351 Shares 5310 views

Różnicowanie dźwięków "sh", "C". Gwiżdżąc i syczące dźwięki

Formowanie poprawnej mowy – jest częścią edukacji. Czasami proces ten uniknąć czynników, a następnie są wady. Jednym z najczęstszych problemów dzieci w wieku przedszkolnym – brzmi „a”, „sh”. W jaki sposób można przezwyciężyć trudności?

rozwój języka u dzieci

Żadne dziecko nie nauczył się mówić na raz. Niemniej jednak, tworzenie mowy – to proces, który rozpoczyna się niemal zaraz po urodzeniu. Rozmowa z dzieckiem, rodzice pomagają mu zrozumieć, jak komunikować się z ludźmi, jakie są różne tony i dźwięki. Wtedy dziecko zaczyna próbuje powtórzyć słowa dorosłych, tworzy swój własny język, w oparciu o matce. Wreszcie, nie jest to punkt zwrotny – mały człowiek zaczyna komunikować się z pomocą rodziców i innych rozumieć zwroty. Ale ten rozwój nie kończy. Słownictwo, poprawę artykulacji, różnicowania dźwięków i słów, jak ucho, aw rozmowie – to wszystko należy poświęcić należytą uwagę. Często wszystkie te procesy zachodzą za siebie, ale czasami dzieci potrzebują pomocy. W tym przypadku najważniejsze – czas dostrzegać błędy i nie dać oparcie w niewłaściwym modelu pamięci. W przeciwnym razie istnieje ryzyko przeniesienia wszystkich problemów w języku pisanym i pozbyć się go będzie znacznie trudniejsze.

Gwiżdżąc i syczące dźwięki

W procesie powstawania mowy i poszerzyć swoje słownictwo, często zdarza się, że urządzenie wokal nie pozwala dziecku powiedzieć słusznie. Fakt, że aktywny asymilacja systemu fonetycznego rozpoczyna się i kończy około 1,5 do 5 lat. W tym przypadku wyróżnić kilka etapów.

Dziecko rośnie, a wraz z nim – i jego możliwości. Po pierwsze, niektóre dźwięki są mieszane lub zastąpione bardziej proste w edukacji. W rzeczywistości, velar, sizzling i dreszcze [P] i [p „] stanowią największą trudność dla dzieci. Ich rozwój jest prawie najmniej – do 5-6 lat. Przed tym, istnieje tendencja, aby zmiękczyć, Stun i uproszczenia. Tak, Świst z powodzeniem zastąpić syk. Jednak opanowanie prawidłowej wymowy najtrudniejszy dla samych fonemów, dziecko może zacząć z nich korzystać, nawet jeśli nie jest to konieczne. A potem trzeba pomóc mu naprawić aż do nałogu.

Do logopedy, kiedy i dlaczego

Niedostateczny rozwój mowy – częstym problemem, na przykład dzieci, które są wychowywane w dwujęzycznej rodzinie. Ponadto specyfiki każdego dziecka indywidualnie, ale istnieją pewne oznaki zauważając, że można zacząć myśleć o tym, jak do odwiedzenia specjalisty. Diagnozowania, logopeda ujawni problemy, które wymagają korekty. W związku z tym często konieczne jest zróżnicowanie dźwięków [b] – [e] [P] – [l], [D] – [a] i inni. Specjalista opracuje odpowiedni program, w tym kompleksowych prac nad problemem w parach.

Warto pamiętać, że choć korekta jest możliwa nawet w dorosłości, jest o wiele łatwiejsze i bardziej efektywnie przeprowadzone w okresie do 12 lat. Zwracając uwagę, że przez długi czas problem nie ustąpi, nie należy przymykać oczu. Może to być spowodowane przez powodów anatomicznych lub problemów psychologicznych.

Poprawa artykulacji i korekty

Rzecz biorąc, ludzie nie myślą, że mówiąc pewne dźwięki, dotyczą one ogromną ilość mięśni. I od tego, jaki był rozwój dziecka we wczesnym wieku może zależeć od tego, czy będzie on stawić czoła problemom w przyszłości.

