98 Shares 9858 views

Wełnianka pochwowata: opis

Jednym z pierwszych roślin z tundry – wełnianka pochwowata. Spektakularne duże pęczki kochkoobraznye, jasne zielone i niezwykłe puszyste kwiaty przyciągają uwagę i wygląda bardzo interesująco. Roślina jest ceniony nie tylko jako pasza, ale również jako cenny torf-formującego i jest powszechnie stosowane w projektowaniu krajobrazu.

Wełnianka pochwowata: Rozprzestrzenianie

Ten gatunek należący do rodzaju bawełny trawie, ma bardzo szeroki zakres, który obejmuje regiony Ameryki Północnej, Eurazji, z klimatu umiarkowanego i zimnego. Północnej granicy spreadu przychodzi do Nowej Ziemi. W Rosji rośnie niemal wszędzie, w tym w środku pasa. Najbardziej typowe siedlisko roślin – Sphagnum i sphagnum-turzyca bagna, głównie państwowe, które są zasilane przez opady deszczu. Jest to główny czynnik w którym Eriophorum vaginatum różni się od podobnych gatunków (wąski ulistniona szeroki). Te ostatnie wolą klucz i mokradła.

Ponadto, aktywność jest rozliczana przez zarośniętych brzegów jezior, mokradeł w lasach iglastych, zwykle sosnowe, a także mchu tundry. Wysokie tempo wzrostu i czynników środowiskowych pozwalają stabilności w krótkim czasie tworzą krzewy, rozległe pagórkowaty.

Korzenie, łodygi, liście

Wszyscy przedstawiciele trawie Bawełna jest wieloletnie zioło w wysokości od 30 do 70 cm, co najmniej 90 cm. W procesie wzrostu i tworzą duże gęste kępy lub kęp. Gatunek ten, w przeciwieństwie do innych skrócił kłącza z mochkovidnymi rozgałęzione korzenie niż pełzanie. roślin macierzystych – wyprostowany.

Nazwa Eriophorum vaginatum podane w związku z obecnością danego części arkusza znajdującej się w podstawie. Rozszerzył się rurki lub trzpienia i obejmuje rowek o długości 12 cm (jak pokazano powyżej). Ona jest w surowym północnym klimacie chroni niższe podstawne trójkątne liście z mrozem. Macierzystych pochwy może czerwono-brązowy, różowo-brązowy, czasami z żółtawym odcieniem, krawędź włóknistego.

Kwiaty i owoce

Biseksualne kwiaty są zebrane w jednym polyanthous kolec znajduje się w górnej części pędu. Jedną charakterystyczną cechą roślin z rodzaju jest obecność okwiatem miękkich i gładkie szczecinki (włosów), na ogół koloru białego. Jest to cecha ustaliła nazwy wszystkich rodzajów roślin.

Po wełnianka pochwowata (patrz zdjęcia. Artykuł) Pączek, włosy znacznie wzrosła, przekraczając wiele razy długość owoce i tworzą puszystą „cap” lub tzw puff lub jajowaty kształt kulisty o średnicy do 3-4 sm. Ich znaczenie jest biologicznym w dostosowaniu do anemochore tj rozsiewanie nasion przez wiatr, a także zdolność do zamocowania na mokrej ziemi z powodu wysokiej higroskopijności.

Owoce – nakrętki wydłużony kształt trójkątny, a czasami brązowy z żółtym odcieniem barwy, rozmiar – 3 mm i długość 1,3-1,5 mm szerokości. okresy kwitnienia zależy od miejsca wzrostu, Rosja – kwiecień-maj.

Wełnianka pochwowata: wartość

Wszyscy członkowie rodzaju są aktywne torf formowania, niektóre gatunki są szczególnie cenne, ponieważ stanowią one główną masę torfu, znany jako „pushitsievy”. Zaciągnięć używane poprzednio do pakowania poduszki tworzyć knoty, kapelusze, zanieczyszczenia tinder wełny owczej, bawełny lub lnu, tkaniny jedwabne w papiernictwie.

W związku ze wzrostem rozległe siedliska pochwy bawełny trawy jest ważnym pokarm roślinny pojawiające się jedną z pierwszych wiosną w naturalnych obszarach o słabej roślinność torfowisk (Sphagnum i przemijające tundrze, tereny podmokłe lasy liściaste). Jeden kwintal zioło zawiera 25,2 podajników i znaczną ilość strawnych białek (3 kg). Zakład jest głównym składnikiem diety rok renifery, nawet w zimie, które kopać go spod śniegu. jego pasza wiosna na lemingi i łosie, ptactwa wodnego.

Zastosowanie medycynie ludowej

Oficjalna medycyna roślin jako lek nie został uznany. Jednak w popularnych terapii stosuje się go jako środek moczopędny i środek przeciwzapalny. Przeciwwskazania nauka jako taka nie jest ustalone, zakład nie jest trujący. Jednak, aby używać go jak każdy inny lek, powinien być ostrożny, obserwując dawkowanie.

Kompozycja chemicznie bawełna trawa pochwy rozumieć w sposób niedoskonały. Wiadomym jest, że naskórek z łodyg i liści moczone w kwas krzemowy, który wyjaśnia ich sztywność. Kłącze zawiera olejek lotny. Na ogół, instalacja jest bogaty w białko, cukier, witaminy i mikroelementy.

Eriophorum vaginatum moczopędne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, działanie uspokajające, ma pozytywny wpływ na przewód pokarmowy, usuwa drażliwość, sprzyja wymywanie z organizmu soli kwasu moczowego. roślin wykorzystywanych do produkcji trawy napary, wywary, napara, spikelets – zaparzania.

Użyj jako roślina ozdobna

W ogrodnictwie rośliny ogrodnictwo turzyca rodzinę używany bardzo aktywnie, a wśród nich – i wełnianka pochwowata. Opis roślina byłaby niepełna bez wzmianki o jego wykorzystania jako ozdobna. Duże i gęste kępy jasnych kolorach zielonym wyglądają jasny i interesujący efekt jest dwukrotnie wraz z pojawieniem się licznych białych „proszek Puffs”.

Ponieważ roślina jest typowy mieszkaniec torfowisk Sphagnum, podmokłych łąk, lasów bagiennych, a następnie umieścić na miejscu konieczne jest, aby wybrać właściwe. Najlepiej jest sadzić trawę bawełny w płytkiej wodzie przy brzegu stawu, sztucznego stawu lub bagna. W tym przypadku, oświetlenie powinno być wysokiej jakości, dopuszczalne jest jedynie niewielkie zacienienie. Preferuje zakwaszonej wody oraz grunt błotnisty (z dodatkiem torfu).

Podstawowa opieka dla wełnianka pochwowata w ogrodzie będzie utrzymanie wymaganego poziomu wilgotności gleby, która nie powinna wyschnąć. Zwiędnięte kwitnie wczesną wiosną zaleca się usunąć, gdyż nasiona są na tyle długo, aby utrzymać rośliny – jest czynnikiem ograniczającym wzrost murawy. Przedstawiciele rodziny Sedge ze skłonnością do szybkiego i niekontrolowanego rozrostu.

Użyj bawełny trawie w Rockeries rejestracyjnych, Heather ogrodzie, na wybrzeżu stawów, sadzenie go w grupach lub w małych tablic. Wyblakłe kwiaty piękny wygląd podczas umieszczania bukiety kwiatów lub kompozycji z suszonych kwiatów.