442 Shares 7005 views

Katedra Wniebowstąpienia, Helsinki: usługi

Katedra Wniebowstąpienia w Helsinkach (Uspenskin katedraali) jest największym kościołem prawosławnym w Europie Północnej i Zachodniej.


Gdzie jest

Katajanokka ) Znajduje się na wyspie Katajanokka ( Katajanokka ) W historycznym centrum stolicy Finlandii. Wcześniej był to półwysep, ale teraz jest oddzielony od miasta kanałem Katayonokk. Można tam dotrzeć mostami zbudowanymi w kilku miejscach.

Usytuowana na stokie uspenskańska katedra, a okolice Helsinek są więc widoczne z dłoni. Pomijając to, możesz cieszyć się pięknymi widokami ze wszystkich stron. Wzgórze lub, jak często powiedziano, skała, w jej bazie może służyć jako platforma widokowa.

Architektura

Katedra Wniebowstąpienia (Helsinki) przyciąga wielu turystów nie tylko ze sprzyjającą lokalizacją, ale także wielkością, pięknem architektury i kolorem.

Katedra zbudowana jest z czerwonej cegły. Innym materiałem do użycia był nierozsądny, ponieważ został zbudowany na wzgórzu, a silne wiatry dmuchane z morza szybko zniszczyły tynk.

Z daleka wyróżnia się czerwone ściany i lśniące złotym słońcem i szmaragdowymi kopułkami – jest to Katedra Wniebowstąpienia. Helsinki słusznie jest dumna z tej świątyni.

W południowej części budynku znajduje się dzwonnica połączona z głównym budynkiem przy galerii. Jest też półkola część ołtarza. Wysokość wieży dzwonowej wynosi 51 metrów.

Katedra jest trzynastoma głowami, symbolizująca Jezusa i jego 12 apostołów. Kolejna kopuła jest ozdobiona dzwonnicą. Ściany zewnętrzne z wypukłościami, reliefami, wgłębieniami tworzą piękny wzór z cegły. Na ścianie przy wejściu znajduje się deska żeliwna z krótkim, historycznym odniesieniem dla licznych turystów.

Patrząc na Katedrę Wniebowstąpienia (Helsinki), chcesz fotografować wiele ze wszystkich stron pod różnymi kątami. Właśnie te same uczucia pojawiają się bezpośrednio przy murach, teraz tylko podbija widoki miasta.

Co jest w środku

Centralna kopuła jest wspierana przez cztery sprytnie wypolerowane kolumny granitowe. Symbolizuje firmament. Grzmoty na niebie – Duch Święty.

Pod górnym rzędem okien znajdują się portrety Świętych Moskw, na łukach – wypowiedzi biblijne. Dwustopniową ikonostasę zdobią pozłacane rzeźby, a same ikony są pisane w akademickim stylu na złotym tle.

Katedra Wniebowstąpienia (Helsinki) posiada dużą kolekcję ikon, wiele z nich ma wartość historyczną jako dzieła sztuki, są to, co uważane są za cudowne, są też te, które od lat w świątyni pokryte są legendami.

Wśród najbardziej czcigodnych ikon znajdują się Matki Boskiej Kozielskiej, która została skradziona z katedry w 2010 r. Wraz z licznymi klejnotami przyniesionymi jako prezenty dla pomocy wyznawców. W tym czasie powódź zaległych rumuńskich uchodźców zalała kraj, który często został skradziony. Ikona została znaleziona i wróciła do jej pierwotnego miejsca sześć miesięcy później, gdy niechętni goście zbombardowali Katedrę Wniebowstąpienia i zostali zatrzymani. Wracająca ikona była w stanie godnym pożałowania, gdyż spędzała kilka miesięcy w brudnej podudzie pod śniegiem. Odbudowę przeprowadzili specjaliści klasztoru Valaam.

Ale ikona Mikołaja Cudowni, porwana w 2007 roku, nigdy nie wróciła do świątyni.

Budownictwo

Budowa katedry rozpoczęła się w 1862 roku. W tamtych czasach Finlandia była częścią państwa rosyjskiego. A na początku wszystko było listem od miejscowego prawosławiającego księdza Nikolaja, który poprosił cara o zbudowanie nowego kościoła dla szybko rosnącej liczby prawosławnych, przez gubernatora generalnego Finlandii Feodor Berga.

