788 Shares 9013 views

Opis i historia miasta Kursk

Jednym z elementów wiedzy o przeszłości kraju jest historia miasta. Kursk jest dość interesujący pod tym względem, ponieważ został założony dawno temu i może reprezentować wydarzenia rosyjskiego państwa od czasów księcia do chwili obecnej. Ponadto miasto jest interesujące, ponieważ znajduje się w pobliżu granic naszej ojczyzny. Więc jak Kursk żył w jej istnieniu? Historia miasta, podsumowana w tym artykule, pomoże znaleźć odpowiedzi na to pytanie.


Lokalizacja geograficzna

Dowiedz się, gdzie znajduje się dana miejscowość, zanim przejdziesz do tak interesującego tematu, jak historia miasta. Kursk położony jest na zachód od europejskiej części Federacji Rosyjskiej, w odległości 450 km na południowy zachód od stolicy naszej ojczyzny w Moskwie. Miasto leży w umiarkowanej strefie klimatycznej o umiarkowanym klimacie kontynentalnym. Jest to centrum administracyjne i największe miasto regionu Kurska.

Obszar zajmowany przez osadę wynosi około 190 metrów kwadratowych. Km. Wysokość środka Kursk nad poziomem morza wynosi 250 m. Największa rzeka w mieście to Seim. Ponadto, zgodnie z Kursk, istnieje wiele dopływów tej drogi wodnej.

Ludność

Łączna liczba mieszkańców Kurska wynosi około 443,2 tys. Osób, co stanowi 41 wskaźnik wśród wszystkich osad w Rosji. Gęstość – 2,3 tys. Osób. Na m kw. Km.

Począwszy od 2012 r. Zmiana ludności wykazuje wyjątkowo pozytywną dynamikę. Przeważająca większość mieszkańców to etniczni Rosjanie.

Fundacja miasta

Gdzie zaczyna się historia miasta? Kursk jest jedną z najstarszych osad Federacji Rosyjskiej. Został założony w pierwszej połowie X wieku. Nie ma dokładnej daty utworzenia tej osady, ale pierwsza wzmianka o tym znajduje się w biografii Teodozjusza z Pechersky. To prawda, i nie jest podana dokładna data życia tego świętego, z którą można porównać wychowanie Kurska. Ale to wydarzenie miało nastąpić nie później niż 1032. Nawet wtedy była to duża osada z rozwiniętym handlem, więc jej rzeczywiste podstawy powinny wystąpić znacznie wcześniej.

Jednocześnie dane archeologiczne pozwalają stwierdzić, że pierwsza osada zamiast nowoczesnego Kursk powstała nie później niż w VIII wieku. Możliwe, że od tej daty ludzie żyją w sposób ciągły.

Pochodzenie nazwy

Jaka jest historia nazwy miasta Kursk? Nazwa pochodzi od nazwy rzeki Kur. Jest to mała rzeka, która jest dopływem rzeki Tuskari, która z kolei przepływa do Seim na terenie nowoczesnego miasta. W czasach starożytnych rdzeń osad został ukształtowany dokładnie tuż nad rzeką Kurą, skąd wzięła się nazwa Kurska.

Linguistki nie ustaliły dokładnego znaczenia nazwy rzeki, ale jest założenie, że pochodzi od słowa "kurya", co oznacza zatoczkę lub zatokę. To prawda, jest inna wersja w ludziach, która mówi, że nazwa miasta pochodzi od nazwy kuropatwy lub kurczaka.

Niektórzy naukowcy próbują wywodzić się z tureckich języków. Ich zdaniem, Kursk jest przetłumaczony jako "miasto bezpieczeństwa".

Najważniejsze czasy

Kursk staje się centrum wyspecjalizowanej księstwa do 1095 r., Kiedy to Władimir Monomach, wówczas książę Czernigow, a później Wielki Kijów, mianował swego syna Izyasławem Władimirowiczem, aby panować w tym mieście. Ale już w 1095 r. Izyasław z polecenia ojca wycofał się do rządzenia w Moore. W 1096 r. Książę zmarł w jednym z wojennych walk. Pomimo krótkiego panowania, Izyasław zdołał zbudować twierdzę w Kursku.

