874 Shares 4455 views

Mackenzie (rzeka). Opis, położenie geograficzne

Mackenzie – to największa rzeka w Ameryce Północnej, zwłaszcza w Kanadzie. Jego długość wynosi ponad 4000 km. W tym artykule można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym stawie.


Pochodzenie nazwy

Najdłuższy najdłuższa rzeka w Kanadzie to nazwa badacza i odkrywcy – Scotsman Aleksandra Makkenzi. To on dokonał pierwszego podróż swoich wodach w 1789 roku. Ta rzeka Europejczyków interesuje jako potencjalne drogi, która doprowadzi do Oceanu Spokojnego. Ale McKenzie – rzeka, która nie mogła dostać je na wybrzeżu Pacyfiku, jak to jest odgrodzony od niej po zachodniej stronie Gór Skalistych.

Pierwsza nazwa rzeki w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza „rozczarowanie”, lub „niezadowolenie”. Jest prawdopodobne, że w pierwszym badaczem, że nie zrobił bardzo dobre wrażenie.

Położenie geograficzne rzeki Mackenzie

Mackenzie Rzeka płynie w północno-zachodniej części kraju. Z licznymi dopływami reprezentuje rozgałęziony system rzeczny. To trwa około 20% w Kanadzie. Dorzecze leży w kilku kanadyjskich prowincji. Obejmuje on szereg kanadyjskich jezior. Główny szlak rzeki przechodzi przez ziemie regionu okołobiegunowych kraju, które są znane jako Terytoriach Północno-Zachodnich.

Mackenzie pochodzi z Wielkiej Slave Lake. Jest to najgłębszy akwen w Ameryce Północnej. Jego głębokość wynosi 614 metrów. To jezioro jest uważany za jeden z cudów natury lokalnej. To wpada Mackenzie Bay na Morzu Beauforta na Oceanie Arktycznym. 11% całkowitego przepływu – jego wody.

Przy ujściu zatoki powstaje bagnistych deltę Mackenzie, zajmuje rozległy teren – około 12.000 metrów kwadratowych. km. Tutaj gleba wiąże wiecznej zmarzliny.

Północny zachód – w że kierunek jego wodach Mackenzie. Rzeka utworzyła doliny aluwialnej warstwach złoża wody lodowaty. Pokryty jest głównie przez las świerkowy i swampy.

Opis rzeka

Mackenzie jest nie tylko najdłuższa rzeka w Ameryce Północnej, ale także dość głęboka. Dlatego nadaje się do żeglugi. On to w lecie na 2000 km pieszo riverboats. Ale koryto , a zimą jest wykorzystywane do celów gospodarczych, jednak jest to bardzo nietypowe. droga dla samochodów lodu – zima Mackenzie. Rzeka tworzą bardzo gęstą i stałe lodu. Jej grubość może wynosić do 2 metrów, więc ruch pojazdów jest całkowicie bezpieczny.

Ponieważ staw należy do źródeł wód arktycznych, żywi się głównie śnieg-opadów. Podczas topienia śniegu i lodu często występują poważne powodzie. Klimat Kanada jest dosyć ciężka. W związku z rzeki Mackenzie w środkowej i północnej części kraju jest pokryta lodem więcej niż sześć miesięcy: od połowy października do początku maja. Czasami zamrażania może trwać aż do początku czerwca, najczęściej występuje w dolnych partiach zbiornika.

Gdzie i jak płynie rzeka?

Canadian River przepływa przez rozległym obszarze kraju. Obszar ten składa się głównie z lasów i lasów. Zasadą jest, że jest niezamieszkana, nietknięty połacie człowiekiem. Mackenzie wybrzeża, lasy, jest bardzo malownicza. Tu znajduje się wiele dzikich zwierząt, w tym słynne niedźwiedzie grizzly. Wiele stron są zapchana dużo – około 18% całkowitej powierzchni zlewni. Na całej długości rzeki Mackenzie, zdjęcia, które zostały przedstawione w tym artykule ma dość szeroki tor, może wynosić do 5 km. Woda jest spokojna, bez pośpiechu. Różnica w wysokości od źródła do ujścia McKenzie jest dość mała i wynosi nieco ponad 150 metrów.

ciekawostki

Nie daleko od najbardziej wysuniętej na północ osadnictwa w Kanadzie Tuktoyaktuka gdzie ujście rzeki Mackenzie, usytuowany gidrolakkolity lub ping. Stożek ten w kształcie górki. Składają się one z żwiru i innych pierwiastków w glebie, które dosłownie wyciskany z wnętrza ziemi na powierzchnię pod wpływem lodu pokrywającej spód. Wzgórza może wynosić do 40 metrów i 300 metrów, średnicę.

W wodach domu Mackenzie do około 53 gatunków ryb. Ciekawostką jest fakt, że wielu przedstawicieli fauny są genetycznie podobne do tych, którzy żyją w rzece Mississippi. Naukowcy mają teorię, że w przeszłości , te zbiorniki mogą być systemy jezior i strumieni połączone.

Rzeka dzisiaj

Mackenzie – jest to główna arteria transportu. Według jej przenoszenia ładunków, zarówno zimą jak i latem. Sezonowe wahania poziomu wody w rzece jest wykorzystywana do produkcji energii wodnej. Ona zbudowana kilka zapór. Oni nie tylko produkować niezbędną energię dla ludzi, ale także walczą z powodzią w czasie powodzi. Na południu, umożliwiła rozwój rolnictwa.

Terytorium Mackenzie Basin jest bogata w minerały:

  1. Olej.
  2. Gazu.
  3. Węgiel.
  4. Złoto.
  5. Wolfram.
  6. sól potasowa.
  7. Srebrny.
  8. Uran.
  9. Diamond wsp.

Ze względu na zmiany w dziedzinie górnictwa, wiele niegościnnych miejsc Mackenzie Basin przekształcony zamieszkanych obszarów ludzkich. Mackenzie-rzeka, której banki są niemal w całości pokryte lasami. Dlatego też nie jest w pełni huśtawka ekstrakcji surowców i półfabrykatów. Basen znajduje się tylko 1% populacji Kanady – około 400 tysięcy ludzi. Jest to około 0,2 osób na 1 tys. km. Ale ostatnio coraz ważniejsze gospodarka regionalna odgrywa ekoturystyki.

Mackenzie Rzeka jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów – poszukiwaczy przygód, którzy mogą zrobić wycieczkę kajakiem lub łodzią. Nic dziwnego, że tysiące pielgrzymów z całego świata przybywają tu co roku.