wieku, hodowla robaków i produkcji tkanin jedwabnych zaręczył we Włoszech, Hiszpanii, Afryce Północnej, aw 16 wieku – i Rosja. Jaki rodzaj owada – jedwabników?

Motyla jedwabnika i jego potomstwo

Udomowione jedwabników motyl dzisiaj nie występuje w środowisku naturalnym i hodowane w specjalnych zakładach dla przędz naturalnych. Dorosły – jest to dość duży owad kolor światła, do 6 cm długości o rozpiętości skrzydeł do 5-6 cm wydalania różnych gatunków tej interesującej hodowców motyli są zaangażowane w wielu krajach .. Po tym wszystkim, optymalne dopasowanie do charakterystyki różnych obszarach – podstawa dla rentownej produkcji i maksymalizacji dochodów. Czerpiemy wiele ras jedwabników. Niektóre dają jedno pokolenie rocznie, inni – dwa, a tam są typy, które dają kilka miotów rocznie.

Mimo swojej wielkości, motyla jedwabnika nie może latać, tak jak dawno utraciły tę zdolność. Ona żyje tylko 12 dni iw tym czasie nawet nie zasilany z niezabudowanej ustach. Wraz z początkiem sezonu hodowli osadza parę jedwabników na indywidualne tampony. Po kopulacji samice przez 3-4 dni jest jaj w ilości 300-800 jednostek Greenough, posiadające kształt owalny o znacząco różnej wielkości, które znajdują się w bezpośredniej zależności od gatunku owadów. Z tego samego gatunku, a to zależy od okresu wydalania robaka – może być w tym samym roku, ale może – w następnym.

Caterpillar – kolejny etap rozwoju

Gąsienice jedwabnika pochodzące z jaj, w temperaturze 23-25 ° C. W fabryce, to w inkubatorach w określonej temperaturze i wilgotności. Jaja rozwijać przez 8-10 dni, a następnie jaja z brązowym niewiele zdaje się 3 mm larwa jedwabnika, włosy puchowe. Małe gąsienice są umieszczane w specjalnych tackach i przeniesiono do dobrze wentylowanym ciepłym miejscu. Zbiorniki te reprezentują podobne struktury stos składający się z kilku półek dokręcone siatki i ma konkretny cel – stale jedzenia gąsienice. Żywią się wyłącznie świeżych liści morwy, a powiedzenie „apetyt przychodzi z jedzeniem” jest absolutnie dokładny określić żarłoczność gąsienic. Zapotrzebowanie na żywność rośnie ich w postępie geometrycznym, drugi dzień one spożywane dwa razy więcej żywności niż pierwszy.

pierzenie się

W piątym dniu życia larwa zatrzymuje, zatrzymuje i zaczyna czekać na swojego pierwszego pierzenia. Śpi na około jeden dzień, tulenie jej arkusz nogi, a potem nagle prostowania wybuchy skóry, uwalniając gąsienica, dając jej szansę na relaks i ponownego zaangażowania się zażegnać głód. Kolejne cztery dni absorbuje liści z godną pozazdroszczenia apetytu aż przychodzi kolej na następnego wylinka.

transformacja gąsienica

Przez cały okres rozwoju (około miesiąca) gąsienica molts czterokrotnie. Ostatnia wylinka przekształca go w wystarczająco dużych okazów wielkie światło perłowy kolor: długość ciała do 8 cm, szerokość – 1 cm i masie 3-5 g na organizm wyróżnia się dużą głowę z dwoma parami dobrze rozwiniętych szczękach, zwłaszcza na szczyt, zwany „kleszcze”. Ale najważniejsze jakość, o wartości do produkcji jedwabiu, – obecność garbu dorosły gąsienica pod wargą, z którego emanuje specjalną substancję twardnieje w kontakcie z powietrzem i zamienia się w jedwabną nicią.

Edukacja jedwabna nić

Koniec ten garb shelkootdelitelnye dwa dławiki, które są długie rurki z części środkowej przekształcony organ gąsienica w rodzaju zbiornika gromadzenia klej tworzy następnie jedwabną nić. Jeśli jest to pożądane toru przez otwór pod dolną krawędzią wytwarza sączyć na zewnątrz ciecz, która zestala się i zamienia się na tyle cienkie, ale mocnego wątku. Ostatnio w życiu owadów odgrywa dużą rolę i jest powszechnie stosowany jako uwięzi, ponieważ przy najmniejszym niebezpieczeństwie ona wisi na niej, jak pająk, nie boi się upadku. Dławik dorosłego gąsienica shelkootdelitelnye zajmują 2/5 część całkowitej masy ciała.

Etapy budowy kokonu

Po osiągnięciu dorosłości po 4 wylinka, gąsienica zaczyna tracić apetyt i ostatecznie przestaje jeść. Shelkootdelitelnye przepustach w tym czasie są wypełnione płynem, tak że larwa stałej jest długim gwintem. Oznacza to, że utwór jest gotowy do Przepoczwarczenie. Zaczyna szukać odpowiedniego miejsca i odnajduje go w pręty-kokonnikah terminowego jedwabnika umieszczone wzdłuż ścian bocznych paszowych „regały”.

Siedzący na gałązce, gąsienica zaczyna intensywnie pracować: na przemian to odwraca głowę, kładąc garb z otworem dla gruczołów shelkootdelitelnoy do różnych miejsc na kokonnike, tworząc w ten sposób bardzo silną sieć jedwabną nicią. Okazuje się swego rodzaju ramy dla przyszłej budowy. Następny Caterpillar pełza w środku ramki, trzymając w górze przez włókien i zaczyna przędzenia samego kokonu.

Kokon i pupate

Podczas budowy kokonu gąsienica szybko kręci głową, pozwalając każdej rundzie do 3 cm nici. Jego długość stworzyć cały kokon wynosi od 0,8 do 1,5 km, a czas spędzony na niej wziąć cztery dni lub więcej. Po zakończeniu gąsienica w kokonie snu, zmienia się w poczwarki.

Masa kokonu z poczwarki nie przekracza 3-4 kokony jedwabników g są najbardziej zróżnicowane pod względem wielkości (z 1 do 6 cm), kształt (okrągłe, owalne, zworami) oraz kolor (od bieli do złote i lila). Specjaliści zauważyć, że bardziej sumienny w odniesieniu do tkania kokonu jedwabników są mężczyźni. Ich mieszkań dla lalek różnią uzwojenia gęstość włókna i jego długości.

ponownie Butterfly

Po trzech tygodniach motyla poczwarek na zewnątrz, co jest konieczne, aby wydostać się z kokonu. Jest to trudne, ponieważ jest całkowicie pozbawione szczęk zdobiących gąsienicę. Ale mądry natura rozwiązała ten problem: Butterfly posiada specjalne gruczoły, które produkują ślinę alkaliczną, których stosowanie zmiękcza mur kokon i sprzyja uwalnianiu nowo utworzonej motyla. Tak jedwabników uzupełnia krąg własnej transformacji.

Jednak hodowla przemysłowa jedwabników przerywa odtwarzanie motyli. Większość z kokonów stosowanych do wytwarzania surowego jedwabiu. Po tym wszystkim, jest to produkt gotowy, można rozwijać tylko kokony na specjalnych maszynach, wstępnie zabijaniu poczwarek i kokonów przetwarzane parowych i wodnych.

Tak, hodowla jedwabników, które na skalę przemysłową, prawdopodobnie nigdy nie tracą swoje znaczenie, – wspaniały przykład udomowionych owadów, które przynosi bardzo znaczne dochody.