106 Shares 4958 views

pojemność elektryczna kondensatora: charakter i główne cechy

Zarówno w przemyśle, jak iw życiu codziennym często wymaga stworzenia dużej liczby dodatnich i ujemnych ładunków elektrycznych. Jest oczywiste, że przy elektryfikacji organów i indukcji elektrostatycznej , aby to niemożliwe. Okazuje się, że potrzebne jest specjalne urządzenie. Takie urządzenie służy jako skraplacz.


Kondensator jest prosty system składający się z dielektrykiem oddzielającym dwa talerze. Jest to bardzo istotne, aby grubość izolatora była mała w porównaniu do wielkości tych samych płyt, to znaczy przewodów.

Najprostsza postać elektrycznego urządzenia pojemnościowego jest płaski kondensator, który jest złożony z dwóch oddzielonych płyt metalowych przez dielektryk. Jeżeli te płyty się prąd elektryczny, ilościowa wartość naprężenia powstałe pomiędzy polem elektrycznym jest prawie dwa razy większa niż samego natężenia w jednej z tych płyt.

Najważniejszym wskaźnikiem tego systemu jest pojemność elektryczna. pojemność elektryczną kondensatora w zakresie podstaw elektro równe proporcje wsadu jednej z płyt do przyłożonego napięcia pomiędzy przewodami tego urządzenia. Ogólnie rzecz biorąc, pojemność elektryczna kondensatora jest następujący:

C = Q / U

Jeżeli położenie płytki w przestrzeni pozostaje niezmienione przez długi czas, przy czym pojemność elektryczną kondensatora pozostaje stałe (niezależnie od wsadu ilościowej na płytkach).

W międzynarodowym układzie pomiarów fizycznych pojemność elektryczną kondensatora jest mierzona w faradach (F). Według tej klasyfikacji, w jednym Farad charakteryzuje pojemności elektrycznej takiego urządzenia, w którym napięcie pomiędzy izolatorami jest jednym V, a ilość energii, która jest nakładana na płytę, równy jednej wisiorka.

W rzeczywistości, jeden Farad – jest to bardzo duża wartość, więc najczęściej używane urządzenia takie jak mikrofaradów, a nawet nanofaradów PF.

Płaski pojemność elektryczna kondensatora zależy od obszaru jego elektrod i jednocześnie zmniejszając odległość między nimi zostanie zwiększona. Aby znacząco zwiększyć wydajność elektryczne tych urządzeń jest wprowadzone pomiędzy przewodami lub innego dielektryka.

W większości przypadków, elektrody kondensatorów wykonane z cienkiej folii, a uszczelką jako rdzeń stosuje się papier, miki lub ceramiki. Jest to zgodne z materiału służącego jako podstawa do dielektryki, kondensatory, i uzyskać ich nazwę – papier, ceramika, powietrza, mika. Dość powszechne w ostatnich latach otrzymał kondensatory elektrolityczne, które są wystarczająco kompaktowe wymiary mają znaczny potencjał elektryczny. Z powodu tych cech, są one szeroko stosowane w urządzeniach gospodarstwa domowego, a także prądu prostownika.

Kondensatory są jednym z najważniejszych urządzeń elektrycznych, bez których byłoby to po prostu niemożliwe, aby mieć większość domowego i urządzeń elektrycznych.