740 Shares 4567 views

Jak uprawia winogrona. Praktyczne wskazówki

Winogrona są produktem umiarkowanym. Zawiera dużą ilość witamin i innych substancji użytecznych dla organizmu. Ponadto, winogrona są produktem dietetycznym. Ta roślina należy do lianas. Owoce są formowane na pędy, które rosną z winorośli. Uprawa winogron to kłopotliwa sprawa, ale przystępna. Wymaga stałej troski. Porozmawiajmy o tym, jak uprawiać winogrona.


Każda odmiana wymaga własnych warunków wzrostu i rozwoju. Niektóre są odporne na mróz gatunki, inni nie wytrzymują silne przeziębienie. Niektóre z odmian muszą być pokryte specjalnym materiałem zimą, inne, głównie technicznymi, nie wymagają tak wielu staranności.

Aby umieścić winogrona, musisz wybrać najbardziej korzystne miejsce. Roślina ta jest posadzona oddzielnie. Niepożądane jest umieszczanie winogron obok krzaków i drzew. Strona powinna znajdować się po słonecznej stronie, gdzie nie ma wiatru. Nie istnieją specyficzne wymogi dotyczące gleby, ale niepożądane jest wybranie terenów podmokłych lub soli. Ponadto nie należy umieszczać winnic w miejscach, w których woda gruntowa jest zbyt blisko.

Między rzędami powinien pozostawić odległość co najmniej dwóch metrów, a między krzakami pozostawić od 1,5 do 2 metrów, w zależności od rodzaju winogron. Przed sadzeniem winogron musimy zaznaczyć rzędy.

Optymalną do sadzenia jest jednoroczna sadzonka. Sadzenie winogron jesienią. Ale możesz ją sadzić w okresie wiosennym, zanim rozkwitnie.

Jak zasadzić winogrona jesienią?

Najprostszym sposobem na sadzonki w otworach. Głębokość i szerokość otworu powinna wynosić około 80 centymetrów. W procesie przygotowania żyzna wierzchnia warstwa powinna być oddzielona od mniej żyznej warstwy. Gruby gleb mieszany jest z obornikiem (2 wiadra), popiołem (1,5 łyżki) i nawozami mineralnymi, które zawierają fosfor i potas. Przygotowana mieszanina jest zakryta w dołku do sadzenia. Następnie należy zainstalować kołek. Sadzonka jest umieszczana w dole i związana z kołkiem. Następnie należy starannie rozdzielić korzenie rośliny. Reszta żyznej ziemi jest pochowana w winogronach. Wreszcie, należy obficie posadzić roślinę z 2-3 wiadrami wody.

Następnie wymieszaj mniej żyzną ziemię z piaskiem i dokładnie zasypiaj dołek winogroną.

Ponieważ uprawa winogron jest bardziej pożądana niż jesień, z góry konieczne jest zrobienie małego kopca o wysokości około 30 centymetrów. To chroni młode rośliny przed możliwym mrozem.

W przypadku, gdy winogrona są posadzone wiosną, należy zrobić 15-centymetrowy wgłębienie.

Zaletą sadzenia jesienią jest to, że wiosną roślina zacznie się rozwijać w pełni. Okres wegetacyjny rozpoczyna się od pierwszego ocieplenia, a zimą winogrona stają się silniejsze i będą dobrze się rozwijać.

Jak uprawiać winogrona wiosną?

Technologia jest praktycznie taka sama. Sadzonka zaczyna roślinność w tym okresie. Powinien być bardzo dobrze wylany i delikatnie, z ziemią, umieszczony w dole do lądowania. Następnie wypełniamy ziemię ziemią, a jesienią sadzimy. Po pewnym czasie odciąć dwa dolne liście i dodać trochę gleby do otworu.

Reprodukcja winogron przez sadzonki jest następująca. Przygotowuje się otwór o głębokości około 80 centymetrów. Początkowo bardzo ostry nóż rozcina chibouk. Bezpośrednio w dolnej podstawie powinno się mieć oko. Z górnego oka trzeba zostawić około 3 centymetry winorośli. Chubuk zmoczył się wodą przez około dzień.

Przed sadzeniem górna część jest opuszczana do stopionej parafiny. Potem w przygotowanej dole, pokrytej ziemią, otwórz dziurę i posadzić w niej chibouk. Z góry tworzymy kopiec o wysokości 3 centymetrów.

Sadzenie z użyciem sadzonek pozwala na szybsze zebranie. Można jednak zastosować obie metody, w zależności od okoliczności.