Istnieje specjalny ćwiczenia artykulacyjne, które powinny być przeprowadzane kilka razy dziennie. Będzie rozwijać i wzmacniać mięśnie twarzy, które mają pozytywny wpływ na zdolność dziecka do poprawnie wymawiać pewne dźwięki, w tym gwiżdżąc i sycząc z.

rozróżnianie

[° C] – [m], – jest bardzo często w praktyce logopedów pary wymaga różnicowania. Metody gry, gimnastyka palców, nawet tańczyć i ćwiczenia, kolorowe zdjęcia i ilustracje, wszyscy specjaliści – broni w walce z wadami mowy, ponieważ klasy nie muszą być nudne.

Zaniedbanie poprawnej wymowy dźwięków samogłosek może być błędem, ponieważ odwołuje się do słów razem. Jeśli to konieczne, należy przeprowadzić prace na rozluźnienie mięśni twarzy i tworzenia odpowiednich umiejętności ruchowych. W tym celu, logopedy mówi wszystkie fonemy przesadnie i powoli, wyjaśniając, gdzie organy muszą być zaangażowane w produkcji dźwięku.

Mechanizm i etapy

Rozwiązanie musi być niepełna. Jest to niezbędne do korzystania z wielu kanałów percepcji słuchowej,: wizualne, dotykowe itd Tak, zazwyczaj pre-korekta odbywa się w następujący sposób:

  • Wyjaśnienia artykulacji dźwięków. Z pomocą lustra lub nauczyciela dziecko widzi potrzebę pracy mięśnie twarzy, słyszeć, jak prawidłowo wymawia tej czy innej jednostki fonetyczne, poczuć przepływ wydychanego powietrza, a następnie, co jest pozycja języka, warg i tak dalej. D.
  • Izolacja akustyczna w sylaby. Ćwiczenia obejmują symulację mowy, dziecko musi uczyć się fonemów przez ucho i być w stanie je powtórzyć.
  • Izolacja akustyczna w słowie. Zadanie jest skomplikowane, ponieważ wsiada do ustawy wielosylabowe jednostek językowych. Powinny być wyłączone z przykładów podobnych właściwościach akustycznych fonemów.
  • Powiązanie z innymi dźwiękami. Na tym etapie dziecko określa jaka część wyrazu jest fonem, że jest przed lub po nim.
  • Izolacja akustyczna w zdaniu. Jest to ostatni etap.

Większość prac, to znaczy bezpośredniego różnicowania dźwięków [W] – [s], wykonana za pomocą porównania. Ważną rolę w tym przypadku odgrywają fonetycznego umiejętności analizy nabytych w fazie wstępnej.

Aktywność średnia z dzieci w wieku 8 trwa godzinę, w zależności od zgniataniem i funkcjonalności w każdym przypadku.

samozatrudnienie

Całkowita wydajność prawidłowej mowy, oczywiście, można poprawić, jeśli oprócz specjalisty z rodziców dziecka praktykuje. Zapytaj o technikach terapii ćwiczenia domowe mowy lub rozwijać własne. Po różnicowanie słuchowe będą [A] – [W] Należy rozróżniać dźwięki i w sensie wymowy. Aby nauczyć dziecko, aby umieścić fonemów ze sobą konieczność regularnego wykonywania symulować te sylaby SA z suk, sha, sho, Shu. Aby kontynuować ten proces, to znaczy, w celu zintegrowania przetworzone jednostek w słowach i zdaniach, tzw chistogovorki. W końcu, prawidłowa wymowa dźwięków w każdym indywidualnym przypadku nie spowoduje żadnych problemów i staną się refleksja. Wtedy możemy założyć, że różnicowanie dźwięków [W] – [a] kompletne.

Znaczenie prawidłowej postawy

Oczywiście, wiele matek są bardzo doświadczeni, odkrywając, że dziecko nie jest doskonały w swoim rozwoju. Zbyt dużo stres psychiczny może wpływać na dzieci, w tym przejawia się w postaci wad mowy. Pierwszym krokiem jest do umiarkowanego perfekcjonizm, zmniejszenie popytu (tak, ten człowiek, ale małe!), Dać dziecku do zrozumienia, że będzie kochać, co może przyjść.

Różnicowanie dźwięków [W] – [s], lub jakakolwiek inna musi odbywać się w przyjaznej atmosferze, nie można nakrzyczeć lub karać dzieci za niezamierzone błędy, ale można tylko regulować i domagać się poprawnej wymowy. To wymaga miłości i cierpliwości.