355 Shares 4333 views

Legenda J.Bedieu "Tristan i Isolde". Podsumowanie

Piękne legendy miłości zawsze dotykały duszy, zwłaszcza, jeśli ich koniec jest smutny. Praca Józefa Bediera "Tristan i Isolde" nie była wyjątkiem. Krótka treść tej romantycznej i tragicznej historii czytać dalej.


Wszystko zaczęło się od faktu, że Tristan, którego matka Queen Loonua umarła zaraz po urodzeniu, została wysłana do podniesienia za króla Gaul Faramon. Stając się rycerzem, poszedł do pracy dla swojego wuja – Króla Kornwalii – Marka. Aby uratować Cornewę z corocznego hołdu wypłaconego Irlandii, Tristan zabija Morhult, brata irlandzkiej królowej, który przyszedł na kolejną zapłatę, ale Morhult zdołał zranić Tristę zatrute włócznią. Może być wyleczony tylko przez Isolde, córkę królowej Irlandii i siostrzenicy zamordowanego Morhult. Pod inną nazwą, Tristan przychodzi do zamku królewskiego, gdzie go uzdrowi Isolde. Zauważył jej piękno.

Co więcej, krótka treść "Tristana i Izoldy" mówi, że młodzieniec zabija węża, który zaatakował królestwo. Jako znak wdzięczności chcą dać mu połowę królestwa i Isolde, ale potem dowiadują się, że zabił Morhulta, a oni go zakazują. Tristan wraca do Kornwalii. Wuj Marka czyni go władcą wszystkich jego posiadłości, ale potem zaczyna go nienawidzić. Chcąc pozbyć się siostrzeńca, posłał go do miejsca, gdzie został wydalony, i przywiózł Isolde do żony. Tristan znowu ratuje irlandzkie królestwo, za które wybaczają śmierć Morholulta i dają Isolde Markowi.

Tristan i Isolde (krótkie podsumowanie pozwala opowiedzieć historię bez wchodzenia w szczegóły) żeglując po statku do Kornwalii. Sługa Branjen żegluje z nimi. Kiedy stało się bardzo gorąco, Tristan poprosił Isoldego i siebie, aby pić, ale Branjena błędnie podał im dzbanek z eliksirem miłości, który powinien był pić przez Isolde i Marka. Więc młodzieniec i dziewczynka zarumieniły się całą miłością i niszczącą miłością.

Isolde poślubia Marka, ale nadal kocha Tristiana, który jest także dręczony przez separację. Branjen pomaga im zorganizować tajne spotkania, ale pewnego dnia Mark dowiaduje się o tym. Nakazuje Tristanowi wypalenia na stosie i zostawi Isolde na zabawę u trędowatego. Jednak ukochani są uratowani, uciekają do lasu. Ale nawet tam Mark je odnalazł. Isolde on zabiera, a znowu zraniony przez zatruwającą strzałkę Tristan udaje się do Bretanii, gdzie jest uzdrowiony przez córkę króla, nazywaną również Isolde. Młody mężczyzna się z niej ślubuje, ale wciąż nie może zapomnieć o ukochanym, który prawie umarł z powodu smutku, gdy dowiedział się o weselu Tristana.

Co więcej, Tristan i Isolde, streszczenie legendy, o której teraz czytasz, spotkały się ponownie. Pewnego dnia młodzieniec został zraniony i, tym razem, nikt nie mógł mu pomóc. Dlatego, aby ostatni raz zobaczyć jego ukochanego, posłał za nią swego statku, kazał mu podnieść białe żagle, jeśli dziewczyna w drodze powrotnej będzie z nim, a czarna, jeśli bez niej żegluje. Sam w tej chwili pisze notatkę skierowaną do Marka i wiąże ją z mieczem. Shipwoman udało się porwać Isolde, ale zazdrosna żona Tristana dowiedziała się o wszystkim i powiedziała mężowi, że statek wraca pod czarny żagiel. Serce kochanka nie wytrzymało tego i umarł.

Isolde, idąc na brzeg, odkrywa ukochanego zmarłego i umiera, obejmując go. Ich ciało zostało zabrane do Kornwalii. Mark odkrywa tę notatkę i dowiaduje się, że to wina wina przypadkowego napoju miłosnego. Jest żałuje, żałuje, że o tym tak się spostrzegł, w przeciwnym razie nie ingerowałby w miłośników. Isolde i Tristan, na prośbę Marka, pochowano w jednej kaplicy. Wkrótce potem z grobu młodzieńca wyrosła drobna krzak torfu i weszła do grobowca blondej Isoldy, przelewając całą kaplicę. Mark trzy razy polecił, aby wyciąć krzak, ale to nie pomogło: następnego dnia bramber znowu wzrósł. Oto legenda "Tristan i Isolde", której krótka treść, oczywiście, nie może przekazać wszystkiego piękna i dramatu.