Historia miasta Kursk dla dzieci jest najciekawsza, jeśli chodzi o księcia Vevevoda Svyatoslavovicha, nazywającego się Bui-tour. Jest jednym z głównych bohaterów "The Lay of Igor's Host". Ten książę stał się znany ze swojej niesamowitej siły i odwagi. Nawet przed panowaniem Kursk stał się jedną z głównych linii służby, mającą na celu ochronę Rusa przed atakami Polovtsy i innych nomadów.

W 1180 roku Vsevolod został księciem Kurska i Trubetskoi. Za panowania, był znany z udziału w licznych kampaniach wraz z innymi księżmi przeciwko Polovicians. Najbardziej znanym jest marsz z 1185 r., Śpiewany w "Pojeździe Igora", kiedy został pojmany przez Polowic z bratem Igorem Svyatosławowiczem, księciem Nowogrodu-Severskim. Vsevolod powrócił z niewoli dopiero w 1188 roku. W 1196 roku zmarł.

Uczestnicząc w niesławnej bitwie o Kalkę przeciw Mongołom w 1223 r. Mieszkańcy Kurska również wysłali ich garnizon do armii rosyjskiej. W 1238 r. Podczas inwazji Baty miasto zostało zniszczone przez Mongol-Tatarów. Po tym, Kursk został przebudowany, ale ponownie został zrujnowany w 1285 roku.

W 1362 r. Wielki Książę Litewski, Olgerd, zdołał wyrwać miasto z władzy tatarskiej i dołączył do swoich ziem.

Jako część państwa rosyjskiego

W 1508 r. Historia miasta uległa radykalnej zmianie. Kursk został włączony do Wielkiego Księstwa Moskiewskiego w Wasilij III. Stał się jednym z powiązań w obronie wzbudzonej Rosji na jego południowo-zachodnich granicach, jednocześnie przeciwko Rzeczypospolitej i krymskiej haniebanie.

W XV i pierwszej połowie XVI wieku wzrosły naloty Tatarów, które spowodowały spustoszenie Kursu. Ale miasto ponownie odrodziło się w 1586 roku. Jest to data uznawana za drugą bazę w Kursk. W ramach Iwana Groza, buntownicy i niewiarygodni ludzie zostali wysłani do tego miasta przygranicznego. W 1596 r. Powstała nowa twierdza, która stała się gwarancją bezpieczeństwa granic i ludności miasta.

W pierwszej połowie XVII wieku Polacy, Nogali i Tatarzy Krymskie wielokrotnie zaatakowali Kursk, ale nigdy nie udało im się zdobyć tej nie do zdobycia fortecy.

Wkrótce mieszkańcy Orła zostali przeniesieni do Kurska. Do 1678 r. Liczył już około 2800 osób, które w tamtych czasach nie było tak granicznej twierdzy. Wynikało to ze stosunkowo korzystnej sytuacji gospodarczej i geograficznej. Przez Kursk znajdowała się droga z Moskwy do krymskiego Chanata, a w Kijowie widelec był rozwinięty.

W związku z tym, że w tym czasie Kursk miał silne związki z małą Rosją, w 1708 r. Został włączony do składu prowincji w Kijowie.

Kursk z Imperium Rosyjskiego

Jednak już w 1727 r. Kursk został włączony do województwa białostockiego. Ale w 1779 roku pod Katarą Wielką ta prowincja została rozwiązana, a miasto stało się centrum rządu Kursk. Jego pierwszą głową był znany marszałek polowy Rumyantsev. W 1781 r. W mieście nastał wielki pożar, po czym zaczął się odbudowywać. W 1797 r. Wiceprowincja została przekształcona w prowincję. Od tego czasu Kursk stał się prowincjonalnym miastem.

