371 Shares 8748 views

Jak radzić sobie ze złośliwym oprogramowaniem (malware)

Liczba użytkowników Internetu rośnie z dnia na dzień. Użytkownicy online można zrobić niemal wszystko – aby zamówić jedzenie, narkotyki, kupić rzeczy, obejrzeć film i więcej. Napastnicy korzystać z umiejętności posługiwania się komputerem użytkowników i infekowania komputerów złośliwym oprogramowaniem. Wiele firm specjalizuje się w czyszczeniu komputery wirusami, ale jest to dość kosztowna procedura, więc nie zaszkodzi będzie możliwość, aby pozbyć się niepożądanych skutków Internetu do odwiedzenia. Najlepsze darmowe oprogramowanie antywirusowe, a także wiele innych, na stronie można pobrać free-software.com.ua bez natrętnej reklamy i innych niedogodności.


Przede wszystkim, trzeba przygotować Live CD. Jest to bootowalny CD-ROM, na którym został zainstalowany system Linux i każdy z programów antywirusowych. Można kupić gotowe rozwiązanie, które będzie zawierać dodatkowe opcje – sprawdź dyski pod kątem błędów, przywracania rejestru i inne narzędzia. Zasada działania takiego napędu jest dość prosta – trzeba włożyć ją do napędu, uruchom ponownie komputer i za pomocą systemu BIOS, aby uruchomić komputer z płyty. To pozwala na usuwanie programów, które uruchamiają się automatycznie wraz z systemem operacyjnym i bloku oprogramowania antywirusowego. Jeśli napęd nie jest w komputerze, można przechwycić obraz systemu na dysku USB flash ( „pen drive”). W Internecie, wiele propozycji, są one wolne i często zawierają instrukcje dotyczące rejestracji i użytkowania. Warto jednak pamiętać, że ten dysk nie może już być używany do przechowywania innych danych – w procesie tworzenia obrazu dysku flash będą chronione przed wejściem, oraz wykorzystanie go do innych celów jest możliwe dopiero po przeprowadzeniu pełnej danych kasowania na urządzeniu.

Niektóre nowoczesne komputery Zainstalowany system bezpieczeństwa Bezpieczny rozruch. To narzędzie jest zainstalowane przez producenta, która zabezpiecza przed dostaniem złośliwego oprogramowania znajdującego się na dysku, start z systemem. Z jednej strony, jest to użyteczna funkcja, która chroni użytkowników komputerów, którzy nie wyjąć dysk flash po ponownym uruchomieniu. Ale również zapobiega odzyskać system przy użyciu Live CD. Każdy producent jego algorytm wyłączenia tej funkcji, więc nie jest to pojedyncza instrukcja i Internetu muszą znaleźć swoje własne zalecenia.

Na ogół proces czyszczenia komputera przed złośliwym oprogramowaniem jest dość prosta i nie sprawi problemów nawet początkującym użytkownikom – wszystko dzieje się automatycznie. Po zakończeniu pracy, pojawia się komunikat, trzeba będzie ponownie uruchomić komputer i wybrać BIOS do uruchamiania z dysku twardego.

Pomimo prostoty tych operacji, to warto dać pierwszeństwo środków zapobiegawczych w ochronie przed zakażeniem – niezwłocznie aktualizować oprogramowanie antywirusowe, uruchom okresowego czyszczenia nie odwiedzić wątpliwych witryn i sprawdzić każdy napęd flash USB przed użyciem.