410 Shares 7494 views

Pierwszy rosyjski car Iwan Groźny

Iwan Groźny – pierwszy rosyjski car, który w 1547 roku został oficjalnie koronowany w panowania.


W Moskwie książę Wasyl III i Elena Glinsky w sierpniu 1530 roku urodził się długo oczekiwany syn – dziedzicem Jana. Kiedy Ivan był 3 lat, jego ojciec zmarł i został wychowany przez matkę, która zmarła w 1538 roku, kiedy również miał 8 lat niekompletne. Ivan dorastał otoczony walce o mocy bojarów, którzy byli w stanie wojny ze sobą, otoczonych przewrotów pałacowych.

Przemoc, morderstwa, intrygi sprawiło, że podejrzany, mściwy i okrutny. Nawet gdy był młody, miał już marzył o nieograniczonej władzy. A kiedy przyszedł Ivan wieku w 1545 roku, stał się władcą Rosji. W 1547 roku, 16 stycznia, w Moskwie Kremla była jego koronacja w katedrze Wniebowzięcia NMP. Tytuł „King” w tłumaczeniu oznacza „cesarza”.

Podczas jego panowania, pierwszy rosyjski car Iwan IV spędził wiele reform: wiejskie, kościół, dwór, urzędników, wojskowych. On przeprowadził wiele użytecznych innowacji dla państwa wyniosły zleceń – Organy wspólnego zarządzania. Podczas jego panowania, wykonane z ustawą – Statut rosyjskich przepisów. Pierwszy rosyjski car w polityce wewnętrznej bardzo wzmocnić państwo. R rozszerzony granicy wygranej khanates Kazan (1547-1552) i Astrachań (1556) rozpoczął Penetracji Syberia. Na arenie międzynarodowej pozycji Rosji całkowicie utwardzone.

W związku z ekspansją na terytorium Moskiewskiego oraz stworzenie systemu mandative, wzmocniona stosunków gospodarczych i handlowych pomiędzy regionami. Z centrum na północy prowadzone chleb, a następnie – sól, futra, ryby. Podczas panowania Iwana IV rozpoczęła handel z Europą Zachodnią przez Nowogrodu i Smoleńska. Stało się regularny handel z Anglią. Przez White i Barentsa Seas otworzyło drogę z Wielkiej Brytanii do Rosji. Założył dom handlowe w Moskwie, aw 1584 port Archangielsk nad brzegiem Dźwiny Bay.

Ale dobro królestwa był krótkotrwały. Liwski wojny (1558-1583) przyniosła porażkę Rosji. W 1565 pierwszy rosyjski car Iwan IV opricznina stworzył, a następnie stał się znany jako Iwan Groźny. Terror chciał dochodzić swojego autorytetu. I nawet nie oszczędził swego syna to gniew. Oprichinniki w 1569 roku zniszczył wiele rosyjskich miast pod przewodnictwem Ivana Groznogo.

Pierwszy rosyjski car – Iwan Groźny – jeden z najbardziej wykształconych ludzi, miał fenomenalną pamięć, był uczony w teologii. Był autorem wielu wiadomości. Pisałem teksty i muzykę do służby na święta Matki Bożej Vladimir i kanonu Arhangelu Mihailu. Knigopechatiya organizacja odegrała bardzo ważną rolę. W Moskwie na Placu Czerwonym zrealizowano budowę św Vasiliya Blazhennogo, pierwszego króla – Ivan – rozpoczynano jego budowę.

Działalność Ivana Groznogo otrzymała zróżnicowaną odpowiedź w historii Rosji, ponieważ przedrewolucyjnej historycy opisują go negatywnie, radziecka podkreśla swoje pozytywne strony w czasie panowania. A w XX wieku, w drugiej połowie, historycy zaczęli studiować w głębi krajowe i zagraniczne polityki Ivana Groznogo.