Wraz z ekspansją granic Imperium Rosyjskiego, Kursk traci znaczenie granicy, ale handel w nim rozwija się intensywnie. Miasto rozwijało się i rozwijało, zaczęło aktywnie rozwijać przemysł, w 1808 r. Otwarto gimnazjum. Wraz z rozbudową rzeki Kursk, połączona jest historia ulicy Zarechnaya. Miasto Kursk stało się dużym ośrodkiem regionalnym. W drugiej połowie XIX w. Pojawił się scentralizowany system zaopatrzenia w wodę, a tramwaj został otwarty.

Sowieckich czasów

W pierwszym ćwierćwieczu XX w. Historia Kurski z dumą się zmieniła. Krótka treść wydarzeń tamtych czasów polega na tym, że pod koniec 1917 r. Sowiecka władza przybyła do miasta. Był to jednak dopiero początek wojny domowej. We wrześniu 1919 r. Kursk został pojmany przez białą armię generała Denikina, ale już w listopadzie został odpędzony przez Armię Czerwoną. Od tego czasu miasto stało się częścią radzieckiej Rosji, a następnie ZSRR.

W 1928 r. Prowincja Kurska przestała istnieć. Kursk stał się administracyjnym centrum jednej z trzech dzielnic regionu środkowoeuropejskiego, a od 1934 r. Centralnego miasta regionu Kurska.

W czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej miasto zajęło w listopadzie 1941 r. Niemieckie oddziały faszystowskie, choć broniono nie tylko wojska, ale także milicji. Wyzwolenie miasta nastąpiło w półtora roku – w lutym 1943 r. W lipcu-sierpniu, koło Kurska, odbyła się jedna z największych bitew II wojny światowej – bitwa pod Kursk Bulge.

Rok po wyzwoleniu Kursk zaczął się powracać, chociaż wojna trwała. W 1953 r. Tramwaje zaczęły biegać ulicami miasta. Miasto zostało odbudowane fabryki i fabryki.

Nowoczesność

Po upadku Związku Radzieckiego surowość okresu przejściowego dotyczyła wszystkich miast Rosji. Kursk też nie był wyjątkiem. W latach dziewięćdziesiątych wiele przedsiębiorstw zostało zamkniętych tutaj, wysoki poziom bezrobocia wśród ludności.

W latach 2000, w związku z ogólnym wzrostem gospodarki rosyjskiej, życie zaczęło stopniowo poprawiać się w tym centrum regionalnym. Zaczęło się rozwijać przemysł, produkcja, świadczenie usług i handel, co oznacza pojawienie się nowych miejsc pracy.

W 2012 r. Uroczyście obchodzono 980-rocznicę urodzin miasta. Obecnie szefem Kursu jest Olga Germanova. Miasto podzielone jest na trzy dzielnice: Seim, Zheleznodorozhny i Central. Dzisiaj Kursk jest nowoczesnym rosyjskim centrum regionalnym.

Znaczenie historii Kurska

Aby zrozumieć współczesnych mieszkańców danego regionu, musisz zbadać jego historię. Przeszłość i teraźniejszość płyną ze sobą, tworząc ciągły łańcuch wydarzeń. To, co się dzisiaj wydarzyło, zostało wzniesione na fundamencie wczoraj. Dlatego historia miasta Kursk jest tak ważna. Podsumowanie dla dzieci i dorosłych tych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w tym mieście, zostało opisane powyżej. Ale, oczywiście, to nie wystarczy, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Kursku. Artykuł zawiera tylko główne historyczne kamienie milowe. A dla bliższego zbadania konieczne jest użycie przede wszystkim źródeł pierwotnych.

Zgodnie z programem edukacyjnym historia miasta Kursk dla klasy 2 jest uwzględniona w lekcjach otaczającego świata. Oczywiście pomaga to zapoznać dzieci z przeszłości ich rodzinnego miasta. Ale dorośli nie powinni zapominać o historii ich ziemi. Ponadto mieszkańcy innych miast Rosji powinni być także zainteresowani wydarzeniami, które miały miejsce w przeszłości w różnych osadach kraju. Wszakże z takich fragmentów mozaiki historia całej naszej ojczyzny została uformowana w jedną całość.