667 Shares 4252 views

Jak szyć kaptur: wzór i szczegółowe instrukcje. Jak zrobić wzór kołnierza

Nowoczesna moda oferuje ogromną liczbę różnych rodzajów odzieży. Wiele modeli wyposażonych jest w ozdobne lub wysokiej funkcjonalności kołnierze i okapy. Większość needlewomen, którzy mają maszyną do szycia, chciałaby spróbować dopracować swoje ubrania tak miły szczegół. Jednak nie każdy wie, jak szyć kaptur. Wzór wydaje się bardzo skomplikowany, a praca jest prawie niemożliwa. W rzeczywistości tak nie jest – postaramy się pomóc w tej kwestii w tym artykule.

Wzór kołnierza

Większość modeli to kontynuacja szczytu produktu. W ten sposób można szyć dowolny kaptur, wzór futra, dzianina, skóra lub inny materiał jest w przybliżeniu taki sam. Główną różnicą będzie zawsze dodatek na szwy i głębokość produktu. Wzór kołnierza kaptura będzie różny w kształcie i objętości. Z wielkością wszystkiego jest jasne: są duże, średnie, małe i czysto dekoracyjne mini szczegóły górnej części ubrań. Ale w formie istnieje ogromna liczba odmian kaptura: odpowiednie cechy produktu są dobierane zgodnie z modelem i stylem odzieży. Zasadniczą zasadą przy cięciu kołnierza kapturowego jest to, że szyja, a także sekcje półki pokrywają się z linią montażową. Będziemy rozważyć najprostszą wersję, po opanowaniu, która będzie łatwa do zmodyfikowania dla każdego stylu i tkaniny.

Budowa wzoru: Początek

Aby narysować właściwy schemat, należy przygotować ostro wyostrzony, ale miękki ołówek, gumkę, linijkę i papier-wykres papieru. Zamiast specjalnej, już nakreślonej podstawy, można zabrać resztki tapety lub gazety, ale trzeba będzie monitorować poprawność konstrukcji i równomierność wszystkich rysunków. Przy okazji, wzór kaptura dziecka nie różni się w żaden sposób od osoby dorosłej w jakikolwiek sposób, dzięki czemu można używać tego samego schematu konstrukcyjnego:

 1. Zaznacz punkt "O" i skonstruuj go pod kątem prostym.
 2. Aby znaleźć prawidłową pozycję, w której zakleszczony kaptur w szyi, z punktu "O" należy umieścić sekcję "O-KO". Będzie to cztery lub pięć centymetrów – wartość ta zależy bezpośrednio od narastającego kaptura. Dla pełnych lub stojących ludzi warto wziąć pięć centymetrów.

Początek jest kładziony, na następnym etapie tworzenia wzoru trzeba wziąć pod uwagę model odzieży.

Poprawiamy dopasowanie części

Wzór futrzanego kaptura będzie wymagał znacznie mniejszego wysiłku. Kudłaty tkaniny wyglądają dobrze w dużych ilościach i nie wymagają specjalnych zagięć. Jednakże w naszym uniwersalnym wzorze rozważymy utworzenie kranu: z punktu "KO" uzyskanego w poprzednim etapie konieczne jest odłożenie wartości, która będzie w przedziale między zero a jednym centymetrem. To jest ta figura, która pokazuje, czy w kapturze znajduje się kran w środku koła szyi. Dla skutecznego obwodu głowy takie przekierowanie jest najlepiej wykonane. Pod koniec segmentu kładziemy punkt "K".

Dalsze budowa okapu

Z otrzymanego punktu "K" wykonujemy nacięcie na linii poziomej, które pochodzi z punktu "O". Będzie to punkt "K1". Aby umieścić taki znak na linii ściegu, musisz użyć promienia, który jest równy maksymalnej szerokości pokrywy. W tym celu należy zmierzyć długość szyi na głównym rysunku produktu lub na gotowych ubraniach, do których jest szyta nowa część.

Wyjaśnienie tego wzoru:

 • Szerokość kaptura jest równa sumie długości gardła wzdłuż tylnego + tego samego wskaźnika dla przedniego + roztworu bębnowego + Pips.
 • Zwykle rozwiązanie elementu "dart" ma wartość jednego i pół centymetru do trzech.
 • Ppos (dodatek na ląd – stała wartość dla wszystkich rozmiarów) wynosi od 5 mm do jednego centymetru.

Punkty K1 i K2

Kiedy powstanie kaptur, wzór powinien być tak prosty jak to tylko możliwe, ale jasne. Jeśli pierwsza próba zakończy się pomyślnie, możesz przenieść rysunek na starą ściereczkę lub kawałek tkaniny nierdzewnej, aby użyć jej w przyszłości. Kontynuujemy naszą pracę:

 • Konieczne jest narysowanie linii między punktami "K" i "K1". Z otrzymanego segmentu należy umieścić linię "К-К2". Będzie ona równa długości szyi już obliczonej + suma Ppos z roztworem bębnowym podzielonym przez dwa.
 • Z nowego punktu "K2" budujemy prostopadle do linii "KK1", gdzie trzeba umieścić jeden lub pół centymetra i umieścić nowy znak "K21".
 • Linia szwów przechodzi przez znaki "K", "K21" i "K1".
 • Na prostopadłej, która ma podstawę w punkcie "K2", musisz przesunąć długość przyszłej lotki. Zwykle jego długość mieści się w przedziale od ośmiu do dwunastu centymetrów. Z punktu "K21" w prawo iw lewo na połowie roztworu naszego rzutki. To jest dość proste, ale konieczne, moment, bardzo ważne dla dalszego zagnieżdżania.