II решил, что церковь нужно построить на высоком месте, чтобы она не отличалась по высоте от Лютеранского кафедрального собора. Aleksander II postanowił, że kościół powinien być zbudowany na wysokim miejscu, tak aby nie różnił się wysokością od katedry luterańskiej. W tamtych czasach i do dziś w Finlandii dwie główne religie oficjalnie: luteranizm i prawosławie. W centrum, wszystko zostało zbudowane, a Katedra Wniebowstąpienia (Helsinki) zaczęli wyprostowywać na półwyspie Katajanokka na szczycie klifu. W tych latach mieszkali tutaj schroniska najbiedniejszego miasta, brudne i niechlujne. Ale gdy rozbudowano świątynię, zmuszeni byli tam przybyć miejscowi bogaci. Stopniowo kraj ten zaczął porządkować, budował tam nowe, nowoczesne budynki iw rezultacie stał się jednym z dobrobytów w Helsinkach, który jest do dziś.

Pieniądze na budowę zostały zebrane przez cały świat. Ponad 200 tysięcy rubli wydano na budowę świątyni. Środki zostały przydzielone przez Synodu, cesarza Aleksandra II i członków rodziny królewskiej, gildii handlowej, rozdziału zleceń.

Cegły budowlane zostały dostarczone z Wysp Alandzkich, gdzie podczas wojny krymskiej została zniszczona Twierdza Bomarsund.

Przybory świątynne otrzymały miejscowa ludność – parafianie kościoła.

Projekt Katedry Wniebowstąpienia należał do akademika architektury Alexei Maximovich Gornostayev, który przybył do Helsinek, aby nadzorować budowę. Projekt opiera się na XVI-wiecznym projekcie świątyni w Kolomenskoye. Александрович Варнек, который, внеся в проект минимум изменений, а именно, заменив звонницу на колокольню, и довел строительство собора до конца. Niestety, złe zdrowie doprowadziło do szybkiego zgonu architekta, a Iwan Aleksandrowicz Varnek, który zakończył budowę świątyni w Sveaborg, został wezwany na swoje miejsce, które dokonało minimalnych zmian w projekcie, a mianowicie, zastępując dzwonnicę w dzwonnicy i doprowadziły do zakończenia katedry.

Katedra Wniebowstąpienia (Helsinki) została konsekrowana w październiku 1868 roku przez biskupa Pawła z Vyborga.

Przywracanie świątyni

W stulecie katedry dokonano wielkich napraw. Pęknięcia w murach były zapieczętowane, kopuły i wieże przywrócono. Zaktualizowane złocenie. Okna okienne zostały zastąpione przez brązowe bloki okienne. Otynkowane i malowane i wewnętrzne ściany, ale kolory wnętrza zostały starannie zachowane. Ikony zostały przywrócone i oczyszczone.

W latach 2004-2007 spadł kolejny etap prac związanych z przywracaniem i odtworzeniem.

Obecnie Katedra Wniebowstąpienia (Helsinki) jest siedzibą arcybiskupa i lokalnego Kościoła Prawosławnego.

Zasady

Wejście do świątyni jest dozwolone dla wszystkich osób bezpłatnie, ale nie ma wolnego dostępu do ikon. Turyści mogą przechodzić wzdłuż murów, siedzieć na krzesłach i podziwiać wnętrze. Można również kupić i umieścić świece.

Oficjalnie zakazane w Katedrze Wniebowstąpienia i fotografii, chociaż, jak mówią niektórzy turyści, nie ingerują w fotografię. Ale aby uniknąć problemów, lepiej poproś o pozwolenie ministrów.

Usługa jest w języku fińskim.

Personel

Oprócz opata, w kościele służy dziewięciu księży, dwóch diakonów i siedmiu regentów psalmistów. Jedna z kapłanów służy w języku Kościoła słowiańskiego dla rosyjskojęzycznych prawosławnych. Innym z nich jest praca z dziećmi i młodzieżą.

Jak znaleźć

Adres Katedry Wniebowstąpienia (Helsinki): Kanavakatu street, 1, FIN-00160 Helsinki. Ale całkiem możliwe jest znalezienie go bez znajomości dokładnego adresu. Ponieważ jest dobrze widoczny z wielu punktów historycznej części miasta.

Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, lepiej skorzystać z tramwajów numer 4 lub 4T. Zatrzymaj "Ritariuone" (Ritarihuone).

Godziny otwarcia

Od wtorku do piątku Katedra Wniebowstąpienia otwiera się od 9.30 do 16.00. W weekendy od 10.00 do 15.00. W poniedziałki w chłodnym sezonie świątynia jest zamknięta, a od 1 października do 30 kwietnia.

Jeśli przyjedziesz na uroczysty lub przedświąteczny dzień do Katedry Wniebowstąpienia (Helsinki), odwiedź tylko Boskie usługi. Katedra zaraz się zamknie.