817 Shares 6948 views

Opowieść o tym, jak przyszedł pieniądze

Jest to niemożliwe, aby wyobrazić sobie współczesny świat bez pieniędzy. Są one integralną częścią naszego życia, a wszystkie są tak przyzwyczajeni do korzystania z nich, nawet nie myśleć o tym, jak pieniądze. I ta historia jest bardzo interesująca, i każdy powinien go znać.

Trudno sobie wyobrazić, ale były czasy, gdy pieniądze nie istnieją. Każdy człowiek, pod warunkiem się, dorastał żywności, budowali domy, szycie ubrań. Był to okres od tradycyjnej gospodarki, gdy wszystko nie było komunikacji między ludźmi. Wtedy ludzie zdali sobie sprawę, że jest to o wiele łatwiejsze do czynienia z jednej rzeczy, że okaże się lepszy od innych i dzielenia się owocami swojej pracy z plemienia. Okres ten ekonomiści nazywają podział okresu porodu między ludźmi, gdy nie była naturalna wymiana lub barter. Krowy wymieniane skórek ziarna na drewnie i sól miodu. Ale co, jeśli masz duży krowę, i trzeba tylko nowy włócznię? Nie podzielić na kilka części krowę! Wtedy człowiek doszedł do wniosku, że trzeba mieć jakiś rodzaj towaru, które mogą być łatwo wymienione na wszystko, co jest konieczne. Od tego momentu rozpoczyna prawdziwą historię o tym, jak pieniądze.

Każdy naród miał swoje pierwsze pieniądze. W słowiańskich plemion byli skór zwierzęcych i paluszki, Indianie z Ameryki Południowej – perły, w Nowej Zelandii były duże okrągłe kamienie z otworami w środku, aw Chinach – muszla małży Kauri. Ale te „pieniądze” nie zawsze wygodne w dzieleniu, nosili się, zepsute, złamał lub były zbyt ciężkie do transportu. Dlatego zdecydowano się zastąpić je z metalowych prętów, a później – w monetach.

Opowieść o tym, jak pieniądze pochodziły w zwykłej postaci monet, zaczyna w Lydian królestwa i starożytnych Chinach w VII wieku pne. Są one wybite ze stopu złota i srebra z wizerunkiem symboli państwowych i panującego monarchy. Jednak nie od razu odbiła się szerokim obiegu, ludzie musieli zmienić skór zwierząt przyzwyczajonych do herbaty i cukru. Dopiero w V wieku pne w Persji, król Dariusz, oficjalnie zakazane barter i nakazał zapłacić wszystkie monety. Tak wybite pieniądze stopniowo zaczęła zdobywać popularność na całym świecie.

Pierwszy papier pieniądze pojawiły się w Chinach na początku X wieku naszej ery. Zastąpiły one monety, aby ułatwić bogate torebki, które pochodzą przeciąganie worków wielokilogramową złota. Papier pieniądze w Chinach nie lubią nowoczesne banknoty. Byli dziesięć razy więcej, a ściślej przypominał wielkie litery, a nie pieniądze.

Obok jest historia o tym, jak pieniądze przyszedł do Rosji. Przez długi czas Rosja nie mają pieniędzy i monet w obiegu były z sąsiednich krajów: Eastern dirhamów Europejską denara. I tylko pod koniec X wieku księcia Włodzimierza zaczął gonić pierwsze srebrników, na której znajdowało się zdjęcie księcia i herb rodzaju Ruryka. Nie każdy jednak stosować te monety, ludzie wolą srebro było Hrywna – Nowogród pieniądze w postaci długiej srebra złota. Nawiasem mówiąc słowo „rubel” właśnie ze względu na hrywny, która jest pocięte na mniejsze kawałki, aby kupić mały element.

W skrócie, jest to niemożliwe, aby powiedzieć dokładnie, gdzie przyszedł pieniądze. Stopniowo pojawiły się na całym świecie, w każdym narodzie. Tylko jedno jest pewne – historia pieniądza , choć skomplikowane, ale bardzo ciekawe.