Ozdabianie boków rzutek

Przypomnijmy, że konstrukcja futrzanego kaptura może nie mieć dodatkowych linii dopasowania. Ale rzutki będą nadal przydatne zarówno do skarpet, jak i do budowy. Aby prawidłowo zorganizować wszystko, musisz poznać kilka wskaźników, wśród których:

 1. Wysokość okapu to odcinek "KO" i "K3". Będzie równy Bk + jeden do pięciu centymetrów i równy Vgol + jeden do pięciu centymetrów. Dekodowanie formuły: Bk jest wysokością kaptura, Vgol jest wysokością głowy.
 2. Od "K3" po prawej stronie należy odsunąć segment równy następującemu wskaźnikowi: rozprowadź kubek o trzy, dodaj pięć do dziewięciu centymetrów i oznacz "K4". Kula w tej formule to obwód głowy.
 3. Od znaku "K3" należy trzymać dwusiecznik w kierunku w prawo iw dół, będzie to trzy i pół do sześciu centymetrów. W otrzymanym punkcie umieściliśmy znak "К31".
 4. Z "K4" prostopadle, w kierunku do dołu, zmierzyć segment na 0-2 centymetry i uzyskać znak "K41".

Projekt przyszłych sekcji

Zanim szyjesz kaptur, musisz utworzyć kilka kolejnych rysunków. Przecinki potyliczne i górne tego modelu muszą przechodzić przez znaki "K41", "K31" i "K". Z kolei przednia krawędź musi być rysowana za pomocą gładkiej linii, która łączy znaki "K1" i "K41". Dalej jest kluczowy moment na cięcie produktu: nie musisz zapomnieć dodawać dodatków do przyszłych szwów i nie przypadkowo wyciąć przestrzeń wewnątrz rzutki. Są zawsze zszyte, po prostu składając tkaninę na pół – nic, czego nie musisz wycinać! Konieczne jest pisanie przy użyciu tych samych nici, z którymi cały produkt jest szyty, a szwy i igły są dobierane w zależności od typu tkaniny. Jeśli wybierzesz materiał, który nie będzie wylewał na krawędzie, możesz zaszyć kaptur z szwami. Takie modele wyglądają dobrze na nastoletnie ubrania i kurtki dla facetów.

Inna forma kaptura

Istnieje wiele rodzajów takich części. Niektórzy wyglądają dobrze na każdym modelu odzieży, inne są odpowiednie tylko do garniturów sportowych i kurtek. Wzór kołnierza kaptur, który sprawdziliśmy, jest uważany za powszechny, nadający się do dziecięcych rzeczy, wyrobów futrzarskich i dzianin. Ale są też inne modele, zbadamy niektóre z nich.

Kask z hełmem. Specyfika tego modelu polega na wycięciu jej przedniej części. Jest zbudowany w niezwykły sposób, w oparciu o cel tej części. Kask-hełm musi chronić twarz przed złymi warunkami pogodowymi i ostrym wiatrem. Aby skonstruować ten model, zostanie utworzony specjalny stok, który identyfikuje ten typ górnej części. Całkowita liczba rzutek, które tworzą dekolt, może różnić się w różny sposób. Ale te, które zbudowaliśmy powyżej będzie wymagane. Możliwości projektowe w tym modelu można pokazać w projekcie górnego cięcia lub przedniej części.

Kaptur do płaszcza żeńskiego

Ponieważ wielkość modelu klasycznego stosowanego w stylowych odzieży damskiej jest wystarczająco duża, można ją używać do szycia w dużych płaszczach i kurtkach. Każda szafa będzie przydatna w takim okapie. Jego wzór opiera się na dekolcie produktu. Głównym urokiem takiego rysunku jest to, że kształt linii szycia części w szyję i główna linia dekoltu przebiegnie wzdłuż jednej linii. Do właściwej i szybkiej konstrukcji takiego kaptura potrzebne są gotowe krzywe oparcia i przeniesienia przyszłego produktu. Krawędź wycięcia ramienia musi być przenoszona na szyję, a obie krzywe są łączone wzdłuż linii plasterków barku.

Nie ma znaczenia, jakiego rodzaju kaptur, jakiego się podobało nosił, trochę cierpliwości i podstawowej wiedzy na temat rysunków budynku pomogą stworzyć naprawdę unikatowe modele odzieży. Ponadto, przy pomocy naszych zaleceń, można ozdobić płaszcz lub kurtkę, która ma kołnierzyk. Dzieci i mężczyźni, jak hełmy z kapturem, które podkreślą ich wewnętrzną siłę, a jednocześnie niezawodnie chronią szyję i twarz przed wiatrem i śniegiem. Proste modele tej części pokazano na zdjęciach. Pamiętając o rzutkach i linii dopasowania, można budować wzór absolutnie kaptur przez jedną lub dwie godziny bez nerwów i pośpiechu.